Оралните бактерии могат да увеличат риска от сърдечни заболявания, според ново проучване, съобщава Studyfinds.
Учените са установили, по време на проучването, че преобладаващите бактерии, за които е известно, че причиняват възпаление на венците, рак на устната кухина и лош дъх, могат да увеличат риска от сърдечно-съдови заболявания.
Изследователи от Швейцарския федерален технологичен институт в Лозана, са открили, че хората, които носят антитела, които атакуват оралната бактерия Fusobacterium nucleatum, имат незначително повишен риск от сърдечно-съдови заболявания. Тези антитела показват минали или настоящи инфекции с въпросната бактерия.
„F. nucleatum може да повиши сърдечно-съдовия риск чрез повишено системно възпаление, дължащо се на бактериално присъствие в устата или чрез директна колонизация на артериалните стени или плака, покриваща артериалните стени“, каза Флавия Ходел, водещ автор на изследването.
Сърдечните заболявания, дължащи се на комбинация от генетични рискови фактори и фактори на околната среда, са причина за около 1/3 от смъртните случаи в световен мащаб. Най-често срещаната форма, коронарна болест на сърцето, е резултат от натрупване на плаки в артериите, които захранват сърцето. Симптоми като болка в гърдите, задух и умора могат да доведат до инфаркт.
Изследователите изследвали генетични данни, здравни досиета и кръвни проби от близо 3500 швейцарски участници. По време на 12-годишен период на наблюдение около 6% от тези хора са имали инфаркт или друго сериозно сърдечно-съдово заболяване.
Констатациите показват, че лечението на орални инфекции може да намали рисковете от сърдечни заболявания.