Известно е, че мъжкият хормон тестостерон се произвежда и при жените, но количеството му е 10 пъти по-малко от това при силния пол. Нарушенията в производството му при дамите могат да причинят проблеми със зачеването и бременността, с придобиването на някои типично мъжки черти. Тогава защо му е на нежния пол този хормон?
В женското тяло тестостеронът помага за развитието на яйчниците, скелета и костния мозък. Подпомага развитието на мускулите и дава сила, повишава либидото. Ненапразно се нарича още "хормон на силата и сексуалността". Той понижава нивата на холестерола в кръвта, забавя развитието на сърдечни заболявания. Добрият метаболизъм се свързва и с тестостерона, който не позволява на мазнините и въглехидратите да се отлагат на „опасни” за жените места като бедрата и корема, а генерира поетата храна изключително в мускулна маса.
Какво се случва, когато в женския организъм има твърде малко или твърде много тестостерон?
При излишък гласът на жената може да спадне, тя да стане по-агресивна, окосмяването по тялото й да се увеличи, кожата й да стане по-мазна, да се появи акне, но в същото време запазва стройна фигура и мускулна маса. Поради високото ниво на тестостерон в тялото на жената млечните жлези могат да атрофират (от което страдат спортистките), менструалният цикъл - да спре, което е следствие от разграждането на матката. Всичко това е съпроводено с доста опасни гинекологични заболявания, поради което жените изпитват проблеми със зачеването и дори може да бъдат безплодни.
Колкото и да е странно, жените също имат липса на хормона тестостерон. В този случай може да се развие миома на матката, ендометриоза, остеопороза и дори рак на гърдата.
Ако забележите съмнителни промени на женствеността си, трябва да се консултирате с ендокринолог и гинеколог.
Обикновено се правят тестове за три хормона: свободен тестостерон, DHEA и 17-OH-прогестерон. Само специалист може да предпише тези изследвания, самолечението е не само вредно, но дори опасно.