Посрещнаха Патриарха с литийно шествие във Видин, подариха му архиерейски жезъл

Първо дърво и камък се пукаха от жега, термометърът удари 38 градуса

Дъжд като из ведро заваля, щом Патриархът стъпи на централния площад и множеството запя „На многая лета“

Точно в 18 часа вчера Видин и видинчани посрещнаха новия български патриарх Даниил. Това е неговото първо посещение на епархия в България и първо в богодаруваната му Видинска епархия, на която остава управляващ, след официалното му избиране за български патриарх.

В старопрестолния град Видин официалната церемония по посрещането на Негово Светейшество Даниил, започна с литийно шествие от центъра в посока площад „Бдинци“.

В литийното шествие, предвождано от духов оркестър и изпълнението на „Бдинци лъвове титани“ участваха свещеници от епархията, представители на държавната и местна власт, деца в национални носии, миряни и много граждани.

На специална катедра видинският кмет д-р Цветан Ценков поздрави Негово Светейшество новият български патриарх Даниил и му подари архиерейски жезъл.

Патриархът, благодари и отправи своето първо благословение към жителите и гостите на Видин под изведнъж излял се от небето проливен летен дъжд. Дъжд като из ведро заваля щом Патриархът получи своя подарък и множеството запя „На многая лета!“ и „Достоен“.

Като божие знамение разтълкуваха всички падналия проливен дъжд и отвсякъде хората говореха, че на новият български патриарх ще му върви като по вода. И раздорите в Българската православна църква ще спрат и той ще обедини всички с много мъдрост, любов и вяра.

Под огромните капки дъжд литийното шествието продължи до катедралния храм „Св. вмчк Димитър Солунски“, където бе отслужена служба от свещеници от епархията и патриарх Даниил. Той поздрави миряните и те лично имаха възможност да го поздравят и да получат благословията на Негово Светешейство.

След близо два часа от стъпването на Патриарха на видинска земя и приключване на посрещането в храма навън, над Видин и река Дунав отново грееше силно слънце.

Шествието

Литийно шествие от свещеници, миряни, светски лица, граждани посрещнаха Негово Светейшество българския патриарх Даниил и нито горещото време и температурата на въздуха над 37 градуса не уплашиха хората, дошли да се докоснат до българският патриарх, нито проливния дъжд. Това е неговото първо посещение на епархия в България и първо в богодаруваната му Видинска епархия, на която остава управляващ, след официалното му избиране за български патриарх.

Той бе посрещнат на същото място, където преди шест години множеството го приветства като нов видински митрополит, в центъра на града.

Шествието водеше протосингелът на Видинска митрополия архимандрит Антим, който носеше напрестолно Свето Евангелие. Свещеници носеха икони, кръст и любимото на Патриарха изображение на Свети Ромил Видински. Изображението е специално, изработено е само от естествени природни материали- камъни, семена, листа и бои. Негова реплика като видински митрополит Даниил обичаше да подаряа на вярващи. И това не е случайно – Ромил Видински (Бдински) е покровител на Видин.

В шествието участваха свещеници от видинска епархия, монаси и монахини от манастирите в нея. Те носеха хоругви и църковна утвар, мощи на различни светци, съхранявани в храмовете на епархията.

Множеството под звуците на духова музика- видинския общински духов оркестър, измина разстоянието от около 800 метра до централният площад „Бдинци“, където бе издигната трибуна по посрещането на Патриарха. Тя се превърна в църковна катедра при първото посещение на новият Патриарх на България в една от епархиите -Видинската, която е негова митрополитска катедра.

Видинският кмет д-р Цветан Ценков поздрави

Българският патриарх Даниил с думите: “В днешния тържествен за Видин ден Ви пожелавам да отстоявате единството на православието; да въздигате авторитета и достойното място на Българската патриаршия сред другите православни църкви. Да поддържате добрите отношения между религиозните общности в България и да бъдете стожер на българското семейство.“

Пожела му още да продължавате да насърчава сред българския народ щедростта, милосърдието и съпричастността към най-нуждаещите се и да възпитава в непреходните християнски ценности.

Кметът подари на Негово Светешейство патриаршески жезъл, с пожелание да обходи всички български епархии и да посети православните държави, носейки в сърцето си Вярата, Надеждата и Любовта.

И тогава небето се отвори и над множество се изсипа проливен летен дъжд, който продължи до края на церемонията и съпроводи литийното шествие до катедралния храм „Св. Димитър“.

Под огромни капки дъжд Негово Светейшество направи и своето първо патриаршеско обръщение към жителите на Видинска епархия : „Бог изисква от мен много по-големи усилия да продължа своето служение. Сърдечно благодаря за Вашата любов, за Вашата подкрепа и разбиране, особено на общинските и областните власти, защото взаимопомощта и сътрудничеството между държавните и църковните институции е необходимо, за да може да се осъществи това единство на народа ни. Надявам се, че ще продължим със съвместните усилия по този път“.

В катедралния храм „Св. вмчк Димитър Солунски“, българският патриарх Даниил отслужи молебен за здравето на всички жители на Видин. Миряните имаха възможност лично да поздравят и да получат благословията на Негово Светешейство.

Патриах Даниил бе посрещнат в дунавския град с много любов, вяра и надежда, че той ще работи за обединяване на БПЦ и нейния просперитет, в името на вярата и български народ и държава.

Дълго време, в катедралния храм отвсякъде можеше да се чуят думите на вярващите и дошлите да го поздравят - „Бог да ти помага!“, „Св. Богородица да те напътства“, „Бог да Ви дава сили и здраве, за да водите мъдро Българската православна църква", "На добър час!“ и „Добре дошъл!“. Стотици се наредиха да поздравят своя Патриарх и да получат неговата благословия. Сред тях бяха председатели на видински и монтански храмове и клирици на Видинска епархия, миряни от целия регион, много граждани.

Благославяше ги поредния достоен предстоятел на Българската православна църква, светейшия патриарх Даниил.

Подаръкът

Патриаршески жезъл от името на Община Видин, с вълнение и чувства на обич и уважение, кметът д-р Цветан Ценков връчи на Негово Светейшество с поръката „да пасе своето духовно стадо като добър и грижовен пастир“. Пожела му да работи с любов, както винаги досега. Бог да Ви помага!

Архиерейският жезъл е позлатен и посребрен, богато украсен с червени и зелени камъни. Завършва с кръст с червени камъни , от двете му стари има две змийски глави и между тях икона от керамика на Исус Христос. Произведен е в Гърция, разказа специално за „Труд“ Калоян Илиев, управител на специализирания магазин за църковни атрибути, от който е закупен.

Жезълът е един от богослужебните атрибутите на патриаршеската власт. Принадлежи на духовни лица, притежаващи най-висок сан в православната църква. Той символизира върховната духовна власт и правото на учителствуване във вярата и преподаване на божията благодат към духовото паство и се използва се само при богослужения, разказа архимандрит Антим, протосингел на Видинска митрополия.

При посещението си българският Патриарх носеше нагръдния кръст и две енголпиона. Това се инсигнии - представителни символи на патриаршеското достойнство

Българският патриарх, в отличие от останалите митрополити от Светия синод на БПЦ, които носят само енголпие и кръст, носи на гърдите си три отличия за патриаршеското достойнство - св. Кръст, и два енголпиона - с Христос Вседържител и с Пресвета Богородица.

При посрещането му във Видинска епархия Патриархът бе облечен със зелен епатрихил и омофор.

На главата си носи бялото було, което е символ на върховна чистота, на това че той е пръв сред равни . Символ е на чистотата на православната вяра, която той трябва да пази дори и с цената на живота си. Бялата епанокалимавка символизира не само духовната чистота на личността, а най-вече чистотата на православната вяра и нейната непорочност, за които предстоятелят трябва да съблюдава и които да провокират у него стремеж към лична чистота и благочестие на повереното му паство, разказа архимандрит Антим. 

Традицията на бялото покривало на главата идва от исихазма.

Зелената патриаршеска мантия

напомня, че ролята на архиерея е да води паството си към Царството Божие.

Защо е зелена? За да се отличава от червените мантии на Константинополските патриарси подарявани им от Византийските императори. Зелени са били мантиите и на Преславските ни предстоятели, традицията се е съхранила и при преместването на престола в Дръстър, Сердика, Преспа и Охрид. В зелен цвят на мантията си е бил българският Охридски архиепископ, за когото е известно още, че се е и подписвал със зелено мастило, в отличие от Вселенския патриарх, който се подписва с червено мастило. 

Българската зелена патриаршеска мантия е символ на автокефалния статут на Българската църква. Така се знае, че още от ХІ век мантията на Българския архиепископ в Охрид е зелена. А влиянието на БПЦ сред славяните е оказало такава роля, че предстоятелите на всички славяноезични църкви носят зелени мантии - Сръбска, Руска, Полска и Чешка църква, включително и Грузинската. Така зеленото става символ на патриаршеското достойнство в славяноезичните църкви.

Вечерята на скъпия гост бе в гостилница на брега на Дунав, в близост до митрополията, където са и покоите на видинският митрополит. Тя бе в тесен кръг-без политически лица, само представители на администрацията на Видинска епархия, викарийния епископ на Патриарха, протосингела на видинската митрополия и придружаващите Негово Светейшество лица.

Патриархът не яде месо, той е постник и специално за вечерята бе осигурена риба от Дунав и от язовир „Огоста“ в Монтана. Приготвени бяха и разнообразни салати и задължителните тиквички по гръцки. Наздравица за здравето и благополучието на Патриарха и бъдещето на видинска епархия и БПЦ, вдигнаха всички присъстващи.

До късно в четвъртък светеше сградата видинската митрополия, в дунавския град. В нея от 100 години са покоите на видинските митрополити, днес и на Патриарх Даниил.

Построена през далечната 1924 г. е била дом на четирима видински митрополити - Неофит, Филарет, Дометиан и Даниил, тя е част от цялостния митрополитски комплекс – включващ древния вкопан храм „Св. Пантелеймон“, митрополитския храм „Св. Николай“, който е напълно реставриран днес, храм-паметникът мавзолей на Антим I, паметникът на Софроний Врачански. В двора на митрополията са гробовете на видинските митрополити – Неофит, Филарет и Дометиан.

Тук се намира и сградата на епархийското девическо училище, което от новата учебна година, с благословението на Патриарх Даниил, ще отвори врати като първото начално частно училище „ Митрополит Неофит Видински“, в което първолаци и подготвителна група ще изучават вероучение.

И не случайно това древно място на брега на Дунав, от векове хората от всички вероизповедения почитат. В един малък триъгълник, в непосредствена близост, на един хвърлей място разстояние, се намират два православни храма, видинска митрополия, джамията на Осман Пазвантоглу и сградата на видинската Синагога, днес превърната в културен център. От векове и за векове съжителстват в мир и разбирателство представителите на монотеистичните религии-христянство, ислиям и юдаизъм.

Епархията

Видинска епархия в годините има честта да е оглавявана от значими за историята ни личности митрополитите - Антим I, Кирил, Неофит, Филарет, Дометиан и Даниил.

Видинската църковна катедра е дала на Българската православна църква- екзарх, наместник председател на Св. Синод и патриарх в трудни за държавата времена.

Всички митрополити в историята на видинската църковна катедра я управляват с много любов, вяра и отдаденост към паството си. Двама от тях – Антим I и Даниил застават начело на Българската православна църква – единия като Първи Български екзарх и Даниил, като четвърти патриарх в най- новата история на България.

Не бива да се подминава факта, че видинският митрополит Неофит е бил начело на БПЦ като наместник председател на Св. Синод 14 години години (1930 -1944).

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Репортажи