Азиатки луднаха да стават булки в Рибново

Азиатки луднаха да стават булки в Рибново

Девойки от Сингапур и Малайзия идват в помашкото село, за да ги изрисуват като гелини

Девойки от Сингапур и Малайзия луднаха по родопското село Рибново и идват чак от Азия, за да се превърнат в гелини – традиционните булки в помашкия регион. 

„Всичко започна, след като проф. Бетани Хюз направи филм за поредицата „Съкровища“, в който разказа за Рибново. Хюз е световно известна историчка, а нейните документални филми са излъчвани по BBC, “History”, “Discovery”. В Азия са пуснали филм за сватбите ни и оттогава интересът е нестихващ. В континента са го гледали милиард и 600 милиона души. Много азиатски девойки идват в Рибново, за да се превърнат в гелини и да усетят чувството, което изпитват нашите момичета на сватбите си“, разказа пред „Труд news” Ибрахим Кадриев, учител в местното училище.

На момичета от Сингапур и Малайзия им е интересно как се подготвят рибанските венчавки.

Мъжът от години се опитва да популяризира селото и участва в подготовката и заснемането на всички годежи и венчавки.

„Мисията на моя живот е да включа женитбите на Рибново в нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО“, отбеляза Кадриев. 

Неговата жена Кадрие Машева работи в читалището, а когато има групи с туристи от България и чужбина се превръща в аниматор, който рисува дамите като местните булки. Традицията повелява девойката да се намаже с бяла помада, по която се лепят шарени и лъскави камъни и пайети. Чужди очи не биват да виждат истинското лице на булката, като привилегията е запазена само за нейния жених. Момата се взима от бащиния дом, след което върху дървено скеле се окачва т.нар. „чеиз“ - даровете от родата на младите. Върху дървената конструкция се слагат килими, юргани, терлици, няколко ката дрехи, всякакъв вид покъщнина. Смята се, че колкото повече армагани са окачени, толкова повече години младото семейство ще ги използва. 

Ибрахим Кадриев, Кадрие Машева, техните деца и гостенка от Азия

Момиче от Азия активно участва в целия ритуал на една от сватбите в Рибново.

„Това е езически ритуал, който датира от хиляди години. В старогръцкото археологическо селище Микена е открита почти същата бяла маска, изрисувана досущ като нашите. Учените смятат, че маската е отпреди 4-5 века, което значи, че не само у нас е имало такива ритуали. Предполагам, че и на други места в Балканите има такъв обичай. Подминавам с усмивка критиките, че ритуалът няма общо с исляма. Сватбите са запазена марка на Рибново“, допълва Кадриев. 

Учителят се похвали, че младите в Рибново сами изявяват желание да се женят по стария обичай. В селото не се помни случай, в който влюбените да са се венчали по модерен стил. „Селото е живо, имаме 550 ученици и над 220 деца в забавачката. Женят се, после остават тук“, горд е Кадриев. 

Жената на Ибрахим – Кадрие Машева, е известна със своето умение да рисува булките.

Сезонът на сватбите в Рибново бе открит още през първите дни на януари. Заявени са тържества до края на месеца, както и няколко през февруари. Една сватба продължава поне два дни, уверява Кадриев. „Почиваме единствено през март, тъй като тогава навлизаме в нашия Рамазан, който е период на тежки лишения и смирение, а веселбите са забранени. През април сватбите се подновяват“, увери любимият учител на децата в Рибново.

Актрисата Емили Чан се превърна в гелина  

Известната в цяла Азия актриса и телевизионна водеща Емили Чан също направи солидна реклама на българското помашко село. Чан пожела да се превърне в гелина и грейна досущ като рибанска булка. Изрисува я лично Кадрие Машева, която е известна в региона с прецизната си ръка. Емили Чан пожела да научи и как се прави родопска баница и баклава, но не с готови кори. За целта трябваше ръчно да ги наточи. 

„Емили Чан се вля в хорото, собственоръчно прави баница, превърна се в гелина. През цялото време тя беше като омагьосана от мистерията на нашите традиции“, каза Ибрахим Кадриев. 

Момиче от Рибново - красива гелина