Ученици от тетевенското село Галата се докоснаха до магията, наречена радио.
Те надникнаха зад завесите на медията по случай Деня на българското радио, който честваме по традиция от 25 януари 1935 г. насам.
Лично водещият на “Стани богат” и емблематичен глас на “Дарик” радио Ники Кънчев ги посрещна и им показа от първо лице как се създават новини, как се редактират и прочитат в ефир.
Учениците от втори и трети клас на основно училище “Георги Бенковски” с. Галата останаха очаровани от видяното в "Дарик". Те гледаха в захлас как журналистът Константин Вълков взима интервю на живо, чуха финансиста Любомир Дацов, докато прави поредния си брилянтен икономически анализ, слушаха и "Време за джаз" с Петър Севов.
“Учениците бяха в еуфория от щастие. Не само, защото се докоснаха до любимия си водещ, а и защото той ги мотивира да учат и бъдат добри хора в живота си”, заяви пред "Труд news" учителката от следобедната занималня Христина Христова.
“Мили деца, трябва да уважавате всеки труд и всяка професия, защото всеки труд е достоен - и на шивача, и на чистача, и на автомонтьора. Следвайте целите си, привличайте хора около себе си. Не спирайте да четете и да се развивате”, отправи послание към децата Кънчев.
На 25 януари българското радио отбелязва своя празник
Началото на общественото радиоразпръскване в България е поставено през 1929 г., когато група инженери, начело с техника Георги Вълков, построяват 60-ватов радиопредавател в Инженерната работилница в София. През последната седмица на месец ноември 1929 г. в ефир за първи път прозвучават думите „Ало, ало, тук е радио София!".
Впоследствие радиото навлиза в масова употреба из цяла България, като става едно от основните средства за далекосъобщения.
На 25 януари 1935 г. Цар Борис III подписва указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. В този ден се отбелязва Деня на Българското радио.