Прекратиха боевете в Нагорни Карабах с посредничеството на Москва

Прекратиха боевете в Нагорни Карабах с посредничеството на Москва

27 души са били убити, а повече от 200 - ранени

Армения не е участвала в мирното споразумение

Ден след като Азербайджан съобщи, че е започнал “антитерористична операция” в Нагорни Карабах, азербайджанското министерство на отбраната обяви, че е постигнато споразумение за спиране на огъня, предадоха Ройтерс и ТАСС.

По-рано бе съобщено, че арменците в Нагорни Карабах са се съгласили с искането на Азербайджан да прекратят боевете и да се разоръжат, а министерството на отбраната в Баку съобщи, че примирието е влязло в сила в 13 ч. местно време (12 часа българско) днес.

Посредник е било командването на руските мироопазващи части в района. Те не са се намесили след началото на азербайджанското настъпление, а са започнали евакуация на жени и деца от най-засегнатите райони, съобщи руското министерството на отбраната.

Сепаратистките власти в Карабах обявиха, че 27 души са били убити, включително двама цивилни, а повече от 200 - ранени.

Според Армения при офанзивата са били убити 32-ма души и ранени много повече.

Арменският премиер Никола Пашинян заяви в телевизионно обръщение към нацията, че Ереван не е участвал в подготовката на обявеното споразумение. “Ние отбелязахме решението на властите в Карабах да спрат бойните действия и да сложат оръжие”, заяви той и подчерта, че Армения няма военни части в района от август 2021 г. насам.

Пашинян добави, че интензивността на боевете е намаляла значително, но в същото време той уточни, че сраженията все още не са спрели напълно. “Надяваме се, че военната ескалация няма да продължи”, заяви арменският премиер.

Заместник-министърът на външните работи на Армения Ваан Костанян коментира от своя страна, че етническите арменци в Нагорни Карабах теоретично могат да живеят под управлението на Азербайджан, но от ключово значение е диалогът. Костанян добави, че Армения има определени споразумения по сигурността с Русия, които са приложими в създалата се ситуация. В последните месеци Армения изразяваше силно недоволство, че основният є съюзник и покровител - Русия, не прави достатъчно, за да защити етническите арменци в Нагорни Карабах от засилващ се натиск от страна на Баку, посочва Ройтерс.

Руският президент Владимир Путин заяви днес, че Русия е в контакт с всички страни по конфликта в Нагорни Карабах и очаква мирно решение, съобщи вестник “Ведомости”.

Путин изтъкна, че руските миротворци правят всичко, за да защитят мирните граждани. Той отбеляза, че в щаба на руските миротворчески сили се намират над две хиляди мирни граждани, от които над хиляда са деца.