Рецепти за ценители: В Банско се яде месо

Ивайло Янчовичин от „Метоха“ обяснява на Мария Атанасопулу (в средата) и Криса Краса какво се слага в банската капама.

Градът готви балканска гастрономическа фиеста

Гостите ще гледат на живо как се прави капама и ще я опитват

Любимото на мнозина Банско се опитва да излезе извън наложилата се рамка на зимен курорт и да привлича туристи през цялата година с помощта на кулинарен, културен и спа туризъм. В това отношение ръка си подават сдружението „Съюз на туристическия бизнес – Банско“ и Задругата на банските механджии „Уникално Банско“ („Unique Bansko“). Достатъчно е човек да погледне културната програма на града за изминалото лято, за да се убеди, че няма да скучае в който и сезон да дойде.

Прочутият Джаз фестивал, Пирински рок вечери, Банско фолк фест, Опера фест, Филм фест, демонстрациите на местни занаяти и кулинарният празник „Уникално Банско“ привличат все повече български туристи и гости от съседните държави, най-вече от Гърция, Северна Македония и Сърбия, напоследък и румънци. Да не забравяме, че много хора купуват ваканционни имоти в района, а някои са се преселили в Банско окончателно.

Поради големия интерес към уникалните му гозби градът с повече от 300 механи и ресторанти отсега готви балкански кулинарен фестивал „Вкусът на Банско“, който ще се състои следващото лято. В основата на организацията е задругата „Уникално Банско“, в която членуват 12 от най-старите механджийски фамилии. При тях занаятът се предава от поколение на поколение и сега гостилниците се управляват от млади, ентусиазирани хора, които при това говорят отличен английски, а някои и гръцки език. За организацията от българска страна помага и общината, а „международните отношения“ – разбирай гости и участници от чужбина - са поверени на Мария Атанасопулу, президент на Световната асоциация за кулинарен туризъм (World Food Travel Association), която обединява 170 хиляди индивидуални членове от 150 държави, и на експерта по маркетинг в туризма Криса Краса от Солун.

Двете дами не са за първи път в България, напротив, харесват Банско и възможностите за бизнес, затова с радост са се захванали с популяризирането на предстоящия Балкански кулинарен фестивал. С интерес слушат от Ивайло Янчовичин от механа „Метоха“ какво се слага в прочутата банска капама, от симпатичните лелки Мария и Милка Мацурева как се точат вкусните кукурини (сладки, чието име означава „къдрици“) и от собствениците на „Воденицата“ какво означава дропка (пържени резени шарена сланина с кожата) и чести костурета (гъст боб по бански). Всичко това – подсладено с пиринския мед на Енчо Чобанов и полято с уникалните бели и червени вина на изби от региона.

Капама по бански

Необходими продукти за 8-10 порции:
2 кг свинско месо (по-шарено, от врата)
500 г телешко месо (по желание)
1 кисела зелка
100 г сланина
2 ч. ч. ориз с овални зърна
700 г кървавица
1 цяло пиле
1/2 глава лук
200 мл бяло вино
Подправки: счукан черен пипер, див кимион, копър на зърна, дафинов лист

Начин на приготвяне:
Капамата се приготвя в голям керамичен съд. За да не загори, дъното и стените му се покриват с цели листа от киселата зелка. Зелето се нарязва на дребно, месото – на хапки. Лукът се нарязва на тънки полумесеци и също се запържва. Изважда се и в същото олио се запържва до стъклено оризът, който преди това е измит и подсушен. На дъното на съда се слагат парчета сланина, след което се редят зеле, месо, ориз, ръсят се подправки и отново се повтаря. От време на време се разбърква с ръце. Отгоре се слага навитата кървавица, както е цяла, и пилето (може на парчета). Сипва се бялото вино (червеното оцветява ориза и променя вида на ястието). Завършва се със сланина и цяло зелево листо. В банската капама не се слагат сарми, както в други краища на страната. Не се сипва вода, може малко бульон. Отворът на съда се покрива с фолио и капак. Слага се в студена фурна, за да не се спука съдът. Пече се 6 часа – отначало на 250 градуса, а след като заври (след около 1 час), температурата се намалява на 140 градуса. Преди сервиране ястието се обръща в голяма тава и месото се нарязва на малки хапки, а кървавицата – на 3-4 см парчета. Във всяка порция трябва да има от всички меса.

Чести костурета (гъст боб)

Необходими продукти:
200-250 г бял боб
1 глава кромид лук (половината за варенето на боба, втората половина – за запръжката)
100 мл олио
Подправки: сол, червен пипер (1 ч.л.), дафинов лист, магданоз, чубрица, 1-2 сухи червени чушки (по желание – суха люта чушка), няколко зърна черен пипер

Начин на приготвяне:
Измитият боб се накисва в студена вода за няколко часа (най-добре за цяла нощ). Преди варенето, ако е необходимо, се добавя още вода. След като заври, водата се излива. Добавя се отново студена вода и се връща на котлона. След като заври, се добавят: ситно нарязаният лук (1/2 глава), черният пипер, дафиновият лист, магданоз с дръжките и 2-3 с.л. олио. Оставя се да къкри на слаб огън до полуготовност (бобът не трябва да е разварен). Накрая се добавя сол на вкус. В дълбок тиган или друг подходящ съд се загрява олио (около 100 мл) и в него леко  се запържва останалият лук, ситно нарязан. С решетеста лъжица започва да се добавя бобът. След това се бърка, докато се изпари течността. Малко преди да се свали от огъня, се добавят червеният пипер и чубрицата, като се разбърква още няколко пъти. Ястието се сваля от огъня и се покрива с капак. Подхожда си с дропка (препържена сланина) и запечен „Бански старец“.

Хит на седмицата

Кукурини

Необходими продукти:
1 яйце
2 с. л. олио
80 г брашно
щипка сол
щипка захар
пудра захар за поръсване

Начин на приготвяне:
От продуктите (без пудрата захар) се замесва меко тесто, което се оставя да почине 1 час. След това се разточва на тънка кора, като за юфка, и се реже на ромбове. Те се притискат с пръсти по средата, за да се образува форма, подобна на панделка. Кукурините се пържат в дълбок съд на маслена баня до златисто. Изваждат се върху кухненска хартия и се поръсват с пудра захар. Вместо със захар, може да поднесат с мед.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме