Дълго време кръгът „Капитал“ приписваше своите афери на другите, но сега е негов ред да бъде под прожекторите
Ако за последните над 10 години у нас имаше едно универсално оправдание за всяко обществено зло в страната, то винаги е било Делян Пеевски. Дългогодишният народен представител от гражданската квота на ДПС бе превърнат във виновник на всичко нередно в страната, благодарение на неуморните усилия на кръга „Капитал“.
Всичко лошо у нас, включително и зависими медии и монопол – всичко се пришиваше на Пеевски. С простото обяснение, че депутатът притежаваше издания. Преди 2 години обаче Пеевски продаде изданията си. Сега виждаме, че това не е променило картината към по- добро и всъщност не той е бил „сляпото петно в българския медиен пейзаж“, а друг - медийният монополист Прокопиев (както точно описаха енергийния бос от брюкселско издание „Ню Юръп“).
Сега това ни бе напомнено и от партньорите ни зад Океана. Годишният доклад на Държавния департамент на САЩ излезе преди часове, а констатациите в него със сигурност са извадили от равновесие кръга „Капитал“. Защото, според американците, корупция и натиск върху медиите у нас продължава да има, дълго след като соченият за враг №1 на медийната свобода – Делян Пеевски се оттегли от издателската сцена.
Как е възможно това? Елементарно – както казахме и в началото, в продължение на десетилетие кръгът „Капитал“ на олигарха Иво Прокопиев се опитваше да убеди всички, че проблемите, които те създават у нас, са дело на други. И затова тежки констатации като „медиен слугинаж на властта“, „използване на публичен ресурс за политически натиск върху медиите“ и още други такива, бяха успешно пришивани на техните медийни конкуренти и идеологически врагове. Къквто несъмнено беше и Пеевски. До сега.
Днес вече оправдания за констатациите на САЩ няма. А те са тежки: „По въпроса за медийната свобода заключението на американското външно министерство е, че условията в страната продължават да влияят негативно на медийния плурализъм. Цитирани са също заключения, които констатират високо ниво на политическо и икономическо влияние върху медиите в комбинация с високи нива на концентрация на собственост. Посочват се и притеснения за независимостта на обществените медии и "недостатъчна редакционна независимост при всички видове медии."
"Журналистите съобщават за редакционни забрани за отразяване на конкретни лица и теми и за налагане на политически гледни точки от страна на корпоративни лидери с предполагаемата подкрепа на правителството", пише още в доклада. Какво се оказва? Че методите на Прокопиев и кръга „Капитал“ за контрол над медиите у нас най-накрая станаха видими за американците, пред които Прокопиев дълго се мъчеше да се представи, че е техния човек у нас. Явно неуспешно, защото най-вероятно и те вече са наясно, че олигархът е сътворен по съветски модел – с държавни пари от приватизацията и продължава да съществува по същия начин и до днес. И да обслужва същите тези интереси, благодарение на които в крехка 20-годишна възраст беше „назначен за милионер“.
Всъщност не само медийната свобода, но и корупцията в България и борбата срещу нея отново са сред акцентите на годишния доклад на Държавния департамент на Съединените щати. Според документът у нас има и куп други проблеми, всички записани на сметката на ДС (не Държавна сигурност, а „Добрите сили“, както сам се кръсти съюзът ПП-ДБ). Защото ако някой е забравил, на власт миналата година по това време бяха именно те. И всички драми, описани в доклада на САЩ са все тяхно дело. Като например „чудесните методи за управление“ на Бойко Рашков, под чието ръководство МВР е уличено от американците в жестоко или унизително отношение от страна на властите, включително към задържани лица, мигранти и разселени и настанени в институции деца. А също и в произволни арести. Отчетени са и сериозни проблеми с независимостта на съдебната система. Посочва се още, че пак по времето на „големите реформатори“ от Промяната се наблюдава сериозна корупция в държавната администрация. И това не е първата подобна констатация.
"В доклада си от юли ЕК отбеляза трайната липса на "солидни резултати от окончателни присъди по дела за корупция на високо равнище". През януари Асоциация "Прозрачност без граници" коментира, че макар законът като цяло да е в съответствие с международните стандарти, властите не са успели да въведат стандарти за административно и корпоративно управление, основани на прозрачност, отчетност и почтеност", пише в доклада.
Сред констатираните значителни проблеми на България са "жестоко" отношение към групи като арестувани, мигранти и деца в институции. Посочват се още произволни арести, "сериозни проблеми" с независимостта на съдебната система, "сериозно" ниво на корупция и престъпления срещу малцинства в това число етнически и от сексуално естество. Като пример за незаконен арест в доклада е изтъкнато задържането на бившия премиер Бойко Борисов, бившия министър на финансите Владислав Горанов и пиара Севдалина Арнаудова. Тримата бяха задържани миналата година за 24 часа когато на власт беше правителството на Кирил Петков и вътрешен министър беше Бойко Рашков. Арестите бяха мотивирани със сигнал за изнудване. До момента няма повдигнати обвинения.
Ако трябва да перифразираме героят на Тодор Колев от „Опасен чар“, ще кажем: Лошо, Прокопиев, лошо! Колкото и дълго време да се опитваше разградският олигарх да убеждава обществото и Запада, че „реализира“ гражданското общество у нас, действителността показа, че Прокопиев просто си е подреждал медиен и властови пъзел от издания, говорители и политици на негово ръчно управление. Сега вече това се вижда и от САЩ. А на този фон едва ли ще има изненадани, че за разлика от предишни години, настоящите констатации в доклада на Държавния департамент са обвити от оглушително медийно мълчание от страна на кръга „Капитал“. Защо ли?