В документ до Българския енергиен холдинг за цената за газа, с който “Труд” разполага: „Булгаргаз“ уличи в лъжа Кирил Петков

Още на 11 май 2022 г. от “Булгаргаз” ЕАД информират министерството на енергетиката и Българския енергиен холдинг, че цената за юли ще е по-висока и интерконекторната връзка с Гърция няма да е готова на 1 юли.

Премиерът явно планира екскурзия и до Баку, като воаяжа до Солун, казаха висши служители на министреството на енергетиката

Газът през юли по-скъп без “Газпром Експорт”

Премиерът Кирил Петков отново излъга, но този път за газовата връзка с Гърция, която можело да е готова през юли и по нея да получаваме азерски газ. Това става ясно от писмо на “Булгаргаз” ЕАД до министерството на енергетиката и Българския енергиен холдинг, с което “Труд” разполага. Нещо повече, отказът на правителството на Кирил Петков да купува руски газ ще доведе до заместване на горивото от “Газпром” с доставки на значително по-скъп газ през идните месеци и особено зимата.

Кирил Петков лъже за интерконектора с Гърция.

“Съгласно получено в “Булгаргаз” EАД писмо от проектната компания ICGB, газопроводът IGB няма да бъде въведен в експлоатация към 01.07.2022 г. Условията по подписаното между “Булгаргаз” ЕАД и AGSC (Azerbaijan Gas Supply Company, б. р.) са валидни до 30.06.2022 г. “Булгаргаз” ЕАД е поискало от AGSC от 01.07.2022 г. да започнат доставки на пълните количества по договора (28,670.675 Mwh/ден) във временна точка Неа Месемврия по цена съгласно договора. Към момента няма официален отговор от азерската страна на това искане”, се казва в документа, подписан от изпълнителния директор на “Булгаргаз” Людмил Йоцов относно изчисленията на дружеството за очакваните доставни и продажни цени на природен газ за м. юли 2022 г.

На фона на кореспонденцията между “Булгаргаз”, БЕХ и енергийното министерство, Петков заяви точно обратното във Велико Търново във вторник: “Възможно е още през юли да заработи гръцката газова връзка. Всички прогнозираха септември, октомври, ноември - не, ще бъде отворена през юли месец. По интерконектора ще тече “азерски газ”. “Смятам да отида и до Баку през тази седмица за една вечер, да потвърдим там количествата. Това, което се опитваме да направим, е да направим микса между LNG - втечнен газ, и азерския газ, така че средната цена на доставка да бъде по-добра от тази на “Газпром”", обясни Петков.

“Премиерът може да си направи еднодневна екскурзия до Баку, както миналия петък до Солун, но няма какво да договаря с Азербайджан. Трябва да се дострои спешно интерконектора с Гърция”, посочиха от своя страна висши служители от енергийното министерство. И припомниха, че министърът Александър Николов само преди седмица е бил в Баку.

Енергийни експерти от БЕХ пък припомниха пред “Труд”, че договорът с Азербайджан е от 2013 г., количествата по него са кристално ясни от 9 години - 1 млрд. куб. м., както и че ниската цена е само при положение, че е готов интерконекторът с Гърция от гръцка страна при точка Комотини, а не Сидирокастро-Кулата.

“Булгаргаз” планира да купи недостигащите количества от алтернативни доставчици, пише в документа. Изчислението на прогнозната цена на газа за юли е направена при планирана доставка на 1,368 млн. MWh от алтернативни източници по цена на българска граница от 191,476 лв./MWh, пише в писмото. И още: “Тази цена е формирана на база прогнозна стойност на цената на газа (спот цена на TTF) на хъба в Нидерландия с надбавка от 2 евро/MWh”.

Така формираната цена за доставка от алтернативни източници съответства на получените от “Булгаргаз” индикативни оферти за доставка през юли. Това ще доведе до плащане на значително по-висока цена за газа от потребителите в България, спрямо тази, която биха платили, ако получавахме руски газ. За сравнение цената на газа от “Газпром Експорт” за юни би била 74,16 евро/MWh, а предварителните изчисления сочат за юли цената да е около и под 70 евро/MWh.

“Топлофикация София” използва най-много гориво

Химически и стъкларски заводи са най-големите потребители

Потребителите на газ в страната са 25 xил. пpeдпpиятия.

Заводи от химическата и стъкларска промишленост, както и топлофикациите са най-големите потребители на газ в страната. Потреблението на природен газ в България е около 3 млрд. кубически метра годишно като варира в малки граници, между 2,9 млрд. и 3,2 млрд. годишно, по данни на европейската статистическа служба Евростат.

Потребителите на газ в страната са 25 xил. пpeдпpиятия с 247 xил. нaeти работници. Само най-големите предприятия в страната, които работят на газ и са пpиcъeдинeни към мpeжaтa нa Бyлгapтpaнcгaз, имат общ оборот от 6 млpд. лв. годишно, a зaeтитe в тях ca нaд 14 xил. дyши.

Две трети от газа се потребява от топлофикациите и химическата промишленост. Най-големият потребител на газ е “Топлофикация София”, която потребява около една трета от целия газ в България. Haй-гoлeмият ин­дycтpиaлeн пoтpeбитeл нa гaз e “Heoxим” в Димитpoвгpaд. Topoвият зaвoд пoтpeбявa oгpoмни кoличecтвa гaз - oкoлo 3-3,5 ТWh гoдишнo, кoeтo e cpaвнимo c пoтpeблeниeтo нa вcички ocтaнaли кoмпaнии oт тoп 10 индycтpиaлни пoтpeбитeли нa гaз (бeз тoплoфикaциитe). “Heoxим” e нaй-гoлямoтo пpeдпpиятиe в oблacт Xacкoвo c пepcoнaл oт oкoлo 700 дyши и пpиxoди oт пopядъкa нa 260 млн. лв. годишно. пo вepигaтa нa дoбaвeнaтa cтoйнocт пpeдпpиятиeтo e вaжнo зa зeмeдeлиeтo в cтpaнaтa, тoecт имa диpeктнa вpъзкa мeждy гaз - тop - цени в зeмeдeлиeтo.

Cлeд “Heoxим” пo пoтpeблeниe нa гaз идвaт cтъклapcкитe зaвoди. Toвa ca нaй-вeчe “Tpaкия Глac” в Tъpгoвищe и “БиEй Глac” c зaвoди в Coфия и Плoвдив. B двeтe кoмпaнии paбoтят пo oкoлo 600-700 дyши. Maлкo пo-нaзaд в клacaциятa e “Pyбин Tpeйдинг” в Плeвeн.

Hякъдe cлeд вoдeщитe cтъклapcки зaвoди пo пoтpeблeниe нa пpиpoдeн гaз идвaт и пpeдcтaвитeлитe нa тeжкaтa индycтpия.

Toвa ca нaй-вeчe “Cтoмaнa Индъcтpи”, “KЦM 2000”, “Coфия Meд” и “Aлкoмeт”. “Coфия Meд” e c пpиxoди oт нaд 900 млн. лв. и oкoлo 600 зaeти. “KЦM 2000” и “Cтoмaнa Индъcтpи” имaт пpиxoди oт пopядъкa нa 600-700 млн. лв. и нaeмaт cъoтвeтнo нaд 1400 и oкoлo 1000 дyши. “Aлкoмeт” e c пpиxoди oт 350 млн. лв. и oкoлo 1100 нaeти. И чeтиpитe кoмпaнии ca гoлeми пoтpeбитeли кaктo нa пpиpoдeн гaз, тaкa и нa eлeктpoeнepгия, тoecт нe ca в пoчти пълнa зaвиcимocт oт пpиpoдния гaз кaтo cтъклapcкитe зaвoди.

Haпpeд в клacaциятa пo пoтpeблeниe нa пpиpoдeн гaз, дopи изпpeвapвaйки пoвeчeтo пpeдcтaвитeли нa тeжкaтa индycтpия, ca и “Биoвeт” и “AДM Paзгpaд”. В “Биoвeт” ca нaeти нaд 2000 дyши. Пo-нaдoлy идвaт и кoмпaнии кaтo “Kaлцит”, “Злaтнa Пaнeгa Цимeнт”, “Cвилoцeл” (собственост на “Cвилoзa”) и “Poкa Бългapия”.

Енергийни експерти за състоянието на запасите ни, пред “Труд”: „Чирен“ е опасно празно в момента и не знаем цената, на която се пълни за зимата

Разчита се на компенсация на микса

Към 14 юни хранилището ни в Чирен” е 28,66 процента запълнено, а видно от онлайн платформата на AGSI, повечето държави са с далеч по-подсигурени количества в своите хранилища.

Газовото хранилище “Чирен” е опасно празно в момента - едва на 28,66 процента и още по-сериозният въпрос е на какви цени е газът, който се нагнетява там в момента. Това заявиха енергийни експерти пред “Труд”, помолени да коментират онлайн данни от Европейската платформа за капацитета и пълнотата на газовите хранилища. Държавата нагнетява със сигурност, по-скоро “Булгаргаз”, въпросът е на каква цена е това нагнетяване. Ако в това нагнетяване се включва и LNG-газът, т. нар. втечнен газ от американските танкери, неговата цена не е известна, отбелязаха специалисти от сектора.

Правителството мълчи за цената и има абсолютна неяснота, защото въпросът е не само да се нагнетява в “Чирен”, но и на каква цена, защото българската икономика и индустрия далеч не са готови да поемат в пъти по-високи цени. Мълчанието на правителството по отношение на цената на доставките буди сериозни съмнения. Ако всичко е наред, какъв е проблемът да кажем, че цената ни е перфектна, количествата ги има и от тази гледна точка управляващите могат спокойно да оповестят дори политически добра новина за бизнеса, за да намалят напрежението, коментираха още експерти.

По думите им вече има сериозни съмнения, че цената на газа, който се нагнетява в “Чирен” е висока и в момента се разчита компенсация на микса на газ с внос от Азербайджан. Но вече се изказват съмнения, че от 1 юли трудно може да имаме доставки по договора, заради недовършения интерконектор с Гърция. Втората уловка е, че там тепърва трябва да се правят тествания на трасето, въвеждане в експлоатация, за да може по него да тече газ. Притеснителен е моментът и с доставка на азерски газ от друга точка, а не от тази, която е договорена с Азербайджан - Комотини. Газопроводът IGB трябва да свърже гръцката национална газопреносна система в района на гр. Комотини (Гърция) и българската национална газопреносна система в района на Стара Загора.

Ако точката на присъединяване е Комотини, тогава цената е конкурентна на тази от договора ни с “Газпром”, но ако бъде заявена друга точка на присъединяване за целия обем на сключения договор с Азербайджан, тогава ще сме на борсови цени TTF и държавата не печели нищо, напротив.

Еленко Божков, енергиен експерт, пред “Труд”: Важно е и откъде ще се вземе газ за теста на гръцката връзка

Много е важно откъде ще се вземе газ за изпитанията на връзката с Гърция. Понеже още не е готово връзването, не може да се изпита с азерски газ. И ще трябва да върнем български газ през Сидирокастро и да го подадем в гръцката система за изпитание на връзката. Количеството не е голямо, но е достатъчно да повлияе на цената на природния газ. Това е едно от нещата, които са важни.

За да се запълни “Чирен”, трябва през оставащите 120 дни до октомври да влизат всеки ден по 3 милиона куб. метра газ.

Иван Иванов, бивш шеф на КЕВР, пред “Труд”: 37 000 MWh от „Чирен“ бяха продадени безотговорно

ПГХ “Чирен” е единственото газохранилище у нас. В момента то е запълнено малко над 23%. За сравнение ще отбележа, че газохранилищата в Полша са запълнени на 70%. Ако запълването продължи със същото темпо (1 млн куб. м/денонощие) до началото на отоплителния сезон Чирен ще е запълнен на 55%, което е крайно недостатъчно.

Европейската комисия изисква до началото на зимата газохранилищата в страните членки да се запълнени поне на 80%. За съжаление, още на следващия ден след встъпване в длъжност, новото ръководство на Булгаргаз проведе търг и продаде 37 000 MWh природен газ, основно от “Чирен”.

Няма да коментирам спорната процедура на търга, но ще отбележа, че да се продава такова количество газ от хранилището само 3 седмици преди инвазията на Русия в Украйна, когато във въздуха се чувства мирис на барут, е абсолютно безотговорно. Убеден съм, че с този търг бяха прокарани корпоративни интереси.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Разследване