"Ето още един проблем, който е пряка последица от COVID катастрофата. Ключови лекарства вече не могат да бъдат открити в аптечната мрежа. Резултатът е, че пациенти с други заболявания страдат без да са виновни. Недостигът убива." Това написа във фейсбук профил д-р Стефан Митев - гастроентеролог в Клиниката по гастроентерология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, председател и съосновател на фондация „Инициатива за българско рационално общество“.
"Примерите са много, но най-очевидният е с различни видове нискомолекулни хепарини. Те се поставят като подкожна инжекция и предпазват от развитие на тромбоза. Част са от протокола за лечение на тежки форми (с дихателна недостатъчност) на COVID. Затова се изкупуват, веднага като пристигнат в складовете. Вече дори и болници изпитват затруднения със снабдяването. Нищо не помага - нито връзки, нито допълнително даване на пари. Вече не може да ги намерите. Върнаха ни в тъмните времена, когато се редяхме на опашки за жизненоважни продукти. Има и паралелен износ към други държави с цел печалба, но не искам сега да говоря по тази тема", разказва д-р Митев.
Гастроентерологът и лекар на първа линия срещу коронавируса обяснява, че нискомолекулните хепарини се прилагат, когато има риск от тромбоза. Те са необходими и за пациенти, които са ваксинирани срещу COVID, но имат друго заболяване, налагащо профилактика, но и за тях няма доставки.