Израел бомбардира Газа заради газ и петрол

Израел бомбардира Газа заради газ и петрол

Находищата се оценяват на минимум $524 милиарда

Каналът “Бен Гурион” конкурира Суецкия канал

Според ООН палестинците са ощетени

Трайното прекратяване на конфликта между Израел и палестинците няма да бъде възможно без дългосрочни инвестиции в икономическото развитие на палестинските територии в размер на милиарди долари годишно.

Един от начините за генериране на подобни приходи би било на Палестина да се предостави справедлив дял от ползите от запасите на нефт и природен газ в окупираните територии и Източното Средиземноморие, които сега се експлоатират от Израел, отбелязва “Ал Джазира”.

Вторите споразумения от Осло, сключени през 1995 г., предоставят на Палестинската автономна власт морска юрисдикция върху водите на палестинския анклав до 20 морски мили от неговия бряг. През 1999 г. Палестинската автономна власт подписа 25-годишен договор за проучване за наличието на газ с “Бритиш газ груп” (БГГ).

През 2000 г. британската компания откри запаси от газ, оценявани на 1,4 трилиона кубични фута, като 60% от тези запаси принадлежат на палестинците. През юли същата година израелският премиер предостави на БГГ гаранции за сигурност за прокарването на първия сондаж “Марийн-1” като част от политическото признание от страна на Израел, че сондажът е под юрисдикцията на Палестина.

Новите ресурси от нефт и природен газ, открити в Източното Средиземноморие, се оценяват на 524 млрд. долара. Според ООН обаче значителна част от тези активи ще трябва да се получават от палестинците. Но след блокадата на крайбрежния анклав през 2007 г. Израел установява фактически контрол върху морските запаси от природен газ в Газа.

Някои анализатори смятат, че част от мотивите на Израел за операцията в палестинския анклав са свързани и с рестартирането на проекта “Бен Гурион” от 60-те години, който предвижда изграждането на канал, конкурентен на Суецкия, пише списание “Модърн дипломаси”. Както е известно Суецкият канал е основният воден път, който свързва Европа и Азия. Той е собственост на Египет и носи огромни приходи на страната. За финансовата 2022-2023 г. те възлизат на 9,4 млрд. долара, а за предходната на 7 млрд. долара.

По проект каналът “Бен Гурион” трябва да се простира от залива Акаба в близост до израелско-йорданската граница, да преминава през долината Араба между планините Негев и Йорданските възвишения, после да продължава на запад и север, минавайки през ивицата Газа, откъдето да се влива в Средиземно море. Според няколко източника крайното пристанище на “Бен Гурион” трябва да бъде в Газа, отбелязва изданието.

Най-четени