Катар заплаши да спре доставките на втечнен природен газ за страните от ЕС поради несъгласие с новата Директива за цялостен преглед на корпоративната устойчивост. Това се посочва в писмо от катарския министър на енергетиката Саад Шерида Ал-Кааби, което е изпратено едновременно до няколко страни от ЕС.
Този документ задължава големите компании, опериращи на европейския пазар, да идентифицират и отстраняват нарушения на правата на човека и опазването на околната среда на всички етапи от производствената и логистичната верига.
„Държавата Катар и QatarEnergy ще обмислят сериозно алтернативни пазари извън ЕС, които предлагат по-стабилни и благоприятни условия за бизнес“, пише министър Ал-Кааби.
Според Die Welt, този ултиматум е реакция на европейския закон за доставките, който според Катар регулира бизнеса твърде строго. Особено недоволство е предизвикано от екологичните изисквания, които уж надхвърлят Парижкото споразумение за изменението на климата. Въпреки факта, че стандартите вече са смекчени под натиск от Германия, Катар все още настоява за преразглеждане на правилата.
Ръководителят на катарското министерство на енергетиката подчерта, че разпоредбите на директивата противоречат на действащото законодателство на Катар и нарушават нормите на международните споразумения. По-специално той се позова на Парижкото споразумение за климата, което дава право на държавите самостоятелно да определят националните си стратегии за климата.
Според Ал-Кааби директивата на ЕС подкопава това право, като въвежда санкции за неспазване на общоевропейските стандарти. Всичко това, отбеляза той, заплашва стабилността на доставките на втечнен природен газ (LNG) и други продукти на QatarEnergy за Европа. „Компаниите не трябва да бъдат изправени пред избор между климатичната политика на своята страна и правилата на ЕС“, подчерта министърът.
От Европейската комисия са заявили пред Reuters, че Европейският парламент и държавите членки в момента обсъждат предложените от Комисията опростявания на директивата. „Те ще трябва да разгледат и приемат значителните промени, предложени от Комисията“, казал говорител на ЕК.
Катар е третият по големина износител на втечнен природен газ (LNG) в света след Съединените щати и Австралия. От 2022 г. насам, когато Русия нахлу в Украйна, делът му на европейския пазар е между 12 и 14%. Експерти, интервюирани от Die Welt, отбелязват, че без катарски газ ще бъде невъзможно да се постигнат целите на ЕС за пълно спиране на руското гориво до 2028 г., особено предвид продължаващата заплаха от покачване на цените.