Завършил е теоретична и квантова физика
Посвещава свободното си време на трите си деца
На 57 години пълни таблоидите заради атлетичната си фигура
Да си син на цар, който не е управлявал страната си като монарх, а като министър-председател, и да си роднина с кралските семейства в Европа, но да си изкарваш хляба като финансист, е наистина интересна биография.
Негово Царско Височество Кирил, Княз Преславски и Херцог Саксонски, както е официалното му монархическо название, е роден на 11 юли 1964 г. в Мадрид. Той е вторият син на последния български цар Симеон II и царица Маргарита след първородния Кардам, починал през 2015 г. след близо седем години в будна кома в резултат на тежка автомобилна катастрофа.
Също като баща си, братята и сестра си, Кирил учи във Френския лицей в Мадрид. Завършва теоретична и квантова физика в Принстънския университет, след което специализира финанси. Десет години - до 2001-ва, живее и работи в Ню Йорк и Лондон като банков експерт в централите на финансова къща “Лемън Брадърс”. Междувременно от 1997 г. е икономист в лондонския хедж фонд “Джи Ел Джи Партнърс”, където от януари 2001 г. е директор на отдел за разпределение на инвестициите.
Юпитата на принца
Кирил Сакскобургготски е съветник на българския президент Петър Стоянов по макроикономика (1997-2001 г.). Създава Bulgarian City Club (Българския клуб в Лондонското сити) и привлича млади и добре образовани българи, работещи в чужбина, както и студенти, да помагат на българската икономика и управление - нещо като мозъчен тръст, който работи безвъзмездно в полза на отечеството.
Лондонският Сити Клуб до голяма степен изготвя икономическата стратегия на бившия цар за предизборната му кампания, а някои от членовете му, участващи във възникналата през 2000 г. инициатива “Българският Великден”, заемат постове в правителството на Симеон II, когато той печели парламентарните избори през 2001 г. Това са Николай Василев, заместник министър-председател и министър на икономиката, и Милен Велчев, министър на финансите.
Заедно с тях пристига и Любка Качакова, която става заместник-министър на икономиката, но е уволнена една година по-късно от Николай Василев. В момента тя е търговско аташе на България в Лос Анджелис. “Великденци” са още д-р Антония Първанова, избрана за депутат от НДСВ през 2001 и 2005 г., и Красимир Катев, заместник финансов министър в кабинета “Сакскобургготски”.
Юпитата от Лондонското сити предлагат различни проекти за реформи в икономиката, но в края на краищата мозъчният тръст се разпада още преди да изтече мандатът на царското правителство, а едва наскоро приключиха съдебните дела срещу някои от тях за сключени сделки.
Българин в сърцето
Княз Кирил Преславски идва за първи път в родината на баща си като част от инициативата “Българският Великден”. Не знае български, отраснал е в Испания, живее в Лондон, носи германска фамилия, но това не му пречи да се смята за българин, както самият той твърди. Князът е чест гост в българското посолство в британската столица.
Като малки понякога го придружават трите му деца Мафалда-Сесилия (родена през 1994 г.), Олимпия (1995 г.) и Тасило (2002 г.), които с готовност обличат носии и пеят народни песни на национални празници. Те са плод на любовта на княза с Росарио Надал, с която сключват брак на 15 септември 1989 г. Тя се занимава с мода и изкуство. Родена е в испанското аристократично семейство на индустриалеца Мигел Надал. Всъщност двамата се запознават още през 1984 г., но не бързат да си кажат “Да”. На сватбата им кумува самият настоящ крал на Испания - Фелипе VI.
Любов и раздяла
Двамата живеят в Лондон и са неизменна част от светския елит. Росарио винаги е определяна като една от най-добре облечените и стилни жени в Европа. Едно след друго се раждат трите им деца и нещата изглеждат безоблачни до 2008 г., когато в. “Дейли мейл” пише, че Росарио е забелязана в нощен клуб, намиращ се в английската столица, в компанията на актьора Хю Грант. И макар говорителите на семейството да уточняват, че двамата се познават от години, спекулациите по темата предизвикват първия трус в отношенията на двойката.
Още на следващата година се заговаря, че бракът им е към края си и те наистина се разделят, но не заради изневяра, а защото и двамата имат много ангажименти, нямат време един за друг и имат различни интереси, пише испанската преса. Развеждат се чак след 3 години, през 2012 г., тихо и интелигентно. Князът запазва близките си отношения с децата, дори живее в апартамент близо до бившия семеен дом. Когато има възможност, ги води на училище. Спортуват заедно.
Росарио е съветничка по въпросите на изкуството на мексиканския магнат Еухенио Лопес Алонсо. Освен собственик на конгломерата за производство на сокове “Хумекс”, той притежава и една от най-скъпите в света колекции от произведения на изкуството. От няколко години бившата съпруга на принц Кирил се среща с фотографа от албански произход Анри Сала, който е с 6 лета по-млад от нея.
Още е ерген
Малко след раздялата с Росарио Кирил започва връзка с банкерката Кристина Туньон, която продължава две години. Нещата са доста сериозни, но не приключват с брак, вероятно защото той живее и работи в Лондон, а тя в Мадрид, където е шеф на компания за възобновяема енергия. Въпреки честите пътувания двамата не намират много време един за друг.
Князът изглежда е обречен често да прелита до континента, защото следващата му връзка е с каталунската адвокатка Миреия Бланч. Кирил постоянно пътува между Лондон и Барселона, за да се среща с нея. Двамата прекарват едно лято на остров Майорка, където той е редовен гост повече от 30 години. Но и тази му връзка отива в небитието.
Известно време един от най-желаните ергени в Европа не се появява в медиите в дамска компания. Таблоидите пускат само негови снимки от плажа в Майорка, където той неизменно е със своя сърф. Въпреки че вече навършва 57 години, княз Кирил впечатлява с атлетичната си фигура и фотографите не пропускат да го снимат, когато почива на острова.
Едва през лятото на 2019 г. Кирил се появява официално с новата си любов - Катрин Бътлър. Това става на церемония, когато бизнесменът е обявен за годишния носител на престижната награда “Лято на Майорка” от туристическата асоциация на острова. Двамата се запознават в Лондон година и половина преди това, като заслуга има техен общ приятел от университета. Катрин е дъщеря на бивш дипломатически съветник на първата жена премиер на Обединеното кралство Маргарет Тачър. Самата тя е майка на 13-годишно момиче от предишна връзка.
Наследниците са полиглоти
Най-голямата дъщеря на княз Кирил - Мафалда, е кръстена на сестрата на баба му Йоанна Савойска. Красивата италианска принцеса загива в концлагера “Бухенвалд” по личната заповед на Адолф Хитлер, въпреки че е омъжена за германския принц Фридрих фон Хесен. Заради милосърдието си и мъченическата си смърт е канонизирана за светица от Ватикана.
Дъщерята на Кирил Мафалда е човек на изкуството. Следва музикология в престижния колеж “Бъркли” в Бостън, композира, пише текстове за песните, които сама изпълнява. Има няколко издадени сингъла. Макар да знае едва няколко думи на български, пее народни песни и се хваща на хорото на всички събития, организирани от посолството и Сити клуб в Лондон. Научила е цялата “Хубава си, моя горо”.
Сестра ѝ Олимпия също изпитва интерес към България. Като малка посещава българското училище в Лондон. Преди време двете с Мафалда създават онлайн проект “Нашата България”, с който подпомагат събирането на средства за българска чешма в Кенсингтън Гардънс в Лондон. По-късно тя е открита от баща им и Димитър Бербатов.
Тасило е запален спортист. Състезател е по водни ски. Заедно с баща си карат сърф, колело и ски, играят тенис. През 2019 г. заедно с деца от Каварна Тасило участва в доброволческа инициатива на неправителствената организация “Черноморска мрежа”. Младите еколози от основно училище “Йордан Йовков” в града, заедно с далечния си гост, обходиха плажа в местността Болата, направиха мониторинг на отпадъците и ги събраха, участваха и в интерактивна игра за опознаване на Черно море.
Княз Тасило Сакскобургготски, както и двете му по-големи сестри, са възпитаници на Френския лицей в Лондон. Там научават френски, помежду си говорят на испански, а с приятелите си - на английски. С децата от Каварна младежът разговаряше на английски, защото десетината български думи, които знае, не му бяха достатъчни. Въпреки това отлично се разбраха на езика на приятелството.