Колко дни максимално може да се работи без прекъсване

Въпрос: В работата ми се случи така, че един колега напусна и сега шефът изисква от останалите колеги да работим на различни смени от по 10 дни без почивка. Има ли право да ни задължава да работим в такъв период от врем,е без да ни осигури почивен ден?

Г. Йорданова, гр. Бургас

Отговор: В чл. 136, ал. 4 от Кодекса на труда /КТ/ е предвидено, че нормалната продължителност на работното време през деня е до 8 часа. Съгласно чл. 142, ал. 2 от КТ работодателят може да установява сумирано изчисляване на работното време - седмично, месечно или за друг календарен период, който не може да бъде повече от 6 месеца.

Максималната продължителност на работна смяна при сумирано изчисляване на работното време може да бъде до 12 часа, като продължителността на работната седмица не може да надвишава 56 часа, а за работниците и служителите с намалено работно време - до 1 час над намаленото им работно време – ал. 4 на чл. 142 от КТ.

В чл. 152 от КТ е предвидено, че работникът или служителят има право на непрекъсната междудневна почивка, която не може да бъде по-малко от 12 часа. Според чл. 153, ал. 1 КТ, при петдневна работна седмица работникът или служителят има право на седмична почивка в размер на два последователни дни, от които единият е по начало в неделя. В тези случаи на работника или служителя се осигурява най-малко 48 часа непрекъсната седмична почивка.

При сумирано изчисляване на работното време непрекъснатата седмична почивка е не по-малко от 36 часа /чл. 153, ал. 2 от КТ/. Съгласно чл. 153, ал. 3 от КТ при промяна на смените при сумирано изчисляване на работното време / напр. ако някой работник или служител отсъства от работа/ непрекъснатата седмична почивка може да бъде в по-малък размер от почивката по ал. 2, но не по-малък от 24 часа, в случаите когато действителната и техническата организация на работата в предприятието налагат това.

Както е видно, в разпоредбите на ал. 2 и ал. 3 на чл. 153 от КТ се има предвид междуседмична почивка. Когато е въведено сумирано изчисляване на работното време, работодателите разработват графици за работа на работниците и служителите. При разработването на графиците следва да се спазват установените в закона правила, като работодателят трябва да разчете работното време на всички работници и служители така, че да организира процеса на работа без да надвишава установената нормална продължителност на работното време за периода на сумирано отчитане. Предвид горното, не е допустимо да се полага труд повече от предвидените в закона последователни календарни дни без да се осигури междуседмична почивка в посочените по-горе размери. Ако това се случи, това е нарушение на трудовото законодателство и за съдействие може да се обръщат към съответната регионална Дирекция “Инспекция по труда”.

Д-р Тодор Капитанов, юрист, Национален секретар на КНСБ, консултант и специалист по публични лекции в областта на трудовите и социални въпроси, комуникациите и публичния сектор

Коментари

Задължително поле