Мая Манолова изпадна от парламента, ИТН от първа позиция, падна до пета, Христо Иванов ще има едва 20 депутати
БСП не успяха да подобрят резултата си
Народът разлюби протестърските партии и на вчерашните парламентарни избори и трите формации от 45-ото и 46-ото НС имат катастрофален спад на гласове. Най-тежка и загубата за компанията Мая Манолова- отровното дуо Хаджигенов-Бабикян и Татяна Дончева, които не успяха да прескочат четирипроцентната бариера и останаха извън парламента.
“Има такъв народ” на Слави Трифонов от първа сила в 46-ото НС с 64 депутати, в 47-ото НС е пета политическа сила с 24 депутати. Нерадостна е и съдбата на “Демократична България”. Коалицията е стопила доверието на избирателите и вместо предишните 34 депутати, сега ще има максимум 20 представители в НС.
Според социолози значителният срив на гласовете, подадени за протестърските партии се дължи на наказателен вот, предизвикан от провала в предишните два парламента и невъзможността да се състави правителство.
90% от гласувалите през юли за ГЕРБ и на тези избори са направили същия избор. 1% пък този път са предпочели БСП, а 4% са дали гласа си за ПП, сочат данните на “Галъп интернешънъл”. 50% от гласувалите за ИТН през юли отново са дали гласа си за партията на Слави Трифонов. ГЕРБ този път са предпочели 7% от бившите поддръжници на ИТН, БСП - 4%, ПП - цели 33%, ДБ и ДПС - по 1%, ДБ този път са предпочели 1% от гласувалите за ГЕРБ през юли, същата е ситуацията и при ИТН и ДПС - по 1%, 83% от гласувалите за БСП през юли отново са дали гласа си за социалистите, 11% - за ПП, а по 1% - за ДБ, ИТН и ДПС. 60% от от гласувалите за “Демократична България” през юли отново са дали гласа си за тях, докато 3% са се преориентирали към ГЕРБ, 29% - към ПП, 2% - към ИТН, а по 1% - към ДПС и БСП.
БСП не успяха да подобрят резултата си от 46-ото НС и сега отново ще имат същия брой депутати. Партията е разделена на два лагера. Единият - зад председателката Корнелия Нинова упреква Румен Радев, че чрез създаването на проекта “Продължаваме промяната” е обезкървил БСП, изпомпвайки гласове от столетницата. Лагерът “анти-Нинова” обвинява председателската, че е вкарала партията в задънена улица, че я е превърнала в беззъба опозиция и отливът на гласове е закономерен.
От БСП увериха, че няма да играят “на всяка цена” и биха дали подкрепа само за правителство, което ще подкрепи основните идеи в програмата на социалистическата партия.
Според Драгомир Стойнев за тях е важна политиката, която ще се следва, а не да се тръгва към самостоятелно съставяне на правителство от някоя от партиите с 60 и няколко депутати.
По повод бъдещото правителство, Стойнев отговори: “Нека да видим и окончателните резултати. Какво правителство ще се състави зависи от парламентарното мнозинство и на база политики и как другите партии виждат решаването на проблемите на българските граждани”.