Оръжейна надпревара

Руската икономика може да отиде на критична черта

Сред главните цели на новите американски санкции срещу Русия е да бъде отслабен нейният отбранителен потенциал. И явно не само чрез забраната на Вашингтон да се доставя на Москва продукция с двойно предназначение. Военачалниците от САЩ реализират днес по-мащабна задача за въздействие върху военната машина на Руската федерация.

Шефовете на Пентагона градят в общественото мнение - и в руското, и в международното - мит, според който САЩ явно изостават от военните постижения на Русия и на Китай. Както знаем, на този фон САЩ увеличиха военния си бюджет и разшириха програмите за създаване на нови видове оръжия. Рано или късно тази политика естествено ще тласне към ответни мерки опонентите на Вашингтон. Това обаче ще е неизгодно за Русия, харчила преди за отбрана над 4 процента от БВП. С оглед постоянно засилваните санкции милитаризацията може да изправи руската икономика на критичната черта.

Генералите от Пентагона не се страхуват от военната мощ на Русия, заяви във вторник началникът на Стратегическото командване на САЩ генерал Джон Хайтън. В слово пред симпозиум за ракетно-космическата отбрана в Хънтсвил, щата Алабама, той се опита да омаловажи значението на мартенските предизборни изявления на президента Владимир Путин за новите въоръжения, разработвани в Русия.

"С действията си американците явно принуждават Русия пряко или косвено да се включи в оръжейна надпревара", коментира пред "Независимая газета" полковник Владимир Евсеев, зам.-директор на Института за страните от ОНД. Експертът е убеден, че това бреме няма да е толкова тежко за Русия, ако страната действа срещу американските военно-космически програми съвместно с Китай. Но засега Москва и Пекин си сътрудничат само в дипломатически план, призовавайки международната общност да накара САЩ да загърбят идеята за милитаризация на космоса.

(Със съкращения, БТА)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари