12 кошмара, които ще видим до края на 2022 г.

Напрежението по американските бензиностанции, което започна през първата половина на годината, ще се засилва, сочат прогнозите.

Американските лидери загубиха контрола над икономиката

По света се очакват глад и граждански вълнения

Настроенията в САЩ ще стават все по-песимистични

Ако смятате, че икономическите новини са полудели през първата половина на 2022 г., тогава просто изчакайте, докато стигнем до втората половина на годината. Толкова много са проблемите, пред които сме изправени сега и те ще продължат да ескалират, а настроенията сред американците ще стават все по-песимистични за икономическите условия всеки ден.

Всъщност, както ще видите по-долу, огромните 85% от нас смятат, че е „много вероятно“ или е „вероятно“ икономиката да изпадне в рецесия в някакъв момент през следващата година.

Разбира се, истината е, че ако всичко, през което трябваше да преминем, беше „рецесия“, тогава щяхме да имаме голям късмет. Нашите лидери загубиха контрола над икономиката и много от нас са изключително притеснени какво ще се случи след това. По-долу са описани 12 кошмарни икономически тенденции, които очакваме да видим през втората половина на 2022 г.

№ 1: Цените на бензина ще продължат да се покачват и много от американците ще бъдат шокирани от това колко високо те ще се покачат. Ако можете да се вярва, поне една бензиностанция в щата Вашингтон вече е препрограмирала своите бензинови помпи, „за да се направи място за двуцифрените цени за един галон (един галон е равен на 3,79 литра)“.

На бензиностанция 76 в Обърн, Вашингтон, разположена на 1725 Auburn Way North, бензиновите помпи са препрограмирани, за да се направи място за двуцифрените цени. Тя все пак имаше едно препрограмиране еднозначно през месец март.

Представител на бензиностанция 76 потвърди пред изданието Post Millennial, че бензиновите помпи са препрограмирани за двуцифрени цени. Макар че, той не потвърждава, че очаква цените да се повишат до $10 или повече, настоящата тенденция предполага да се случи тази възможност.

Доставките на гориво ще продължат да намаляват през следващите месеци. Тази сутрин чух от един читател от Източното крайбрежие и един читател от средата на страната и двамата ми казаха, че там, където живеят, дизеловото гориво се раздава по количествени норми. Досега не успях да потвърдя, че това се случва на една по-широка основа.

№ 2: Предупредени сме, че през летните месеци в някои части на САЩ може да има продължителни прекъсвания на електроенергията. Съобщава се, че центърът на страната ще е особено застрашен.

Приблизително 100 млн. американци ще се сблъскат с прекъсвания на електроенергията това лято, тъй като горещото време, претоварените електроцентрали и ненадеждните източници на екологична енергия в тяхната комбинация, ще създадат перфектната буря от проблеми.

САЩ, които се простират от Големите езера до Тихия океан, където живеят десетки милиони американци, може да се затруднят да генерират достатъчно електроенергия за своите жители това лято.

Част от енергийна мрежа на САЩ, MISO (Midcontinent Independent System Operator или Независимия системен оператор на за средната континентална част), е най-застрашена от едно мащабно прекъсване.

№ 3: Всички са почти съгласни, че цените на храните ще продължат да се покачват. Разбира се, те вече са достигнали до своите абсолютно безумни нива.

Да вземем случая на Джеф Гуд, който е съосновател на три ресторанта в Джаксън, Мисисипи. Преди около 18 месеца една кутия от 40 фунта (малко над 18 кг) пилешки крилца му е струвала около $85. Сега цената на тази кутия може да достигне до около $150. Според него през последните 5 месеца разходите за олио и брашно са се увеличили почти двойно. Но това не са само покачващите се цени на отделните съставки на храната. Освен това той ще трябва да плаща повече за труда и услугите. Дори компанията, която обслужва своите климатици, ще таксува по $40 за гориво за едно посещение. За да се справи с това, той ще трябва да вдигне цените в менюто.

Една поръчка от 15 пилешки крилца, специалитет в неговата пицария Sal and Mookie's, струваше $13,95 преди да удари ковид епидемията. Крилцата вече могат да варират в цената си толкова много, че те са етикетирани като „пазарна цена“, както правят някои ресторанти за омари. В пика си цената на едно меню може да бъде около $27,95, но този марж е незначителен, и една добра оценка за „реалната цена“ се доближава до около $34. Той се опитва да реши дали да продължи да вдига своите цени или да свали крилцата от своето меню.

Не знам как е за вас, но аз никога не съм си представял да платя $34 за една поръчка от пилешки крилца.

№ 4. Тъй като нашите вериги за доставките ще стават още по-напрегнати, дефицитът ще продължи да се увеличава.

Екстремният недостиг на бебешки храни, който наблюдаваме в момента, е само предварителен преглед на нещата, които предстоят.

Две деца в Мемфис бяха хоспитализирани, след като се нуждаеха от интравенозни течности и хранителна подкрепа заради липсата на бебешка храна.

Дете в предучилищна възраст и едно малко дете, и двете от различни семейства, бяха откарани по спешност в детската болница Ле Бонер след като родителите им не можаха да си доставят бебешка храна, тъй като рафтовете на магазините в Америка бяха празни.

№ 5. ООН ни казва, че се приближаваме до най-тежката глобална продоволствена криза след Втората световна война. В някои части на Африка броят на хората, страдащи от "екстремен глад", вече се е удвоил повече от 2 пъти.

Повече от 23 млн. души изпитват изключителен глад в Етиопия, Сомалия и Кения и според новия доклад на Oxfam и на организацията Save the Children. Това са над 10 млн. за миналата година.

Най-тежката суша в региона от 40 години се влошава от конфликта с пандемията. А войната в Украйна доведе до това, че цените на храните скочиха до рекордни нива.

№ 6. Широко разпространеният глад почти сигурно ще доведе до още граждански вълнения. Последните събития в Шри Ланка ни дават ясната представа какво може да се случи.

Протестиращите в Шри Ланка запалиха домовете, принадлежащи на 38 политици, докато засегнатата от кризата страна потъна още повече в хаоса и правителството нареди на своите войски да „стрелят на месо“.

Полицията на островната държава съобщи във вторник, че още 75 са били разрушените домове в допълнение към вече изгорените домове, след като гневните жители на Шри Ланка продължават да се противопоставят на полицейския час в цялата страна, и да протестират срещу това, което според тях е лошото отношение на правителството към най-тежката икономическа криза в страната от 1948 г. насам.

№ 7. Федералният резерв (Фед) вероятно ще продължи да повишава агресивно лихвените си проценти. Всъщност председателят на Фед Джером Пауъл открито признава, че борбата на неговата агенция срещу инфлацията през следващите месеци може да причини „известна болка“.

Председателят на Фед Джером Пауъл предупреди още във вторник, че САЩ може да почувстват „известна болка“, тъй като централната банка ще повишава лихвените си проценти, за да се бори с инфлацията, и каза, че Фед ще направи всичко възможно, за да ограничи повишенията на цените.

По време на интервю в пряк ефир за срещата на върха "Бъдещето е за всичко" уредена от Wall Street Journal, Пауъл каза, че Фед ще продължи да повишава лихвените си проценти, докато инфлацията не започне да пада и силите, които движат цените, не изчезнат, дори с риска от един по-дълбок икономически спад.

№ 8. По-високите лихвени проценти ще бъдат опустошителни за пазара на жилища в САЩ. И това е много обезпокоителна новина, защото продажбите на жилища падат вече в продължение на трети месец.

Продажбите на жилища през април падат за трети пореден месец, тъй като нарастващите лихви по ипотечните кредити и проблемите с достъпността до тях принудиха много от потенциалните купувачи на жилища да напуснат този пазар.

№ 9. Броят на фалитите вероятно ще продължи да нараства. Точно както видяхме това преди последната финансова криза, фалитите по нискокачествените ипотечни кредити наистина започват да нарастват.

Потребителите с лош кредитен рейтинг изостават в своите плащания по автомобилните кредити, личните кредити и кредитните карти, и това е знак, че най-здравословната среда за потребителското кредитиране някога в САЩ върви към своя край.

Според компанията за кредитните отчети Equifax делът на нискокачествените кредитни карти и личните кредити, са просрочени с поне 60 дни, и това продължава да расте по-бързо от обикновеното. През март тези просрочени задължения нарастваха всеки месец за осми пореден път, и се доближиха до нивата преди пандемията. Просрочията по нискокачествените автомобилни кредити и лизинга достигнаха рекордни нива през февруари, според данните на Equifax, които датират от 2007 г.

№ 10. След като икономиката се забавя, трябва да очакваме повече съкращения и повече молби за безработица които в крайна сметка ще започнат да нарастват. Всъщност току-що научихме, че тези явления вече са достигнали своя четиримесечен връх.

№ 11. Излишно е да казвам, че всичките тези лоши икономически новини ще бъдат много лоши за цените на акциите. S&P 500 почти навлезе в територията на „мечия пазар“ и мнозина вярват, че това, което видяхме досега, е само началото.

№ 12. Много хора предупреждават, че рецесията или вече е тук, или ще дойде скоро. Според проучване на университета Quinnipiac, огромното мнозинство от американците очакват рецесията през следващата година.

Проучването показа, че 85% от американците вярват, че е вероятно страната да преживее икономически спад през следващата година. От тези, които отговориха, 45% казаха, че е "много вероятно", а 40% казаха, че рецесията е "донякъде вероятна".

Видът на историческата икономическа криза, за който аз предупреждавах от години, бързо наближава и настроението на нацията ще се промени драстично, когато условията се влошат значително.

Вече започваме да виждаме огромното количество на външните прояви на гняв. По-рано днес попаднах на следната публикация в един много популярен интернет дискусионен форум.

„Просто искам да поговорим. Аз съм от среден Мисури, и съм самотна майка с двама тийнейджъри. Ежедневната ми работа добре се заплащаше и покриваше добре сметките, и преди една година моите доходи щяха да покрият сметките за храна, газ и т.н. Но сега аз трябва да работя на втора работа, само за да ни изхраня и да зареди с гориво колата си. Тук яйцата нараснаха от $0,99 за една кутия до $1,99, телешкото месо от $2,89 за един фунт скочи на $4,99 и това продължава и продължава. Бензинът се покачи от $1,90 на $4,29 за галон. Ще се побъркам от страх, че ще става само по-зле. Имам приятели сред демократите, които казват: „Така работи икономиката“. Не, защото Байдън раздаваше ковид доларите на неработещите хора, които се възползваха от системата, той даваше  нашите пари на Украйна, спря газопроводите към САЩ и т.н.“.

Мога да разбера нейния гняв.

Повечето американци работят усилено, но нашият стандарт на живот системно се унищожава поради много глупавите политики на нашите лидери.

За съжаление все още сме в един много ранен етап на тази криза.

Изглежда, че втората половина на тази година ще бъде още по-предизвикателна от първата и ще има огромни последствия за всички нас.

*Майкъл Снайдер (Michael Snyder) е медийна личност и политически активист. Автор е на четири книги, включително “Началото на края” (The Beginning Of The End) и “Живот, който наистина има значение” (Living A Life That Really Matters).

(Превод за “Труд” - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения