България трябва да търси насоки за активна и ефективна външна политика
Дали ще успеем - време е да действаме, поне да сме опитали!
Преди 3-4 години написах статията „2016 - ПРОМЯНАТА“. Посочих, че в годината на „Огнената маймуна“, характерна с падането на редица маски, следва да анализираме настъпилите промени - дали са били изненада (Брекзит, Тръмп, възхода на популизма, нарастването на общественото недоволство и т. н.), или се дължат на успокоение, приемане на статуквото и безвремието, както и на липса на ясно разбиране на настъпилите промени в глобален, регионален и национален план. Не да се чудим какво става, а да набележим национална стратегия, планове и конкретни действия за реакция на настъпващите промени.
Без да изпадам в астрологични забежки, през 2020-а - годината на Металния плъх, основната черта е „Ново начало“. И по нашия славянски календар в годината на Паяка се извежда девизът „Трябват не думи, а дела“, т. е. да се предлагат и вземат решения и да не се изчаква статично. А че трябва да се действа, става ясно с всеки изминат ден. Политиката на „края на историята“, снишаването, безвремието, нищоправенето вече не върши работа.
Без повече подробности, следва да посочим че все по-голям брой лидери се спират на необходимостта от промяна. Вече се говори за „нова ера“ - САЩ, „невиждани промени“- Китай, за „.. осъзнаване на нашата обща отговорност и реални действия“- Русия. Франция и Германия призовават за „основен ремонт на Европа“. Появиха се и идеи за нова власт - властта на демоса, на народа (Г. Папандреу).
Какви решения се предлагат: Глобалните предложения и виждания могат да се търсят в действащите Национални стратегии на водещите държави. Ще бъдем ли свидетели на „преломни години“ и начало на „нова ера“, както бе заявено в Националната Стратегия за безопасността на САЩ, представена от Д. Тръмп на 27.12.2017 г. и в Доклада на Си Дзипин на ХIХ Конгрес на ККП - 19.10.2017 г. Макар да липсват такива заявки в стратегическите документи на Русия, може да се очаква развитието на политиката на умерения консерватизъм и патриотизъм с цел превръщането u в модерна, развита държава, с модерна икономика и мощна армия, самодостатъчна с ресурсите си и с потенциала на своя народ и култура.
В основата на стартегиите си водещите държави поставят икономическите и социални въпроси. Идеите на Тръмп „Да направим Америка велика отново“ и „Америка първа“ дават резултат в първите две години на управлението - 4% ръст на БВП, хиляди нови работни места, огромни инфраструктурни проекти. Но това става чрез засилващ се протекционизъм, въвеждането на нови мита на вносителите от Китай и Европа, санкции, отказ от международно поети ангажименти, притискане на съюзниците.
Следвайки „великата китайска мечта“ Китай си поставя две велики цели - до 2020 г. да се постигне за всички 1300 милиона хора „малкото благоденствие“ („Сяокан“), а до средата на ХХI-ви век народът да живее в една модерна благоденстваща социалистическа страна. Под социализъм с китайска специфика, конгресите на ККП посочват „Китай да стане велика, модерна, социалистическа, просперираща, силна, демократична, издигната културно, хармонична и прекрасна страна до края на столетието“.
Реализацията на поставените цели обаче разкрива два различни подхода - разлика между колективно и индивидуално, между общо и единично, като водещи линии в цялостното човешко развитие. Китай посочва като „Нова ера“, която изисква качествено нова политика следните характеристики: „Неизменно да вървим по пътя на мирното развитие, да стимулираме създаването на общества за обща съдба на човечеството“, „да стимулираме нов тип международни отношения, основани на взаимността и уважението, равенството и справедливостта, сътрудничеството и общата полза“.
Американската стратегия предлага друга визия - на възстановяване и възраждане на американското лидерство.
При цялата продължаваща турбулентност в системата на международните отношения се очертават контурите на една нова епоха. Днес въпросът е как да изградим световен ред на основата на баланс на интересите, равноправие между държавите и колективна отговорност за сигурността и бъдещето на планетата. Грубо казано, да изберем между поделяне на света на сфери на влияние между силните - нещо като Ялта-Потсдам или нов общ договор за колективна сигурност, от типа на Хелзинки.
Европейските предложения. Освен познатите пет сценария на Бялата книга, напоследък се появиха и нови виждания. Като цяло се предлагат редица вертикални и хоризонтални промени.
Вертикалните промени, касаят създаване на нови институции и засилване на правомощията на съществуващите. 10-те предложения на Макрон пред студенти в Сорбоната предвиждат:
Проблемът на тези предложения е, че те касаят функционирането на ЕС, но не засягат същността на провежданата политика и натрупаните там проблеми.Ако обобщим казаното, днес като основни насоки на промените могат да се посочат Солидарност, Сигурност и Справедливост. Те могат да послужат за основа на един нов, липсващ сценарий за бъдещето на Европа.
Разбира се, това са само някои идеи за насоките. Предстои определяне и на национална цел, отговори каква държава искаме, каква икономика, социална политика и духовно сфера. Нужна е цялостна национална доктрина, каквото имат почти всички съседни страни. Нужни са стратегии и планове, а не „гасене на пожари“ и „овладяване на кризи“. Дали ще успеем - време е да действаме, поне да сме опитали!
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш