Археолози обявиха откриването на древен град в северната провинция Баранка в Перу, съобщава Reuters. Смята се, че 3500-годишният град, наречен Пенико, е служил като ключов търговски център, свързващ ранните общности по тихоокеанското крайбрежие с тези, живеещи в планините на Андите и в басейна на Амазонка.
Разположен на около 200 км северно от Лима, обектът се намира на около 600 м надморска височина и се смята, че е основан между 1800 и 1500 г. пр.н.е. - приблизително по същото време, когато ранните цивилизации процъфтяват в Близкия изток и Азия.
Archaeologists in Peru have unveiled a 3,500-year-old city. The urban center, named Penico, is located in the northern Barranca province and was founded between 1,800 and 1,500 BC https://t.co/z4wm1Z0Uln pic.twitter.com/DQcOk5PHg1
— Reuters (@Reuters) July 4, 2025
Изследователите твърдят, че откритието хвърля светлина върху това какво се е случило с най-старата цивилизация в Америка - Карал.
Публикуваните от изследователите кадри от дрон показват кръгла структура на тераса на хълм в центъра на града, заобиколена от останки от каменни и глинени сгради.
Осемгодишните проучвания на обекта разкриват 18 структури, включително церемониални храмове и жилищни комплекси.
🏛️ Archaeologists in Peru have discovered a 3,500-year-old city called Penico.
— Depin Bhat (@DepinBhat) July 4, 2025
The city had temples, homes, and carvings of shell trumpets. It was an important trade center that linked people from the coast to the Andes mountains: long before the Inca empire. 🇵🇪#Peru #History… pic.twitter.com/DeTphAIt7S
В сградите на обекта изследователите откриват обредни предмети, глинени скулптури на човешки и животински фигури и огърлици, изработени от мъниста и миди.
Пенико се намира в близост до мястото, където преди 5000 години, около 3000 години пр.н.е., в долината Супе в Перу е създадена Карал, призната за най-старата известна цивилизация в Америка.
Карал включва 32 паметника, включително големи пирамидални структури, усъвършенствано напоително земеделие и градски селища. Смята се, че той се е развил изолирано от други сравнително ранни цивилизации в Индия, Египет, Шумер и Китай.
Д-р Рут Шади, археологът, ръководил неотдавнашните изследвания в Пеньико и разкопките на Карал през 90-те години на миналия век, заяви, че откритието е важно за разбирането на това какво се е случило с цивилизацията на Карал, след като тя е била унищожена от климатичните промени.
„Общността Пенико е била "разположена на стратегическо място за търговия, за обмен с общества от крайбрежието, планините и джунглата", казва д-р Шади пред агенцията.
На пресконференция, на която бяха представени откритията в четвъртък, археологът Марко Мачакуай, изследовател от Министерството на културата, заяви, че значението на Пенико се състои в това, че е продължение на обществото на каралите.
Перу е дом на много от най-значимите археологически открития в Америка, включително цитаделата на инките Мачу Пикчу в Андите и мистериозните линии Наска, издълбани в пустинята по централното крайбрежие.