Започва 12-ият поред Фестивал на морския бряг
Експозицията от 5600 т устойчив на дъжд материал е върху 5 дка
Може да се твърди, че има родна школа в това изкуство
Пепеляшка е на морския бряг в Бургас. Застанала е до приказния замък, в който изтърва кристалната си пантофка и до блестящата карета, в която кръстницата и- вълшебница превърна най- обикновена тиква от градината.
И Пепеляшка, и замъкът, са направени от пясък, но са невероятно красиви и са като истински. Те са част от сегашния Фестивал на пясъчните фигури и са безспорно най- впечатляващата композиция. Направени са от семейство Златеви- скулптори от Стара Загора, които са виртуози в извайването на фигури от пясък, признават колегите им.
Тази година, авторите на приказно красивите, уникални творби, са само от България. От Бургас пък са петима скулптори, които споделят, че те и колегите им са хвърлили огромен труд, за да сътворят фигурите си, но си е струвало.
Това лято в зоната на фестивала оживяват вълшебствата от нашето детство.
Фестивалът на пясъчните скулптури официално отвори вратите си за посетители със своята нова експозиция на тема „Любими детски герои”. Само в първата вечер всеки можеше да влезе безплатно - една традиция, която Община Бургас спазва от неговото първо издание. Още преди да бъде даден старта на Фестивала, опашка от туристи чакаше пред портите на Пясъчния град- всеки нетърпелив да зърне неповторимите пясъчни фигури, изваяни от пясъка- на Пинокио, Аладин, Шрек, от „Конфу банда”, „Ледена епоха” и много други. Възрастните дори бяха по- нетърпеливи от децата. „Защото искаме да се върнем към най- щастливите години с глътката романтика, която ни дават пясъчните фигури. Фестивалът тази година си е направо машина на времето”, коментираха много от тях.
При първите издания на Фестивала, участниците- автори, бяха предимно от чужбина. Постепенно български творци започнаха да се учат от опитните майстори и днес можем да кажем, че вече има родна школа в това изкуство, създадена в Бургас.
Всичко това, не би могло да е факт, без неуморния труд, талант и сърце, вложени в изработката на над 230 композиции на скулптори от четири континента- Европа, Северна Америка, Азия, Австралия. Част от фестивала са били автори от България, САЩ, Португалия, Индонезия, Англия, Австралия, Германия, Украйна, Турция, Русия, Словакия, Полша, Холандия, Чехия, Ирландия, Белгия, Латвия, Франция, Норвегия и Италия.
Със своята креативност и разчупено виждане на даден сюжет те успяваха не само да създадат но и да принесат всеки посетил Пясъчния град в една неповторима приказна атмосфера, която винаги е внушителна и интересна за публиката. Сега, по време на 12- то издание на Фестивала, Пясъчният град ще бъде отново любимо място за разходка на бургазлии и гости на града. И най- вече за жителите му- децата.
Те станаха негови граждани още през не толкова далечната 2008 г., когато се проведе първият по рода си в България Фестивал на пясъчните скулптури. Тогава Пясъчният град посрещна своите първи посетители.
Мястото, в което героите от пясък оживяват, винаги е било едно и също - парк Езеро, до Конната база, но целият ресурс, с който се изгражда всяка година фестивалът, добива все по-големи мащаби през годините.
В първото издание, до магията на пясъчното изкуство са се докоснали 20 000 посетители, като с всяка следваща година броят им нараства и достига до 100 000 души на сезон. Над 810 хиляди души са запечатали усмивката си в пясъчната книга с приказки на най-обичания фестивал в Бургас през всичките му издания: „Карнавал” - 2008 г., „Приказни герои” - 2009 г., „Цирк” - 2010 г., „Кино” - 2011 г., „Вълшебен свят” - 2012 г., „Алея на славата” - 2013 г., „Приказки от пясък” - 2014 г., „На сафари с фотоапарат” - 2015 г., „Кино герои” - 2016 г., „Пясъчни приказки” - 2017 г., „Митове и чудовища” - 2018 г.
На площ от пет декара, от специален, устойчив на дъжд 5 600 тона пясък, всяка година са се появявали всякакви персонажи, причудливи създания, замъци, кули, всякакви морски (и не само) обитатели, русалки, пирати, каляски, принцеси, животни и други приказни същества, като някои от тях с височина над 8 метра.
За всички, които нямат търпение да се докоснат отново до магията на изкуството от пясък, Община Бургас е подготвила специална изненада. Те могат да посетят Експозиционен център „Флора” Бургас, където са изложени 3D макети - умалени копия на фигурите от миналогодишните издания на фестивала.
Безплатно за деца до 7 г.
Фестивалът на пясъчните скулптури ще работи без почивен ден до октомври, от 08.00 до 22.00 часа. Цените за посещение са следните: за деца до 7-годишна възраст и хора с увреждания - посещението е безплатно. За деца от 7 до 18 години- билетът е 1,50 лв., за пенсионери - 1,50 лв., за група над 10 човека - 2,50 лв. Редовен билет струва 3,50 лв. За двама възрастни с дете над 7 години, цената е 7 лв. За двама възрастни с две деца над 7 години - 8,50 лв. и за двама възрастни с три деца над 7 години - 10 лева.