Високоскоростно "европейско метро": Революционният план трябва да свърже 39 дестинации в Европа, София е на картата

снимка: 21st Europe

Революционен план, предложен от датския мозъчен тръст 21st Europe, базиран в Копенхаген, предлага създаването на паневропейска високоскоростна железопътна мрежа, която да функционира като линия на метрото в континентален мащаб. Проектът, наречен Starline, има за цел да свърже 39 дестинации в Европа, в това число и далечните една от друга страни Великобритания, Турция и Украйна, чрез мрежа от 22 000 километра ултрабърза железница, предава Euronews.

Спирка и в София

На картата, представена на уебсайта на проекта, българската столица София е сред спирките на "метрото".

Starline има за цел да преоткрие европейската железопътна инфраструктура, в момента описвана като "фрагментирана, неравномерна и често бавна". Целта е да се създаде единна, ефективна и привлекателна мрежа, която да се конкурира с въздушния транспорт и да трансформира начина, по който европейците пътуват и възприемат своя континент.

"Една наистина интегрирана железопътна система вече не е само въпрос на удобство, а стратегическа необходимост за устойчивостта на Европа през 21 век", твърдят авторите на проекта.

Проектиран като линия на метрото, Starline може да свързва градове на хиляди километри един от друг само за няколко часа. Например, пътуването между Хелзинки и Берлин ще отнеме малко повече от пет часа, а маршрутът Киев – Берлин, който традиционно се взима през нощта, ще се превърне в директна, предвидима и удобна връзка.

Модерни влакове, без първа и втора класа, но с тематични зони

Влаковете Starline ще бъдат с унифициран, лесно разпознаваем дизайн със специфичен тъмно син цвят. Вагоните няма да бъдат разделени на класи, а на зони, адаптирани към нуждите на пътниците – тихи работни пространства, семейни купета или зони за общуване.

Станциите няма да бъдат изградени в централната част на града, а в покрайнините, но ще бъдат свързани със съществуващите системи за градски транспорт. Тези центрове ще бъдат проектирани като културни и социални центрове, с ресторанти, магазини, модерни чакални, но също така и пространства за събития, музеи или концерти.

Зелената алтернатива на полетите на къси разстояния

Проектът е и голяма екологична инициатива. Транспортът представлява почти 30% от емисиите на парникови газове в Европейския съюз, според Европейската агенция по околна среда.

Въпреки че високоскоростните влакове генерират до 90% по-малко CO₂ емисии от самолетите, полетите на къси разстояния остават предпочитани от милиони европейци. Страни като Франция и Австрия вече започнаха да ограничават вътрешните полети там, където съществуват железопътни алтернативи, но експерти смятат, че реалното въздействие може да се постигне само чрез общ континентален подход.

"Преминаването към високоскоростна железница може да бъде най-добрият шанс за Европа да постигне целта си за климатична неутралност до 2050 г., като същевременно поддържа бърза и устойчива мобилност", посочва 21st Europe.

Модел на публично финансиране и централизирана координация

За да внедри мрежата, мозъчният тръст предлага публичен франчайз модел, при който националните железопътни оператори ще управляват линиите под надзора на нов Европейски железопътен орган (ERA), създаден в рамките на ЕС.

Този орган ще отговаря за координацията, оперативната съвместимост и дългосрочното разширяване на мрежата. В същото време ще бъдат установени общи европейски стандарти за персонал, поддръжка, безопасност и услуги, така че изживяването на пътниците да е еднакво, независимо от страната, в която пътуват.

Това е амбициозен проект, но авторите му вярват, че може да стане реалност до края на този век, ако се възползва от политическа воля, инвестиции и транснационално сътрудничество.

 "Сега започваме да изграждаме мрежата, която може да доведе до истинска промяна. Каним политици, дизайнери и индустриални лидери да се присъединят към нас, за да превърнем визията в действие", добавят членовете на екипа на "21st-Еurope", цитирани от Euronews и Antena 3 CNN.

Най-четени