Украйна не може да използва ракети Tomahawk, дори и да ги получи

Дори САЩ да предоставят на Украйна ракети Tomahawk с голям обсег на действие, ще бъде трудно Въоръжените сили на страната да ги използват, тъй като не разполагат със стратегически самолети, от които да ги изстрелят. Това заявява Вадим Скибицки, заместник-началник на Главното разузнавателно управление (ГРУ) на Министерството на отбраната на Украйна, в коментар за The Guardian.

Украйна очаква допълнителни подробности за обещаното от Доналд Тръмп в понеделник американско военно оборудване на стойност "милиарди долари“ на фона на неяснотата колко системи за противовъздушна отбрана Patriot ще бъдат изпратени на Киев.

На среща в Белия дом с генералния секретар на НАТО Марк Рюте в понеделник Тръмп заяви, че неназована страна е готова незабавно да предостави "17 Patriot", като според него е договорена "много голяма сделка" европейските съюзници да закупят оръжия от САЩ и след това да ги изпратят на Украйна.

Смята се, че в момента Украйна разполага само с шест функциониращи батареи за противовъздушна отбрана Patriot, които могат да прихващат бързо движещи се руски крилати и балистични ракети.Генерал-майор Вадим Скибицки, заместник-ръководител на украинската агенция за военно разузнаване ГРУ, заявява, че не е ясно какво е имал предвид американският президент. "Не знаем точно“, заявява той и добавя, че Украйна е благодарна за помощта и е реагирала "положително“ на съобщението на Белия дом.

Генералът също така потвърждава, че Тръмп и украинският президент Володомир Зеленски са обсъдили възможността САЩ да предоставят ракети с далечен обсег Tomahawk в телефонен разговор по-рано през юли, но до споразумение не се е стигнало.

Скибицки отбелязва, че в коментарите си за Patriots Тръмп може да е имал предвид ракети-прехващачи, пускови станции или цели батареи, състоящи се от множество пускови установки и радарни и контролни системи, които струват по над един милиард долара всяка. "Седемнадесет е огромно число, ако става дума за батареи. Ако става дума за пускови установки, това е възможно", добавя той.

Всяка система Patriot се предлага с шест пускови установки. Германия се е съгласила да предостави две системи Patriot, а Нидерландия дари трета, съобщава Скибицки. "Това ще бъдат 18 пускови установки за три батареи, което е близо до 17. Американската администрация и Пентагонът ще ни дадат допълнителни подробности", добавя той.

Възможността САЩ да предоставят на Украйна ракети с голям обсег Tomahawk, обсъдена от Тръмп и Зеленски този месец, вероятно ще разгневи Владимир Путин. Прецизните крилати ракети са способни да поразят Москва и имат обсег от 1600 км. Предишните украински искания бяха отхвърлени от администрацията на Байдън.

По време на разговора на 4 юли Тръмп е попитал Зеленски дали може да удари руската столица и Санкт Петербург. Според Скибицки Зеленски е отговорил: "Да, абсолютно. Можем, ако ни дадете оръжията". Във вторник Тръмп заяви, че Украйна не трябва да се насочва към Москва.

За ракетите Tomahawk представителят на ГРУ заявява: "Те не са лесни за използване. Основните носители са военни кораби или стратегически бомбардировачи. Ние не разполагаме със стратегически бомбардировачи".

В същото време Скибицки подчерта, че за Украйна е важно да нанася "кинетични" удари по военни цели в недрата на Руската федерация. Той отбеляза, че руснаците са преместили стратегически военни бази на повече от 500 км от границата с Украйна, така че сега те могат да бъдат поразени само с безпилотни самолети, носещи 5 кг експлозиви.

Той допълва, че в момента се водят преговори със САЩ за премахване на ограниченията за удари с ракети ATACMS с обсег 300 км.

ATACMS са оборудвани с 500 кг експлозиви и могат да причинят по-големи разрушения:

"За нас е много важно да получим разрешение от САЩ да използваме ракети с голям обсег. Искаме да унищожим и обезвредим, съгласно процедурите на НАТО", обяснява целта Скибицки.

Най-четени