Всяка четвърта нова кола е електрическа

Възможността за зареждане на батерията в домашни условия е най-важният фактор за покупка на електрическа кола.

В Китай търсенето на електромобили расте бързо, в Европа и в САЩ се забавя

Липсват достъпни модели за масовия потребител

Продажбите на електрически автомобили в световен мащаб ще продължат да нарастват сериозно. За първи път през тази година ще бъдат купени над 20 милиона такива превозни средства (при 17 милиона през 2024 г.), показва проучване на Международната агенция по енергетика. В бройката са включени и Plug-in хибридите. Това е около 25% от всички нови коли, което означава, че всеки четвърти продаден нов автомобил ще може да се движи на ток. За първите три месеца на 2025 г. продажбите на електрифицирани превозни средства са нараснали с 35% спрямо същия период на предходната година.

Навлизането на електромобилите води до съкращаване на 30% от работния персонал в заводите.

Проучването прогнозира, че до 2030 г. около 40% от новите автомобили в света ще бъдат с електрическо задвижване, като се броят камиони, автобуси, мотопеди, мотоциклети и др. Така потреблението на петрол ще спадне с пет милиона барела на ден.

Най-големият производител и консуматор на електрически автомобили е Китай, където те се продават и на най-достъпна цена за масовите потребители.

Като препятствия за налагането на електрическата мобилност се възприемат падащата цена на петрола и макроикономическите процеси. Китай е пазарът, който движи електрификацията напред, тъй като там са продадени почти две трети от всички електрически коли в света. В Европа напоследък моделите с нулеви емисии „буксуват“ и не се продават успешно, а и липсват достъпни коли за масовите потребители. В САЩ също се забавя растежът на продажбите на електромобили. Там обаче започват да се появяват много достъпни електрически модели, след като новата администрация прекратява държавните субсидии и ограниченията на емисиите. Това стимулира местните производители, подобно на Китай, да създават по-евтини електрически модели.

Най-четени