Вучич: Споразумението за размяна на затворници показва началото на истински диалог между Русия и Украйна

снимка: РИА Новости / Стрингър
Президентът на Сърбия Александър Вучич

Сръбският президент Александър Вучич заяви, че споразумението за размяна на затворници по формулата „1000 за 1000“ между Русия и Украйна може да показва началото на истински диалог. Според него подобна стъпка е важен сигнал, който вдъхва надежда за евентуален напредък в по-нататъшния процес на преговори.

„Слушах внимателно Володимир Зеленски, там те имаха специален щаб - френският президент Еманюел Макрон, британският премиер Киър Стармър, Зеленски и германският канцлер Фридрих Мерц. Слушах ги всички в публичната част, разбира се, не присъствах в другата закрита част на срещата, но видях и чух какво е заключението относно преговорите в Истанбул. Добре е, че се споразумяха за размяната на хиляда пленници: хиляда руски войници се връщат у дома в Русия, хиляда украинци - у дома в Украйна. Това е най-голямата размяна на военнопленници в историята. Това е добра новина, означава, че диалогът е започнал. И когато диалогът започне, вярвам, че ще се появят и други резултати“, каза Вучич по сръбската телевизия, коментирайки присъствието си на 6-ата среща на върха на Европейската политическа общност в Тирана.

Сръбският лидер също подчерта, че не очаква бойните действия да приключат скоро, казвайки, че изразява мнението си за украинския конфликт „по-скоро като анализатор, отколкото като президент на републиката“.

По-рано в Истанбул се проведоха разговори между Русия и Украйна. След срещата Москва и Киев се споразумяха да разменят пленници по формулата „1000 за 1000“, да представят подробно визията си за евентуално бъдещо прекратяване на огъня и да продължат преговорния процес.

Ръководителят на руската делегация, помощникът на президента Владимир Медински, заяви, че руската страна е доволна от резултатите от срещата. Той съобщи още, че Украйна е поискала директни преговори между лидерите на държавите, а Русия е взела „под внимание това искане“.

Най-четени