В Иран се топи средната класа, режимът оцелява

Санкциите засегнаха хората със средни и ниски доходи

Печелят фирми, близки до Републиканската гвардия

Икономическата ситуация в Иран в последната година се влоши още повече - заради лошото управление на държавата, корупцията, политическата изолация и международните санкции. Само за година иранският риал загуби над 50% от стойността си. Това обезценяване на валутата увеличи инфлацията, оскъпи вносните стоки и натовари основно хората с ниски и средни доходи.

„Икономическата несигурност превърна грижата за осигуряване на средства за живот в основен проблем на хората, докато политическата им активност намалява“, казва икономическият експерт Мохамед Реза Фарзанеган. Той е професор в университета в германския град Марбург и анализира икономическите и политическите процеси в Близкия изток и по-специално в Иран.

„От икономическа гледна точка има сериозни съмнения в това, че отслабването на средната класа може да допринесе за постигането на целите на международния политически натиск“, подчертава Фарзанеган. Според скорошно изследване, което експертът е провел заедно с колеги от университета „Брандейс“ в САЩ, санкциите, които бяха наложени на Техеран заради ядрената му програма през 2012 година с цел да се окаже натиск върху управниците в страната, сериозно спират развитието на средната класа в страната.

Според изследването средната класа щеше да се разраства средно с 11% годишно, ако нямаше санкции. А стесняването ѝ води до сериозна икономическа зависимост от държавните институции, казва Фарзанеган. „Докато много частни компании пострадаха от санкциите, свързаните с държавата фирми - особено тези, които са свързани с Революционната гвардия - се възползваха от мерките и по този начин засилиха пазарните си позиции.“

Жените са значително по-тежко засегнати от мъжете – особено при търсенето на работа, доходи и препитание, казва Хади Салехи Есфахани, който е икономически експерт към Илинойския университет. Сега за жените е по-трудно от всякога да си намерят работа и да си осигурят собствени доходи, обяснява експертът. Към проблемите се прибавят и структурните недъзи на икономиката, както и дискриминацията - като например по-строгите критерии за наемане на работа на жени, липсата на възможности за повишение и неравностойното заплащане.

(Със съкращения)

Най-четени