Две минути в устата, двайсет години... отзад
Как сте хора, закусихте ли топли мекички с боровинково сладко, посипани с пудра захар и преглътнати с кофичка кисело мляко? А да сте чували, че закуската е напълно излишна, предвид, че пълният стомах пречи на бодростта, на свежия разум и гостоприемството на добрите идеи? Най-вероятно сте чували обратното, че закуската е най-важното ядене за деня. Една хранителна заблуда, която трябва да бъде развенчана от милионите примери по света. Свят, който става все по-дебел, отпуснат и ленив, на база качеството и количеството на храните.
Познавам много жени, които са пълни, но претендират, че нищо не са яли. Те боцкат една фиктивна салата на масата, а вкъщи и в офиса си държат изобилие от вафли, чипсове, някое кафеникаво газирано, че и сандвич „за всеки случай“.
Похапването е не само утвърдена необходимост, то е навик, проява на оскъден духовен живот, липса на интереси и най-вече разочарования. Тези разочарования се превръщат в калории, а от там и в онези телесни несъвършенства, които виждаме всеки ден. Улиците и дискотеките изобилстват от примери на уморени жени, които едва се тътрят, а особено на високи токчета това е унизителна гледка.
Мъже, също, макар и не на високи токчета. Те тропкат по тротоарите с високо самочувствие и провиснали коремчета. Особено мъж със заоблен таз е гледка, която често ни е причинявана навън. Ако се съгласим, че причината е лошата храна, бързите храни, пакетираните храни, защо просто не ги загърбим. Ако държим на себе си, може да посегнем към един плод или от онова, което сме избрали и считаме за вредно, да изядем половината.
Моя приятелка, световен модел дефинираше най-добре и с ирония неразумното хранене с израза „Това, което изяждаш е 2 минути в устата ти и 20 години... отзад“. Може ли да не повярва човек на подобна прокоба и да не я осмисли, ако държи на вида си.
Проблемното затлъстяване сваля възрастовите си пояси до подрастващите. Но филмите, социалните мрежи и прочие източници на медийни заблуди убеждават, че това е яко, секси, защото индустрията има нужда от потребители, не от секси мадами. Вайкането за стреса може да бъде избегнато с осмисляне на хранителното поведение. Жените си измислят всякакви болестни причини да са пълни. Мотото на друга моя приятелка - вечна красавица и стилна жена беше „Глад и празен хладилник“. Ами да, мога да го потвърдя, защото от години живея така. Случва се човек да се изпусне за някой празник или повод, после марш обратно пред огледалото и се връщай във форма.
Освен здравословна, преценката в храненето може да има и естетическа гледна точка. Не ви ли интересува как изглеждате и как ви седи тази рокля. Погледнете снимки на хората от 60-те, когато не е имало фотошоп и няма как кадрите да са подправени. Имало е старание, вкус, прилежност. Нямало е вериги за бързо хранене, хората са живели в чудни и естествени времена. Може и днес. Уверявам ви. Правете прочиствания, ходете много, изкачвайте етажите без асансьор. Колата е ваш враг, асансьорът също. Приветствайте себе си и ще се справите.
Fashion idol
Зейнеб Маджурова
Абсолютно съм възхитен от розовия облак, в който Зейнеб Маджурова плува. Това е еманация на изяществото и сексапила, обединени от покоряващият чар на звездата. Бляскавата дреха е обкантена с розов пух, на фона на звезден хоризонт от пайети. Тук не е необходимо повече и Зейнеб с основание може да позира с високо вдигната глава. Прическата прелива от нежност, липсват само обятия, която да я пренесат в облаците.
Благотворителна кампания
Мариан Бачев с награда за доброволец
В международния ден на доброволеца, актьорът Мариан Бачев получи награда. Тя идва във връзка с набирането на средства за няколко уреда за детската болница и детската онкохематология, набирането на хранителни продукти и дрехи за Турция и Украйна, в помощ на болни хора с парите от билети от спектаклите му с децата от Театрална работилница "Мариан Бачев и Аркадия Фюжън Арт". Този ден се чества от 1985 година по инициатива на ООН. Автор на ексцентричната статуетка е Ефтелия Юмер. Мариан Бачев бе видян и на протеста на културните дейци, където се разцелува с актрисата Меглена Караламбова и телевизионната водеща Диана Любенова. Христо Мутафчиев, Георги Кадурин, Дарин Ангелов, Алекс Сърчаджиева и стотици културни дейци подкрепиха протеста, който бе под надслов "Народ без култура е народ без бъдеще".
Нова книга
Мария Илиева получи „Питай сърцето“ с автограф
Младият писател Андрей Николов подари първата си книга на Мария Илиева. Възторженият автор дори предлага на звездата да направи песен „Питай сърцето“, каквото е и заглавието на книгата. Тази книга се появява преди няколко месеца и вече е сред най-търсените заглавия на книжния пазар и има над 1000 продадени копия. Книгата, която е изключително луксозно издание, докосва сърцето, лекува раните и белезите му и го превръща в златно неизчерпаемо съкровище. Това е първата книга на Андрей и на премиерата си в столичен хотел събра повече от 330 човека, от които и видни столични знаменитости, проявили интерес да се докоснат до личната му история и фундаменталните теми, които засяга. Негови читатели я определят като наръчник, който стои на нощното им шкафче. Андрей Николов направи представяния на книгата си по покана в няколко града на България.