Като президент за мен е изключително важно да се гарантира както конституционното право на вот на българите в предстоящите избори за Народно събрание, така и да се гарантира и тяхното здраве. Това каза президентът Румен Радев по време на консултации за предприемането на необходимите мерки за провеждането на справедлив и прозрачен изборен процес, който да гарантира правото на глас и здравето на българските граждани.
Държавният глава е на среща с министъра на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, доц. Ангел Кунчев, проф. Красимир Гигов, проф. Радка Аргирова, проф. Андрей Чорбанов, д-р Александър Симидчиев.
„Пандемията COVID-19 засегна всички обществени процеси през изминалата година. Това бе годината на лекарите и медицинските специалисти, които не само положиха огромни грижи за запазването на здравето и живота на българите, но и със своите експертни становища и решения влияеха върху всички сфери на обществено-икономическия живот. Неведнъж всички медицински специалисти сте заявявали, че пандемията няма да отшуми скоро и трябва да се научим да живеем с коронавируса, включително да организираме и провеждаме избори, а това е предизвикателство за всяка власт", обърна се в началото на срещата президентът.
Държаният глава припомни, че избори в условията на коронавирус се проведоха в редица държави и допълни, че можем да почерпим от техния опит.
„Такива избори се проведоха в редица държави: САЩ, Франция, Германия, Южна Корея, Израел, Полша, Хърватска, Румъния, Северна Македония, така че има международен опит. Затова започвам серия консултации, за да чуем какви са вашите прогнози за развитието на пандемията, в каква степен тя ще бъде повлияна от процеса на ваксиниране, какво движение очаквате на броя на карантинирани хора, какви здравни мерки предвиждате не само за изборния ден, но и за предизборната кампания и как виждате да гласуват хората, които са под карантина и в изолация“, допълни той.
"Г-н президент, благодаря Ви за тази среща. С нея Вие давате ясен знак, че интересите на българските граждани са над всичко и опитите да се прави политика в тази безпрецедентна световна криза са нелепи. Ситуацията изисква от всички нас да действаме отговорно и да преведем българския народ през това, което се случва, успешно. И след това, когато премине всичко това, всеки от нас да следва своите цели амбиции и стремежи. Повече от 2 месеца всички ние работим с хоризонта, който вие неофициално очертахте – 28 март“, каза министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов.
„Всичко, което сме направили до момента, са серия от консултации, срещи. Изработваме протокол за провеждане на изборите в пандемична ситуация. Този протокол трябва да има две много важни тези, които трябва да бъдат решени. Първата теза е как гласуват българските граждани безопасно и как гарантираме конституционното право на всеки български гражданин, включително и на гражданите, които са в изолация, тоест с позитивни тестове и гражданите, които са под карантина, контактните от първи ред. Другото нещо, което трябва да гарантираме и защитим – втората теза, е как гарантираме безопасността на всички служители, които са ангажирани с провеждането на изборите и по-специално членовете на секционните комисии“, заяви министърът.
„Почерпили сме опита на държавите, в които са провеждани избори до този момент, като изключително много сме пречупвали всеки един опит през националния бит и националните потребности на българския народ, защото всички сме свидетели, че нито един опит, на която и да е държава по света не е универсален и не може да бъде приложен на 100% на територията на Република България. Във всяко едно действие, което сме предприели като здравни власти, като протоколи, които разработваме, сме се ръководили от интересите на всеки отделен български гражданин“, увери той.