След 20-годишен щастлив брак я връхлита развод
Новината светкавично става водеща в световния новинарски обмен
Да си по-умен от шефа е трагедия, казва най-интелигентната жена в света
Работи на мизерна заплата в малка печатница и едва успява да си плати наема
“Дали интелектът е правопропорционален на добротата и филантропията?... В “МЕНСА” установих, че интелектът действа на хората като парите - добрите ги прави по-добри, а лошите по-лоши”, казва Даниела. Самата тя не отдава голямо значение на факта, че рекордът ѝ от IQ теста на световната организация - 192 при 200 възможни точки ще остане ненадминат в света, за вечни времена.
Обяснението е просто: от 2007 г. от “МЕНСА” въвеждат нови правила и “таван” от 156 точки. Всички резултати над се обозначават като “156+“ и никой не знае какво стои зад този плюс. Просто ръководителите на организацията искат да избегнат момента със самоцелната надпревара между участниците и да се акцентира на това, всеки човек да получи адекватна оценка за себе си, къде е в скалата на интелектуалния си потенциал. Така българката Даниела Симидчиева, явила се по старите правила, остава за вечни времена най-интелигентната жена в света.
Новината за изключителния ѝ успех излиза през 2005-та, или 2 години след IQ теста ѝ през 2003-та. Светът е шокиран: “Някаква българка е постигнала резултат, по-висок от този на гения Айнщайн?!” Новината светкавично става водеща в световния новинарски обмен.
Къде е по това време Даниела? Обградена от почести, в центъра на патриотична суета, във всички български медии?... Нищо подобно. “Българската Мария Кюри”, “Жената с IQ, по-високо от това на Айнщайн”, както я величаят световните медии, работи на мизерна заплата в малка печатница и едва успява да си плати наема. Живее в стайче от 12 квадрата в София, с двете си дъщери (най-голямата Елена вече е омъжена).
С дъщеря ѝ Цветелина спят на легла на 2 етажа, като в казармата. На отсрещното легло е най-малката - Петя. Нощем, когато някой звънне от световна медия, Даниела, още сънена, се блъска в тъмното между леглата, за да се добере до телефона. Дава интервюта на английски и руски за целия свят... “Говорех тихичко, за да не събудя децата, а те, миличките, седнали в креватчетата и питат за кого съм дала интервю. Викам, ми не знам, звънят ми отвсякъде”, спомня си Даниела.
Най-интелигентната жена в света има 5 висши образования, две от които почти завършени: икономика на вътрешната търговия, социология (със сертификат и от Социологическия университет в Швеция), педагогика и промишлено инженерство. Следвала е и английска филология, и електроника. Била е в управителния съвет, заместник-председател и председател на “МЕНСА България”.
Родена е в Благоевград, като до 7-мата си година отраства в селцето Воден, Ямболско. Завършва гимназия в Благоевград, а учителите се чудят, с техния ли предмет ще кандидатства всестранно надареното дете и пълна отличничка, с полюсно противоположни интереси и в хуманитарните, и в техническите науки. Тя следва редовно икономика в УНСС, останалите си 4 образования учи задочно.
Когато “избухва демокрацията”, Даниела, нахъсана за революционни дела, става председател на КНСБ в Благоевград. Изключват я от Техническия, защото не се е вестявала повече от 2 години - заради “революционните дела”, а тя завършва електроника и автоматика в ЮЗУ. Записва магистратура по социология паралелно в ЮЗУ и дистанционно в университета в Лунд, Швеция. Учи и английска филология.
След 20-годишен щастлив брак я връхлита развод. Съпругът ѝ е с добра клиентела като стоматолог в Благоевград и самотната майка с 3 деца решава да замине за София, за да не ѝ “ровят в душичката”. Преживява тежко раздялата и само за 40 дни сваля 30 кг.
През 2002 г. четирите се пренасят в София на квартира. Даниела се хваща на първата работа, която намира - в малка печатница, уж като счетоводител, но срещу мизерни пари върши какво ли не. Тогава всички се сблъскват с истинското лице на мизерията. Квартирата е ужасно студена, сняг навява в пукнатините между панелките, спят с ушанки и палта, а сутрин Даниела маже на децата си филии с евтин маргарин, шарена сол и конфитюр.
Да си по-умен от шефовете е истинска трагедия и Даниела се сблъсква с това, когато кандидатства за брокер в известна компания. На тест получава най-високия резултат сред всички служители. Собствениците, също брокери, са с по-нисък резултат от нея и ѝ дават да разбере, че е по-добре да напусне.
Някъде през онзи студен и гладен период тя се явява на изпита в “МЕНСА”, за да докаже на себе си и на бившия си съпруг, че “не е затъпяла”. Не отдава голямо значение на резултата, докато в София не пристига Джон Рейвън - младши, синът на автора на тестовете в “МЕНСА”. Споменават му за резултата на Даниела, а той потресен казва: “Трудно ми е да си го представя, притеснявам се да говоря пред нея”.
“Голяма борба беше - споделя с въздишка дамата. - Обидно ми беше, че където и да подадях молба за работа, не ме пробваха дори, по документи ме отхвърляха. Попаднах на място за преподавател на възрастни. Минах през всичките 5-6 кръга, с елиминации, а на финала ми казаха, че съм била “прекалено авторитетна” за тази работа...”
Тя така и не “монетизира” ненадминатия си рекорд у нас, но японски представители на “Фуджи” искат да снимат филм за нея и ѝ предлагат да я направят... туристически обект. Хубавата идея обаче така и не се довежда до край. През 2011 г. е кандидат за вицепрезидент от ВМРО заедно с Красимир Каракачанов и тя като типична македонка и голям патриот се включва. “Колегите и досега казват за мен “тая луда македонка”, в хубавия смисъл - споделя Даниела. - По-скоро съм искрена и открита, не толкова самонадеяна. С което много съм си патила.”
От 2010 г. най-после един човек оценява по достойнство какво е в екипа ти да е най-интелигентната жена в света - покойният председател на Българска стопанска камара Божидар Данев. В БСК Даниела Симидчиева е директор на център “Професионално образование и обучение”. “Работила съм с тъпи директори, които, за да докажат своята значимост, мачкат теб. При Данев беше точно обратното. Той беше човек-институция, школа, с широка душа и широк мащаб. Даваше пълна свобода на всички да разгърнем творческия си потенциал и енергия и вдигна страшно много летвата”, казва Даниела с тъга.
След смъртта на талантливия шеф на БСК през 2018-та, поста поема Радосвет Радев. През 2021 г. Даниела преживява нов шок - отива си много млад и Радосвет Радев. Ръководството на БСК поема Добри Митрев. Днес, 12 години по-късно, Даниела работи в Камарата, но вече гледа към пенсионирането си.
Споделя с вълнение как на 60-годишния ѝ юбилей през 2020-та, в разгара на ковид вълната, дъщеря ѝ Петя, заедно със сестрите си, организира 64 послания от нейни съученици, състуденти, колеги, приятели. “Поплаках си от щастие”, споделя тя. Признава, че е все така емоционална, само дето последните 30 години са убили в нея много идеалистични виждания.
“Винаги съм си мислила, че когато добронамерено работиш и даваш всичко от себе си, ще имаш по-висок резултат. Лошото на моята експертна работа е, че ние от БСК участваме в тристранен диалог между държава, работодатели и синдикати, но много пъти предложенията ни не се чуват от другата страна”, казва с въздишка дамата.
От “МЕНСА България” не са я забравили, ценят я. “Сега председател е Милена Арав, един прекрасен човек, редовно ми праща покани за всички събития, информации за срещи, но нямам възможност да ходя. Ангажирана съм с работата си в БСК и с новото си жилище. Почивам си от “МЕНСА” за известно време и ще започна отново”, казва Даниела. През февруари Общински съвет Благоевград с единодушно гласуване я обявява за почетен гражданин на града.
В момента най-голямата ѝ радост са дъщерите и внуците. Елена е икономист и работи в “Софийска вода”. Цветелина завършва режисура в Нов български университет и заедно със съпруга си реализира музикални клипове и филми. Най-малката, Петя, е архитект. Трите са я дарили с 6 внучета, а тя е щастлива, че всички са много палави, будни и любопитни, защото това означава здраве и висок интелектуален потенциал.
Генът си е ген. Две от дъщерите на Даниела са се явили на изпита за IQ на “МЕНСА”. Най-малката Петя има резултат 156+. А Цветелина по старата система за оценяване има 176 точки. “Тя се яви много млада, на 18 години, а коефициентът е възрастово зависим - при един и същ резултат коефициентът се увеличава с възрастта”, коментира дамата.
И след пенсионирането не смята да бездейства, а да търси допълнителни възможности за доходи като експерт по образованието, професионалната квалификация и по още много други неща. Замисля се и да извади стиховете и разказите си и да ги редактира.
Все повече хора я подтикват да разкаже необикновената си история в книга. “Дъщеря ми Елена се пошегува: “Всъщност защо ли трябва да опишеш невероятния си живот, като никой няма да ти повярва. Ще си мислят, че си написала сценарий за сапунка”, казва българката, чийто световен рекорд е невъзможно да бъде надминат.