Депутатите разискват четвъртия вот на недоверие към кабинета с министър-председател Росен Желязков за провал в сектора на околната среда и водите. Вотът бе внесен от парламентарната група на „Величие“ с подписите на депутатите от „Възраждане“ и „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) - общо 48 народни представители.
Мотивите към вота представи депутатът от „Величие“ Красимира Катинчарова. В тях тя посочи, че днес ще дебатират провала в управлението на отпадъците и неспособността на това правителство да управлява една криза, която се превърнала в екологична катастрофа.
„В България се е натрупала критична маса от нерешени проблеми с отпадъците, които вече представляват системна заплаха за здравето, природата и европейската репутация на страната. Този вот на недоверие е обоснован с груби нарушения на конституционните и международни права на гражданите за здравословна среда“, заяви депутатът.
„Макар проблемът с незаконните сметища да не започва с този кабинет, арогантността на изпълнителната власт към екологичната криза, липсата на управленски капацитет и опитите за скриване и омаловажаване на проблема граничат с престъпно поведение. Правителството разчита, че обществото ще забрави за престъпленията, а когато дойде време да се плати цената в замърсени почви, води и смърт, никой няма да си спомня за отговорността на управляващите", заяви Катинчарова. По думите й вотът е необходим за прекъсване на модел на управление, който нарушава основни права, подкопава закона и абдикира от защитата на обществения интерес.
„Правната уредба на управлението на отпадъците се основава на европейски директиви и национално законодателство, които категорично забраняват изхвърлянето на отпадъци на неразрешени места", добави депутатът. Тя посочи, че десетки административно наказателни норми за санкциониране на нарушенията остават неприложими, защото незаконно изхвърляните отпадъци са извън предмета на управление. „Обезсмисля се целият закон за управлението на отпадъците и контролните режими, които той въвежда. В допълнение към вредните последици от появата и съществуването на незаконните сметища, България като член на ЕС е заплашена от сериозни финансови санкции", каза още Катинчарова.
Тя даде пример с Италия, на която е била наложена еднократна глоба в размер на 40 млн. евро и по 200 хиляди евро за всяко незаконно депо. При българските мащаби потенциалната санкция би била катастрофална за бюджета, отбеляза депутатът.
Проведените теренни проверки и събраната документация за състоянието на нерегламентираните сметища във всички области на страната очертават картина на трайна, структурна, институционална безотговорност. Навсякъде от Варна до Видин, от Пловдив до Перник се открояват едни и същи порочни практики – хиляди незаконни сметища върху стотици декари площ, натрупани с промишлени отпадъци, често разположени до естествения път на водата в близост до водоеми, посочи Катинчарова.