Октомври е Световният месец за борба с рака на гърдата. В България стартира информационна кампания за борба с рак на гърдата и яйчниците, като организатори на инициативата са Фондация „Една от 8“ и АстраЗенека България, а партньор е Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ).
Доц. д-р Любомир Киров, дм, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, е категоричен, че превенцията и ранната диагностика е най-важният ключ за това да открием навреме евентуално съществуващ проблем.
- Доколко важна е профилактиката и какво може да се установи по време на такъв преглед?
- Профилактичният преглед не е това, което си представят хората, че едва ли не се използва някаква супер техника. В момента няма такъв преглед, който да открива всичко. Целта на профилактиката е да се засекат социално-значимите заболявания. Такива се тези, които засягат големи групи от хора и могат, с течение на времето, да доведат до трайна инвалидизация и до смърт. Сред тях са сърдечно-съдовите заболявания, различните видове злокачествени заболявания и диабетът. Ето три неща, които при профилактичния преглед, се откриват много бързо, лесно и точно. При злокачествените заболявания има целенасочени действия, както за рака на млечната жлеза, така и за други видове рак. Тогава лекарят може да се ориентира дали има риск. Смисълът на всичко това е, че когато се открие рано, то се прилага лечение, което препятства болестта да доведе до инвалидизация или смърт. Най-трудният момент е да се установи първоначално проблемът.
- Кога общопрактикуващият лекар изпраща една жена (по Здравна каса) на профилактичен преглед при мамолог?
- До 30-годишна възраст общопрактикуващият лекар трябва да направи мануално (с ръцете си) изследване на гърдите на съответната жена и да я обучи как самата тя да го прави. На всяка жена, между 30 и 49 години, на всеки 2 г., й се назначава ехография на гърда. Над 50-годишна възраст, на всеки 2 години, се прави мамография.
- Обяснете за младите дами, на които им предстои такъв вид преглед, какво представлява ехографията и мамографията?
- Ехографията е ултразвуково изследване. Мамографията е рентген, но той не се препоръчва за жени, които са под 40 години или в репродуктивна възраст, освен в случаите, когато това се наложи и вече има някаква индикация, че има проблем, но само като скрининг – не.
- Много често при един преглед с ехограф биват откривани кисти в гърдите. Кога техният размер става притеснителен?
- Когато започнат да притесняват жената, но тогава те вече са много големи по размер, трябва да станат като балон. Кистите просто се проследяват. При младите жени от 60% до 90% е налична т.нар. фиброкистозна болест в няколко стадия. Това не е рак, тези кисти само се наблюдават. Самата киста може да даде усложнение, ако прокърви по някаква причина, а понякога може да се получи и възпаление. Това обаче са много редки случаи. Понякога се получава фиброаденом, което е доброкачествен тумор. Той по-често се появява при младите жени, но това не е рак.
- Коя е най-рисковата възрастова група при жените, когато има опасност от поява на рак на гърдата?
- Над 50 години е по-рисково. Между 30 и 50 г. е по-малък рискът. Рядкост е в младата възрастова група под 30 години, но пък за съжаление, ако точно там се случи, болестта протича много агресивно. Затова трябва да се правят профилактични прегледи.
- Самопрофилактиката също е много важна. Как точно трябва да се проследява сама жената?
- Най-често се казва – опипвайте гърдите един път месечно. Моят съвет е да се прави поне веднъж седмично, като най-лесно това става под душа. Важно е дамата да добие умението, а това става, като се прави често пъти по един и същ начин - когато се опипва гърдата, трябва ръката да се движи по един и същи път. Така жената свиква с това, което напипва и ако има дори и малка промяна, то а жената ще й направи впечатление.
- Има ли научно доказателство, че силиконът може да нанесе някаква вреда на гърдите?
- От дълго време не съм се задълбавал в тази тема, защото за мен не му е там мястото на силикона.
- Много жени се притесняват да отидат на преглед при мамолог. Каква е ролята на страха?
- На страха очите са големи. Той работи двупосочно. Страхът, в един случай, ще те накара да правиш редовно самопрофилактика и профилактични прегледи. В друга посока действа обратното – няма да ходя, за да не ми открият нещо. Това не е правилно мислене.
- Кога, според Вас, е моментът, когато вече е станало твърде късно?
- Тогава, когато са се появили метастази и ракът е напреднал. Затова дамите трябва да знаят, че, когато се открие много рано, се лекува дефинитивно – премахва се с медикаменти или оперативно по най-щадящия начин. После, разбира се пак трябва да се правят прегледи, защото има и процент, в който има повторение в рамките на 10 години. Когато нещата са напреднали, тогава вече, каквото и да се прави, резултатът не е добър. Дори да е благоприятен, то чисто естетически жената ще загуби едната си гърда, а това е свързано със съответните психологически и всякакви други неудобства за нея. Не е това целта.