До 2030 г.: НАТО настоява съюзниците да отделят 5% от БВП за отбрана

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте поиска от Испания и други съюзнически държави да се ангажират да изразходват 5% от брутния си вътрешен продукт (БВП) за военни разходи в рамките на седем години, т.е. до 2032 г., съобщава El Pais. Според испански правителствени източници тези средства ще бъдат разделени на 3,5% за строго военни инвестиции и още 1,5% за инфраструктура от интерес за отбраната. Това беше поставено на масата на срещата на министрите на отбраната на ЕС в Брюксел, на която присъства и самият Рюте.

Първоначално Рюте беше предложил увеличаване на военните разходи на съюзниците до 3,5 % от БВП, но държавният секретар на САЩ Марко Рубио даде да се разбере, че целта на администрацията на Тръмп е 5 %. С тази смесена формула генералният секретар на НАТО се стреми да угоди на Вашингтон и същевременно да успокои страните, които най-неохотно увеличават рязко военните си разходи. Докато източните съюзници подкрепят това рязко увеличение на разходите за отбрана, южните съюзници са „до шия във водата“, според източниците, с които са се консултирали.

Испания твърди, че отбранителните нужди на НАТО трябва да бъдат установени преди да се определи процентът от БВП, необходим за тяхното задоволяване. Същите източници добавят, че в момента проблемът не е толкова в липсата на бюджет на съюзническите държави, колкото в капацитета на военната индустрия да отговори на рязко нарастващото търсене. Като пример те подчертават, че Съединените щати вече са съобщили, че няма да могат да доставят новите модернизирани ракети Patriot, поръчани от испанското министерство на отбраната, в продължение на още четири години поради дългия списък на чакащите.

Съветът на министрите е дал зелена светлина за инжекция от 10,471 млрд. евро, за да се достигнат военните разходи от 2 % от БВП през тази година, но източници от индустрията признават, че няма технически капацитет за изпълнение на такава голяма инвестиция за толкова кратък период от време. 

Най-четени