Носете памучно бельо и избягвайте тесни дрехи
Почти няма жена, която да не е преживяла цистит поне веднъж в живота си. Циститът е възпаление на пикочния мехур и едно от най-честите урологични заболявания при жените. При 20–30% от тях инфекциите се повтарят. Ако това се случва до два пъти годишно, се смята за допустимо, според Европейската асоциация по урология. Ако случаите са повече, е важно да се потърси медицинска помощ, защото честото уриниране може да е сигнал за друг, по-сериозен здравословен проблем.
„Макар и да не носи сериозни заплахи за човешкото здраве, циститът предизвиква продължителен дискомфорт и може значително да възпрепятства нормалното ежедневие. Важно е да се знае, че при липса на подходящо лечение случаите могат да прераснат в по-тежки урологични проблеми“, казва д-р Явор Семерджиев, уролог от София с над 20-годишен опит.
Циститът се проявява с характерни и силно изразени симптоми. Най-често това са парене и болка при уриниране, внезапни и чести позиви за отделяне на урина, дори когато количеството е малко. В някои случаи може да се появи болка ниско в корема или наличие на кръв в урината. Симптомите се развиват бързо и при липса на своевременно лечение често се засилват и влошават.
„Ако инфекциите се повтарят по-често, това вече е сигнал за нужда от специализирана диагностика и консултация, за да се установи дали причината не е друго заболяване“, добавя д-р Семерджиев.
Проучвания показват, че жените с доказана инфекция на пикочните пътища се повлияват успешно от увеличен прием на вода и промяна в навиците. Много пациенти намаляват приема на течности от страх от често уриниране, но това само задълбочава проблема и увеличава риска от хронични инфекции. Фитопрепаратите, които се предлагат под формата на таблетки или капсули, имат доказан положителен ефект и могат успешно да се използват както профилактично, така и като част от лечението на цистит. Специалистите съветват приемът им да бъде умерен и по възможност консултиран с лекар.
Антибиотиците са основен метод при доказана инфекция на пикочните пътища. Според д-р Явор Семерджиев лечението с антибиотик трябва да се прилага само след изследване и установяване на причинителя.
„Първо се опитваме да облекчим симптомите и паралелно правим микробиологично изследване на стерилна урина. Така установяваме какви бактерии са налице и към кои антибиотици имат чувствителност. Много е важно пациентите да не се самодиагностицират и самолекуват“, обяснява специалистът. Прекомерната и неподходяща употреба на антибиотици е една от водещите причини за антибиотична резистентност - глобален проблем, който прави лечението на инфекции по-трудно.
Специалистът дава няколко прости съвета за намаляване на риска от повторна поява на цистит.
* Пийте достатъчно вода – 1,5 до 2 литра дневно. Честото уриниране подпомага изчистването на бактериите.
* Уринирайте преди и след полов акт - така се намалява рискът от навлизане на бактерии.
* Поддържайте хигиена с мярка - прекомерната интимна хигиена може да наруши естествения баланс на полезните бактерии.
* Носете памучно бельо и избягвайте тесни дрехи - синтетиката и влагата създават среда за инфекции.
* Ограничете дразнещи храни и напитки като кофеин, алкохол, цитруси и люто.
Ранната диагностика е ключова за справяне с цистита. При първи симптоми потърсете специалист, който ще назначи лечение и ще изключи по-сериозни причини.