Европа е изправена пред "най-тежката епидемия от шап от началото на века" и са необходими "спешни мерки" за ранната ѝ диагностика и превенция, както и за минимизиране на въздействието ѝ, предупреди в понеделник Организацията на обединените нации за прехрана и земеделие (ФАО).
"Последните огнища на шап в Европа и появата на екзотичен щам на вируса в Близкия изток подчертават необходимостта от ранно откриване" , се казва в изявление на ФАО, визирайки силно заразното вирусно заболяване, което се разпространява лесно, дори чрез вятър и на дълги разстояния, главно сред говедата, но не представлява опасност за хората.
Според Организацията по прехрана и земеделие (ФАО), скорошните огнища на шап в Европа и въвеждането на екзотичен вирусен щам в Близкия изток подчертават спешната необходимост от ранно откриване и засилени мерки за биосигурност, за да се сведат до минимум последиците от болестта.
"ФАО препоръчва спешни мерки за биологична сигурност и засилено наблюдение след неотдавнашното откриване на шапа по чифтокопитните животни (FMD) серотип SAT1 в Ирак и Бахрейн. Този серотип е екзотичен за регионите на Близкия изток и Западна Евразия, което поражда сериозни опасения относно потенциалното разпространение на вируса", се казва в предупреждение на ФАО.
Шапът е силно заразно вирусно заболяване, засягащо чифтокопитни животни, включително говеда, свине, овце, кози и различни диви видове. Обикновено се характеризира с треска и мехури в устата и по краката, придружени от накуцване. Въпреки че малко възрастни животни се разболяват, младите животни могат да умрат от внезапна сърдечна недостатъчност. Вирусът се разпространява бързо и може да засегне голям брой животни, особено в страни или региони, които обикновено са свободни от болестта или не използват редовно ваксинация.
Въпреки че не представлява заплаха за общественото здраве, шапът оказва сериозно влияние върху здравето и хуманното отношение към животните, продоволствената сигурност и поминъка, като намалява производителността на добитъка, включително чрез по-ниски добиви на мляко и месо.
Икономическите загуби са значителни
Икономическите загуби са значителни, като глобалните преки производствени загуби и разходите за ваксинация в ендемични региони се оценяват на 21 милиарда щатски долара годишно. Истинската икономическа тежест на шапа обаче вероятно е много по-голяма, като се вземат предвид и прекъсванията както на международната, така и на местната търговия. Тези въздействия могат да имат опустошителен ефект върху селските общности и бизнеса, които зависят от добитъка.
Най-тежкото огнище в Европа от 2001 година насам
Наскоро вирусът на шап беше открит в Европа, която обикновено е свободна от болестта, но сега преживява най-тежкото си огнище от 2001 г. насам. Германия откри огнище през януари 2025 г., но оттогава е обявена за свободна от болестта. Въпреки това, бумът в огнище в Унгария месец по-късно, с последващи огнища в Словакия, продължи. Като пример за въздействието на шапа върху международната търговия, правителството на Великобритания забрани вноса на месо или млечни продукти от европейски страни, където е открит вирусът, както и от Австрия поради огнище в съседна Унгария.
Както "Труд news" вече съобщи Унгария предположи "биологична атака" като възможен източник на първото огнище на шап в страната от повече от половин век, което предизвика затваряне на граници и масово избиване на добитък в северозападната част. Унгария съобщи за първи случай на шап от повече от 50 години във ферма за добитък в северозападната част на страната, близо до границата с Австрия и Словакия миналия месец, съобщи Световната организация за здравеопазване на животните, цитирайки унгарските власти.
Хиляди говеда трябваше да бъдат унищожени, докато страната се опитва да овладее огнището, а междувременно Австрия и Словакия затвориха десетки гранични пунктове, след като болестта се появи и в южната част на Словакия.
Много щамове на вируса на шапа продължават да циркулират в различни части на света
Въпреки че шапът е ендемичен в Близкия изток, напоследък се наблюдава увеличение на огнищата, причинени от екзотичен серотип, вероятно внесен от Източна Африка. Досега случаи са съобщени от Бахрейн, Ирак и Кувейт, въпреки че други страни в регионите на Близкия изток и Западна Евразия са изложени на висок риск от засягане.
Много щамове на вируса на шапа продължават да циркулират в различни части на света, а скорошните огнища както в Европа, така и в Близкия изток подчертават продължаващия риск, който това заболяване представлява за препитанието, продоволствената сигурност и безопасната търговия. Те също така подчертават ключовата роля на ФАО в глобалния мониторинг на вирусите на шапа, не само за да се помогне за контрола им там, където са ендемични, но и за бързо споделяне на информация за риска, за да се защитят страни, които обикновено са свободни от болестта.
ФАО призовава всички страни да запазят бдителност по отношение на продължаващата заплаха.