Безпрецедентни мерки в Унгария: Будапеща разположи военни в борбата с епидемията от шап

снимка: Facebook / Nagy István

Унгария разположи войници и започна нови мерки за дезинфекция, за да помогне за ограничаване на огнищата на болестта шап в район в северозападната част на страната, граничещ със Словакия и Австрия, каза в сряда унгарският министър на земеделието, цитиран от Reuters.

В началото на миналия месец Будапеща съобщи за първото огнище на шап в страната от повече от 50 години във ферма близо до австрийската граница. Унгарският министър на земеделието Ищван Наги каза, че шап е открит в две допълнителни ферми в окръг Гьор-Мошон-Шопрон до сряда сутринта, засягайки общо 3500 говеда.

"Полагаме всички усилия, за да предотвратим всякакви допълнителни огнища", каза Наги във видеоклип, публикуван във Facebook.

Министерството на отбраната не отговори незабавно на изпратени по имейл въпроси на агенцията относно броя на войниците, изпратени да помогнат на усилията за ограничаване на заразата.

Едрият рогат добитък в Унгария наброява 861 000 глави въз основа на преброяване на добитъка през декември, което не се е променило много спрямо нивата от година по-рано. Това представлява 1,2% от общите запаси от едър рогат добитък в Европейския съюз, показва официалната статистика.

На 11 март унгарският премиер Виктор Орбан облече костюм за химическа защита по време на посещение във ферма в района на Гьор-Мошон-Шопрон, където беше идентифициран вирусът на шап. Снимките и посланието, което изпрати, бяха публикувани на страницата му във "Фейсбук". Орбан каза, че селскостопанските животни трябва да бъдат заклани, за да се предотврати разпространението на болестта, а снимките му обиколиха световните медии.

Междувременно Словакия откри пет такива огнища и на 25 март обяви извънредно здравно положение в цялата страна, като също така реши да избие хиляди говеда.

На следващия ден Унгария откри друго огнище на шап във ферма в северозападната част на страната, където беше решено да бъдат заклани около 3000 говеда като предпазна мярка. Също като превантивна мярка унгарските власти демаркираха десеткилометрова ивица по протежение на общата граница със Словакия - зона, в която пашата е забранена поне до 7 април. В тази карантинна зона също беше решено да се евтаназират всички прасета, за да се предотврати разпространението на болестта.

Разпространява се дори дори чрез вятъра и на големи разстояния 

Унгарското министерство на отбраната все още не е уточнило броя на участващите войници. Националната служба за безопасност на хранителната верига (NEBIH) в Унгария предупреди, че шапът се разпространява лесно, дори чрез вятъра и на големи разстояния, главно сред говеда, свине, овце, кози и биволи, но не представлява опасност за хората. По официални данни в Унгария през 2024 г. е имало над 850 000 говеда, около 900 000 овце и над 2,5 милиона свине.

В Словакия работниците нощуват във фермите заради епидемията от шап

Както "Труд news" съобщи по-рано според производители на мляко и участниците в тази промишленост в Словакия млечните продукти, термично обработени при индустриални условия, все още са безопасни. Те обаче предупреждават да не се консумира непастьоризирано мляко, което може да носи риск от разпространение на вируса на шап. Междувременно фермите са под строга локдаун, а на места дори работниците трябва да пренощуват там.

Броят на посетителите е ограничен, а на места служителите остават да нощуват във фермите, за да сведат до минимум риска от зараза. Събирането и транспортирането на млякото също се извършва при стриктни процедури за дезинфекция. Представители на млечната индустрия успокоиха потребителите: пастьоризираното мляко все още може да се консумира напълно безопасно и предлагането не е застрашено.

Най-четени