Елизабет Белгийска с личен живот - държавна тайна

Елизабет Белгийска с личен живот - държавна тайна

Наследничката на короната е подпоручик, три години учи в кралската военна академия

Предпочита белгийските стилисти, официалните ѝ портрети са само в родни тоалети

Кандидатите за ръката ѝ ще преминават специални медицински прегледи за фертилност

Много строги изисквания, наложени от крал Филип и кралица Матилд

Всяка година емблематичното британско списание „Tatler” разпространява като приложение книжле, наречено „Little black book”, „Малка черна книга“. Заглавието може и да предизвиква мрачни асоциации, но всъщност става дума за нещо много забавно, весело и приятно. Това е годишната класация на 200-те най-привлекателни и съответно най-желани все още незадомени млади жени и мъже от Европа, задължително знатни и състоятелни. Книжлето се продава вече три века в Обединеното кралство и за падащите си по светските раздумки британци и жители на Стария континент то е станало нещо като библия с кратки жития на съвременните приказни принцеси и принцове.

Популярно е и в Белгия, където миналата година списанието с приложението свърши за броени часове –  в челото на класацията фигурираше името на престолонаследничката Елизабет Белгийска. Нейните сдържани по принцип сънародници се израдваха като никога на високата оценка на „Tatler” за Елизабет, още повече, че подобно нещо е рядкост, тъй като личният живот на принцесата още от раждането ѝ е подобаващо защитен от медийно преекспониране. Пишещото братство в столицата Брюксел пък направо се удави в хвалебствена еуфория, като популярният лайфстайл-хроникьор Ники Якобс изригна в изблик на възторг с констатацията: „Ако бъдещата ни кралица беше изваяна в лаборатория от изкуствен интелект, тя пак нямаше да бъде такова истинско чудо на съвършенството, каквото са сътворили чрез голямата си дъщеря нашият монарх Филип и неговата съпруга Матилд!“

Младата принцеса

Лиза, както наричат принцесата в кралския двор, е родена на 25 октомври 2001 г. в 21:58 ч. в болницата „Érasme“ в сателитния на Брюксел град Андерлехт. Наричат я Елизабет Терез Мари Елен, като първото ѝ име е това на нейната пра-пра-баба, много популярната преди век кралица Елизабет. Тя е родена като херцогиня в Бавария и е племенница и кръщелница на прочутата императрица на Австро-Унгария Елизабет, по-известна като Сиси. Второто име Терез на малката Елизабет идва от нейната баба по майчина линия – полската благородничка Тереза ​​Собанска, а Мари ѝ е дадено заради католическия култ към Светата Богородица и преклонението открай време пред Божията майка в белгийското кралско семейство. С Елен пък е уважена леля ѝ по майчина линия и нейна кръстница – графиня Хелен д' Удекем д'Акоз. Два месеца след раждането на Елизабет, на 9 декември 2001 г., тя приема светото кръщене в параклиса на замъка „Сиерньон“, като церемонията отслужва на трите официални езика на Белгия – фламандски, френски и немски, плюс латински, католическият примат на страната кардинал Годфрид Данеелс.

Престолонаследничката има двама по-малки братя – двайсетгодишният сега Габриел и осемнайсетгодишният Емануел, както и сестра на петнайсет години – Елеонор. Но Елизабет ще бъде тази, която ще носи короната благодарение на отхвърлянето през 1991 г. на Салическия закон, тоест нормативният акт от времето на средновековните франки, който предвижда суверен да бъде само мъж и никога жена. И през 2013 г. тогава дванайсетгодишното девойче стана наследник на белгийския трон след абдикацията на нейния дядо крал Албер II, който сдаде властта на баща ѝ Филип. Любопитен е фактът, че Елизабет ще бъде първата кралица-суверен на белгийците след края на управлението на нейния родител, тъй като кралиците досега са били съпруги и никога не са държали в ръка скиптъра на държавен глава. Та, сега Елизабет е една от петте „колежки-принцеси“ - Ингрид Александра от Норвегия, Катрин Амалия от Холандия, Виктория от Швеция и Леонор от Испания, които са призвани един ден да царуват в Европа.

Според медиите в Белгия Елизабет има нелеката задача да разшири консенсуса за монархията сред населението, да поднови и да засили блясъка на институцията, която представлява. Защото проучване преди няколко месеца на общественото мнение, организирано в Белгия от мултинационалната компания за социологически изследвания „Ipsos“, разкри, че 28 процента от жителите на страната открито желаят премахването на монархията. Не са никак малко, а средната оценка, дадена на крал Филип от неговите поданици е 5,9 от 10 възможни – тоест ако бъде направен паралел с бележките в нашите, българските училища, това си е чиста тройка и малко отгоре.

В интерес на истината Елизабет започва добре мисията си на престолонаследничка, като прави къде по внушение на родителите ѝ, къде по собствено убеждение, това, което сънародниците ѝ искат и очакват от нея. Като начало тя бе първото дете от белгийското кралско семейство, което завърши първоначалния и прогимназиалния си курс на обучение в училище с преподаване само на фламандски език и сега го владее перфектно. Докато баща ѝ крал Филип е често критикуван, че не може да се справя лесно с езика, който говорят почти половината от поданиците му. След това Елизабет учи две години във френски лицей, за да усъвършенства езика на другата голяма част белгийци – валонците, като междувременно задълбава и в немския – майчиния език на третата по-малка етническа група жители на страната. И сега, при зачестилите ѝ обществени изяви, тя произнася всички речи, приветствия и дори военни клетви на трите езика. Но както си спомнят придворни, тя го прави без грешка още при една от първата си изяви пред публика едва единайсетгодишна по повод някакъв юбилей от Първата световна война.

Разбира се, бъдещата амбициозна кралица владее и английски – дипломата си за средно образование тя получава след като няколко години заляга над учебниците в престижния „United World College of Atlantic“ в столицата на Уелс - Кардиф. После, вече навършила пълнолетие, тя се записва в Кралската военна академия в Брюксел, където учи три години социални и военни науки, приключва курса с много добър успех и в края на миналия септември след клетва пред краля бе произведена в първия офицерски чин от белгийската армия – подпоручик. С две думи – знатната девойка направи първата стъпка към длъжността, която също я очаква един ден – главнокомандващ на въоръжените сили на Белгия. В момента пък следва история и политически науки в Оксфордския университет на Обединеното кралство, като вече приключи успешно първия учебен семестър. Освен със жаждата си за образование, Елизабет покори сънародниците си и с жест, който не е нещо ново, правили са го и някои от нейните „колежки - принцеси“, но винаги има страхотен ефект върху обикновените хора. Когато навърши 18 години и вече можеше да получава предвидената от закона 920 000 евро годишна заплата, гласувана от Парламента за пълнолетния наследник на короната, тя се отказа от тези пари не само докато учи, но и докато започне да изпълнява пълноценно функциите си на престолонаследник. Ако се вярва най-вече в публикациите в богато илюстрованите светски списания на Белгия, жителите ѝ напоследък се радват пак от сърце на нейните все още редки изяви на вътрешната и международната сцена. Така бе през май миналата година, когато в разкошен тоалет Елизабет придружи баща си крал Филип на коронацията на Чарлз III в Лондон. Малко след това тя бе изисканата млада дама, която бе оградена с може би най-голямо внимание и нескрити адмирации на сватбата на престолонаследника на Йордания – принц Хюсеин.

Но стана дума за тоалети и тук е мястото да се подчертае, че Елизабет печели сънародниците си на своя страна и започва да лъска имиджа на короната също така с начина, по който се облича или може би по-скоро с това какво облича. Защото особено за официални случаи принцесата залага само на облекла изключително на белгийски стилисти, които макар да не са известни като френските, по нищо не им отстъпват. Така например за двата нови портрета, публикувани от кралския двор за нейния 22-рожден ден в края на миналия октомври, Елизабет се усмихва и позира, изправена с ръце в джобовете на семпъл черен панталон, в направо скъпоценен топ на популярния фламандски дизайнер от Антверпен - Дрийс Ван Нотен. А според светските репортери на Белгия, „патенцето“ направо се било превърнало в „лебед“ на миналия 21 юли, когато бяха празненствата по повод десетата годишнина от възкачването на престола на баща ѝ Филип. Тогава дъщеря му се облече в жълто – най-яркият цвят на националния трикольор, като прекрасната роля бе дело на белгийската модна къща „Натан“, чиито дизайнер е прочутото местно модно величие барон Едуард Вермюлен. Негови почитателки и клиенти са също така майка ѝ Матилд и кралицата на Нидерландия Максима, а приказния си тоалет Елизабет съчета без грешка с широкопола шапка на друго местно модно величие – Фабиен Делвин. Няколко часа по-късно през същия ден и тъй като все още бе курсантка в Кралската военна академия, принцесата заряза шеметната цветна рокля, за да облече униформата с шапка с перо, с която удари крак във военния парад пред родителите си. Две редици след нея маршируваше и брат ѝ Габриел, който и в момента е курсант във висшето армейско училище.

Съвсем естествено, това, което интересува сега най-много белгийците и феновете на монархията по света, е отговорът на въпроса има ли си Елизабет гадже, постоянен приятел? Както писа споменатият в началото брюкселски лайфстайл-хроникьор Ники Якобс, това е най-добре пазената тайна в Белгия, нещо като „строга държавна тайна“. Разбира се, клюкарски издания са твърдели не веднъж и дваж, че принцесата си имала сантиментални закачки, по-сериозни вестници и списания пък са ѝ приписвали връзки с най-добрите „партии“ от  европейския елит, но съществени доказателства - никакви. Естествено Елизабет ще направи в края на краищата избора, който ѝ диктува сърцето, но Ники Якобс направо жали въпросния бъдещ жених, тъй като той трябвало да пожертва живота си за короната на Белгия. Не само защото ще бъде първият „крал-консорт“ на страната, тоест „асистент“ на короната, а преди всичко защото трябвало да отговаря на много строги изисквания, наложени от крал Филип и кралица Матилд. И преди всичко ще трябва да е изключително здрав физически и задължително фертилен, което означава, че кандидат-женихът трябва да премине поредица от прецизни медицински прегледи и преди всичко такива, които да докажат, че може да има деца.

Елизабет по време на своята военна клетва

Между другото това не е някакъв каприз на сегашния монарх и на жена му, а е изискване, продиктувано от доста неприятни моменти в белгийския кралски двор през миналия век. Ами крал Бодуен, който наследява на трона през 1951 г. баща си Леополд III, не успява да се сдобие с наследник от законната си съпруга Фабиола, страда от това до степен да отказва да слага короната при официални случаи, въобще избягва срещите с поданиците си. Не абдикира официално, но през последните години от живота му често го замества едва ли не по принуда неговият по-малък брат и дядо на Елизабет, който през 1993 г. наследява Бодуен с името Албер II. А иначе мълвата, която се носи из Белгия на фламандски, френски и немски, твърди, че принцесата вече си има сериозен приятел и той се казва Чарлз Армстронг Джоунс – внукът на английската принцеса Маргарет, сестрата на споминалата се преди година и половина обичана кралица на Великобритания Елизабет II.

Колкото до идола за монарх в пола на Елизабет Белгийска, когато един ден тя сложи короната и започне да управлява, желае просто да бъде като пра-пра-баба си, на която е кръстена - родената през 1876 и починала през 1965 г. кралица-консорт Елизабет. „Тя е вдъхновяваща личност за мен – обясни праправнучката на журналисти при пътуването си неотдавна в Египет. – „Възхищавам ѝ се много, тъй като е била авантюристка, обичало е страстно земята на фараоните, която е посещавала често, влюбена е била в музиката, била е и социално ангажирана жена. Но аз се уча също от майка ми, която е много динамична и енергична, като има този дар от Господ Бог да изслушва хората и да изтъква заслугите им“, В оня момента на откровение пред журналистите до принцеса Елизабет е нейната майка  – кралица Матилд.

Забележка: Изписването на имената в текста е според тяхното произнасяне на френски език.

Най-четени