Ето как Тръмп пощади американските данъкоплатци от плащането за военната помощ за Украйна

Президентът Доналд Тръмп изпълни обещанието си да накара Украйна да плаща за военната си помощ с новото споразумение за правата върху минералите между Вашингтон и Киев, което създава нов път за САЩ да изпращат оръжия на източноевропейската държава - без да харчат нито един долар от данъкоплатците.

Споразумението, подписано в сряда след месеци преговори, създаде споделен инвестиционен фонд, в който двете държави ще допринасят - включително чрез лицензи за права върху нефт, газ и минерали, продавани в Украйна - като печалбата се разделя 50/50.

Вместо да инвестират пари във фонда, Съединените щати си запазват възможността да получат кредит към общия си принос, равен на цената на всяко военно оборудване, технологии или обучение, което изпращат през Атлантика, според споразумението.

„Ако след датата на влизане в сила правителството на Съединените американски щати предостави нова военна помощ на правителството на Украйна под каквато и да е форма - включително даряване на оръжейни системи, боеприпаси, технологии или обучение - капиталовият принос на американския партньор ще се счита за увеличен с оценената стойност на такава военна помощ“, се казва в споразумението за минералите.

Споразумението не изключва възможността САЩ да изпратят останалата военна помощ, одобрена от Конгреса при бившия президент Джо Байдън – която се очаква да изтече до следващия месец – нито изисква САЩ да продават каквато и да е военна помощ на Киев.

Точно колко ще трябва да внесе всяка страна във фонда, все още не е определено, тъй като министърът на икономиката на Украйна Юлия Свириденко заяви, че логистичните разговори продължават.

След като тези разговори приключат, втори документ с „всички официални подробности за операцията и как ще протече тя“ ще бъде изпратен до украинския парламент за ратифициране. Процесът, според старшия сътрудник на базирания в Киев Център за анализ на европейската политика Хана Шелест, може да отнеме около месец.

„Това, което чух от няколко дипломати в Украйна, е, че САЩ искат да го подпишем незабавно“, каза Шелест, „така че разбирам, че има наличен проект, но украинската страна каза, че не можем да го подпишем без ратифициране.“

Украинците се надяват, че споразумението може да отмени отказа на Тръмп да продаде критични системи за противовъздушна отбрана, тъй като Русия атакува страната с дронове, бомби и ракети.

Украинският президент Володимир Зеленски заяви миналия месец, че е попитал Тръмп дали Украйна може да закупи до 10 ракетни системи Patriot – които се произвеждат само от

Някои украински наблюдатели казват, че сделката отразява разбирането на страната им за транзакционния подход на администрацията на Тръмп.

„Грешката на украинците беше, че си мислеха, че Тръмп иска това толкова силно, че могат да го използват“, каза източник, запознат със стратегията на Киев пред The ​​Post, отбелязвайки, че сделката е била поставена на заден план след експлозивен спор в Овалния кабинет на 28 февруари, включващ Тръмп, Зеленски и вицепрезидента Джей Ди Ванс.

Лейтенант Денис Ярославски, който командва специално разузнавателно звено на украинските въоръжени сили, каза пред The ​​Post, че лидерите на страната трябва да допълнят подхода на Тръмп, който според него е „имунизиран срещу емоционални обръщения“.

„Само прагматичните икономически предложения имат значение“, каза Ярославски. „Днес Украйна има малък, но реален шанс да използва този подход, за да постигне бързо прекратяване на огъня. Това е първата стъпка, надяваме се, че ще доведе до сливане във великия съюз на нашите страни.“

Някои анализатори отбелязват, че макар САЩ да не са задължени да продават оръжия на Украйна, разпоредбата действа като контрол върху Русия, като им напомня, че администрацията на Тръмп си запазва правото да въоръжава допълнително Украйна.

Кремъл очевидно осъзна значението в четвъртък, тъй като заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев разкритикува Тръмп за сделката, саркастично похвалявайки американския лидер за това, че е сключил сделка с нация, която  скоро ще „изчезне“.

„Тръмп най-накрая оказва натиск върху киевския режим да плати за американската помощ с минерални ресурси“, публикува той в Telegram. „Сега страната, която е на път да изчезне, ще трябва да използва националното си богатство, за да плаща за военни доставки.“

Най-четени