В Москва нараства опасението, че Русия може да загуби предимството си в преговорите със Съединените щати относно войната в Украйна, след като Киев най-накрая подписа споразумение за икономическо партньорство, което дава на Вашингтон преференциален достъп до бъдещи украински сделки с минерали, пише The Washington Post.
Руските представители открито критикуваха или иронизираха споразумението. Сенатор Алексей Пушков го нарече „още една стъпка към колонизацията на Украйна“. Той беше подкрепен от заместник-председателя на Комисията по международни въпроси на Държавната дума Алексей Чепа, който заяви, че споразумението допълнително увеличава зависимостта на Украйна от Съединените щати. „По същество това споразумение превърна Украйна в колония за суровини“, каза той пред руски журналисти.
Междувременно, зад кулисите, сред част от руския елит нараства безпокойството: ново сближаване между САЩ и Украйна би могло да затвори прозореца с възможности за сключване на мирно споразумение, изгодно за Русия.
Всяко охлаждане в отношенията между Москва и Вашингтон би могло да засенчи честването на 9 май, 80-годишнината от победата над нацистка Германия, а също така да увеличи натиска върху Русия да се съгласи на по-съществено примирие, смятат руски представители и анализатори.
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесен нарече споразумението за минералите „знак към руското ръководство, че няма разногласия между украинския и американския народ, нито между нашите цели“. Той добави, че това би засилило позицията на Тръмп в преговорите с Русия.
„Това споразумение влошава позицията на Русия“, каза политологът Сергей Марков, близък до Кремъл. — „Една от ключовите причини за напрежението между Тръмп и Зеленски е елиминирана.“
Въпреки че подписаното в сряда е само рамков договор и не включва конкретни гаранции за сигурност, то символично означава, според Марков, че „Съединените щати поемат определени задължения за защита на Украйна, тъй като тя се превръща в неин фактически собственик“.
В документа се посочва, че всяка по-нататъшна военна помощ на САЩ за Украйна също ще се счита за инвестиции на САЩ във фонда. Русия се стреми към прекратяване на доставките на американско оръжие като условие за дългосрочно прекратяване на огъня, перспектива, която сега изглежда все по-нереалистична.
Досега изглеждаше, че Русия има превес в преговорите - особено след ожесточения спор между Зеленски и Тръмп в Овалния кабинет през март, който доведе до провал на споразумението за изкопаеми горива и след това то беше предоговорено.
Икономическите трудности се превърнаха в основна причина за засилването на разногласията в руския елит: някои предлагат да се постигне съгласие за евентуална сделка със Съединените щати, която би предвидила замразяване на конфликта по сегашната фронтова линия в замяна на частично отменяне на санкциите и признаване на Крим за руски, докато други изискват продължаване на военния конфликт, независимо от последствията.
Санкциите и военните разходи на Русия предизвикаха ускоряване на инфлацията, която официално се приближава до 10%, докато ръстът на потребителските цени е почти два пъти по-висок.
Опитите на Централната банка да ограничи инфлацията с ключов лихвен процент от 21% се провалиха: вместо това броят на необслужваните задължения се увеличи в цялата икономика и банкова система.
Тази седмица Сбербанк отчете рязко увеличение на проблемните кредити през първото тримесечие на 2025 г. - просрочените задължения по потребителски кредити достигнаха 16,1% от портфейла.
„Състоянието на банките далеч не е най-доброто“, е коментирал източник на WP от Москва. „Ако говорим за дълговото бреме на населението, инфлацията и спада в жизнения стандарт - всичко това се случва“
Според него в правителството има спор между тези, които смятат влошаващата се икономика за причина за сближаване със САЩ, и тези, които смятат, че Русия трябва да продължи настъплението, докато има военно предимство, а Европа не може да замести САЩ.
Руски експерт, близък до дипломатическите среди, отбеляза, че сделката за минералите може да затрудни САЩ да се оттеглят от преговорите, прехвърляйки отговорността върху Путин да направи следващата стъпка - може би с подобно предложение от Русия. Той добави, че дългосрочно прекратяване на огъня може да бъде постигнато, ако Съединените щати се съгласят да ограничат доставките на определени видове оръжия на Украйна, като например нападателни системи.
„Разбира се, Русия може да продължи военните действия“, каза той. - "Но съществува риск всичко да се върне към сценария от ерата на Байдън. Ако Тръмп смята, че е измамен и размотаван, без да му се предлага добра сделка, той може би ще увеличи военната помощ за Украйна".