Изгарящата му „любов“ става все по-жестока и ни води към гибел
Ядрото му ще се свие до размерите на планета, превръщайки се в „бяло джудже“
Слънцето не е просто източник на светлина и топлина, но и бавно пламтящ термоядрен реактор, който с всеки милион години тихо приближава Земята до неизбежна екологична криза. Това може да изглежда като нещо от научната фантастика - все пак слънцето изгрява и залязва всеки ден с обичайната си редовност и ни се струва, че винаги ще бъде така. Но астрофизиците отдавна бият тревога: Слънцето не просто свети, то постепенно се променя, ставайки по-ярко и по-горещо. Но не бързайте да си стягате багажа за междузвездна миграция - все още имаме време да разберем какво се случва с нашата звезда и защо нейната „любов“ към Земята става все по-„изгаряща“ с течение на времето.
Слънцето е естествен термоядрен реактор, работещ на принцип, за който земните физици могат само да мечтаят. В неговото ядро, където температурата достига изумителните 15 милиона градуса по Целзий, а налягането е милиарди пъти по-високо от атмосферното налягане на Земята, се случва истинска алхимия от космически мащаб - превръщането на водорода в хелий.
Това ядро - истинското сърце на Слънцето - заема само около една пета от общия обем на звездата, но съдържа повече от половината от цялата слънчева маса. Именно тук всяка секунда около 600 милиона тона водород се превръщат в 596 милиона тона хелий. Къде отива разликата от 4 милиона тона? Тя се трансформира в чиста енергия и под формата на фотони започва дългото си пътуване до повърхността на Слънцето, което отнема хиляди години, преди да избяга в космоса.
Температурен парадокс
Интуицията ни подсказва, че всеки обект, който изразходва енергията си, трябва постепенно да се охлажда - като чаша горещ чай, оставена на масата. Но се оказва, че звездите, и нашето Слънце в частност, живеят по различни правила, подчинявайки се на парадокса на отрицателния топлинен капацитет. Както обясняват учените, за разлика от обикновените обекти, една звезда, когато губи енергия... се нагрява!
Този странен ефект се обяснява с факта, че докато водородът в ядрото на Слънцето „изгаря“, съставът му се променя - все повече атоми на хелий се натрупват в центъра на звездата. Хелият е по-тежък от водорода, което води до допълнително гравитационно свиване на ядрото. И колкото по-силно е свиването, толкова по-високи са температурата и налягането вътре в звездата, принуждавайки останалия водород да „гори“ все по-интензивно.
Когато Слънцето става по-ярко, тази добре смазана машина започва да не работи правилно. По-интензивната слънчева радиация води до повишаване на температурата на Земята, което е причина за по-бързото изпаряване на океаните. Водата в атмосферата абсорбира въглеродния диоксид по-активно, което води до постепенното му изчерпване във въздуха. А CO₂, въпреки „лошата си репутация“ като парников газ, е абсолютно необходим за фотосинтезата - процесът, чрез който растенията произвеждат кислород.
В течение на своето съществуване – което е около 4,6 милиарда години – Слънцето е станало с около 30% по-ярко, отколкото е било при своето „раждане“. И този процес продължава: на всеки 100 милиона години светимостта на нашата звезда се увеличава с около 1%. Изглежда много малко, но за сложна планетарна климатична система подобни промени са сериозно изпитание.
Кислороден глад
Представете си свят, в който всяко вдишване става все по-трудно. Където познатият син цвят на небето постепенно се променя в нещо различно. Където растенията - тези зелени кислородни фабрики - едно след друго се предават в неравната борба с променящия се климат. Това е бъдещето, което според учените очаква нашата планета след около милиард години.
С намаляването на концентрацията на въглероден диоксид в атмосферата, растенията ще започнат да изпитват все по-големи трудности с фотосинтезата. Най-чувствителните видове ще пострадат първи, след което процесът ще засегне по-устойчивите. Постепенното изчезване на растителния свят ще доведе до катастрофално намаляване на нивото на кислород в атмосферата. Според изчисленията на изследователите, съдържанието на този жизненоважен газ ще падне почти до нула, което ще направи невъзможно съществуването на 90-95% от всички съвременни форми на живот на Земята.
Кислородната криза е само началото на края за живота на Земята. Ако погледнем още по-напред в бъдещето, след около 5 милиарда години, ще видим много по-драматичен край на тази космическа история. По това време Слънцето ще е изчерпало водородните запаси в ядрото си и термоядрените реакции ще се преместят в обвивката, обграждаща ядрото. Това ще доведе до сериозни промени в структурата на звездата.
Последен танц
Външните слоеве на Слънцето ще се разширят стотици пъти, превръщайки го в „червен гигант“. На този етап Слънцето ще погълне орбитите на Меркурий и Венера и може да достигне Земята. Дори ако нашата планета избегне директното поглъщане, топлината от подутия слънчев диск ще бъде толкова интензивна, че земната кора ще се стопи, океаните ще се изпарят и атмосферата ще бъде „издухана“ в космоса.
След фазата на червения гигант, Слънцето ще се отърси от външните си слоеве, създавайки красива планетарна мъглявина, а ядрото му ще се свие до размерите на планета, превръщайки се в „бяло джудже“ – плътна, гореща топка, която постепенно се охлажда в продължение на трилиони години. Това бяло джудже ще има маса около половината от тази на Слънцето днес, но материята му ще бъде толкова плътна, че една чаена лъжичка такъв материал би тежала около 5 тона на Земята!
Това е жизненият цикъл на звезди като нашето Слънце – от нажежена топка, която дава живот, до охлаждащ се космически въглен. Но в крайна сметка Слънцето не „убива“ Земята - то просто следва естествения си еволюционен път.