Доставка на 30 хиляди дози ваксина срещу варицела се очаква следващата седмица. След доставянето на ваксините, те ще бъдат предоставени на районните здравни инспекции. Това са съобщили от Министерството на здравеопазването (МЗ) пред БТА. Ваксините са безплатни и ще бъдат поставяни от общопрактикуващите лекари, които ще получат необходимите дози през следващите седмици.
"Нормативен ангажимент на здравното министерство е да осигурява ваксините за задължителни имунизации и реимунизации, като в тази връзка през март започна обществена поръчка за доставка на ваксини срещу варицела за извършване на задължителна имунизация и реимунизация за 2026-2028 г.", уточняват от МЗ.
Заявени за закупуване са 180 000 дози за тригодишен период, с които да се обхванат всички деца, подлежащи на имунизацията. Обществената поръчка е приключила и през изминалата седмица е сключен договор за доставка.
Ваксинирането срещу варицела става задължително от юли тази година. Това е посочено в Наредбата за имунизациите в България, която беше обнародвана в „Държавен вестник“ през януари. Ваксината е безплатна.
Задължителна имунизация срещу варицела се предвижда за родените след 1 януари 2025 г. в двудозова схема на прилагане, като първият прием е на 12–15-месечна възраст, а реимунизацията се извършва на четиригодишна възраст. Не подлежат на имунизация с втора доза ваксина децата, при които в периода след поставяне на първата доза е възникнало заболяване от варицела и са налични медицинска документация или лабораторни данни.
От началото на годината в страната са регистрирани 14 570 случая на варицела, като за същия период през 2025 г. са регистрирани 14 594 случая, показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести към 21 юни 2026 г.