Изненада с цените на тока за гражданите (обзор)

Понижиха дневната тарифа, но вдигат таксите за достъп и пренос

Средното поскъпване на електроенергията от 1 юли е с 2,58 на сто

Най-малката промяна е с 1,82%

Изненада с цените на тока от 1 юли получиха домакинствата. За разлика от честите изненади с вдигане на цени, този път неочакваната промяна е положителна за хората. Поскъпването е доста по-малко от първоначалните разчети на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Самата дневна тарифа на тока дори е намалена за абонатите на “Електрохолд Продажби” и „ Енерго-Про Продажби”, но тъй ката нарастват таксите за достъп и пренос има повишение на крайната цена на електроенергията за домакинствата.

От 1 юли цената на тока за клиентите на “Електрохолд Продажби” нараства средно с 1,82%, за клиентите на “ЕВН България Електроснабдяване” - с 3,60%, а за клиентите на „ Енерго-Про Продажби” - с 2,52%, обяви председателят на КЕВР Пламен Младеновски на брифинг след закритото заседание на регулатора, на което бяха определени тарифите. За клиентите на “ЕСП Златни пясъци” цената се понижава с 1,94%. Тези промени се отнасят за крайните цени за домакинствата, с включени такси за мрежовите услуги за високо и ниско напрежение.

Средното увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители в страната е с 2,58%. Това е значително по-малко поскъпване от първоначалните разчети на КЕВР, които предвиждаха средно увеличение с 4,62%.

Пламен Младеновски посочи три основни фактора за по-малкото поскъпване. Първият е, че е била намалена надценката за крайните снабдители до нивото, определено за предходната година. Вторият фактор, довел до намалението на цената, е използването на отчетни данни от електроразпределителните дружества за месеците март, април и май, които не са били включени в първоначалния доклад на КЕВР. В резултат на тези данни мрежовите тарифи са били леко намалени.

Третият, и според председателя на КЕВР най-важен фактор, са постигнатите цени от търговете, проведени на Българската независима енергийна борса за годишния продукт, който купуват крайните снабдители. Постигнатите на борсата цени на тока, който електроснабдителните дружества доставят на битовите потребители са доста по-ниски от първоначалните очаквания. Това намалява необходимата сума за компенсации на битовите потребители за по-високите борсови цени, които ще бъдат изплащани от Фонд “Сигурност на електроенергийната система”. Това пък дава възможност за по-малко поскъпване на тока за бита.

При сметка за ток от 80 лв. за домакинство, което използва бойлер, увеличението от 1 юли за клиентите на “Електрохолд” е с 1,46 лв., за тези на ЕВН - с 2,88 лв., а за клиентите на “Енерго-Про” - с 2,02 лв. Според Младеновски средното увеличение от 2,58% е напълно съизмеримо с инфлацията и се компенсира от ръста на доходите на гражданите. Той подчерта, че с това решение КЕВР цели да осигури плавен преход към либерализиран пазар, без сътресения за битовите потребители. Председателят на КЕВР Пламен Младеновски заяви, че към настоящия момент няма индикации за предстоящо увеличение на цените на тока за битовите потребители от 1 януари 2026 г. “Извънредните решения на КЕВР за промяна на цените са базирани на факти и обстоятелства, които към 1 юли няма как да се предвидят.

Ако е имало такива индикатори, щяхме да ги отчетем в това решение”, коментира Младеновски. Членът на КЕВР Таско Ерменков обърна внимание, че Комисията е направила всичко възможно тежестта, която възниква в условията на преход, да бъде равномерно разпределена между потребители, снабдители и производители, така че да се постигне баланс. Другият член на КЕВР Благой Голубарев допълни, че пазарът вече не е същият като преди и се развива в посока на децентрализация, като навлизат нови енергийни източници. По думите му доскоро никой не е говорил за батерии, но към момента те бързо намират своето място. Той подчерта, че ролята на КЕВР нараства именно в това да намери баланс между всички участници на пазара.

В столицата повишението е по-голямо от първоначалните разчети

Парното и топлата вода поскъпват до 6 на сто

София с най-голямо увеличение

Парното и топлата вода поскъпват с до 6 на сто от 1 юли. Най-голямо е повишението на цената за клиентите на “Топлофикация София”. От началото на месеца цената на парното в столицата е 135,89 лв. за мегаватчас, което е повишени е с 5,96%.

Новите цени на парното влизат в сила от началото на юли и ще важат за новия едногодишен ценови период до 30 юни 2026 г. Те бяха оповестени от председателя на КЕВР Пламен Младеновски.

На следващите места след София по повишение на цените са “Топлофикация Разград” (+5,37%), “ЕВН България Топлофикация” (+5,18%) и “Топлофикация Сливен” (+5,11%).

Любопитно е, че за всички топлофикации увеличението е колкото бяха предварителните разчети на КЕВР. Изключение е столичната топлофикация, където поскъпването на парното е по-голямо от първоначално предложеното от ЕКВР. Крайното решение е за повишение на цените с 5,96%, при първоначално предложение за поскъпване с 5,43%.

Според Пламен Младеновски постигнатото повишение на цените за топлофикациите в страната е постигнато с много усилия от страна на КЕВР, тъй като средното поскъпване, поискано от дружествата, е било с 32%. Той припомни, че първоначално е било поискано увеличение на цените на парното за София с 24%, за Бургас - с 37%, за Враца - с 66%, за Сливен - с 49%, а дружеството във Велико Търново е било рекордьор с искане за 93% увеличение на топлинната енергия.

Председателят на КЕВР посочи, че ако абонат в София плаща месечна сметка за парно от 100 лв., увеличението за него ще бъде с 6 лв. В Пловдив то ще бъде с 5,18 лв., в Плевен - с 4 лв., в Бургас - с 5 лв., във Велико Търново - с 5 лв., в Перник - с 4,99 лв., в Сливен - с 5,11 лева.

Най-четени