Износът на газ за Европа по "Турски поток" се е увеличил рязко през първата половина на годината

снимка: Снимка: Виталий Тимкив / РИА Новости

Освен Унгария, Сърбия, Гърция и други страни, газ, доставян по "Турски поток", сега се консумира от Словакия, но с течение на времето Гърция, България и Румъния може да отпаднат от този списък

От януари до юни 2025 г. доставките на газ за Европейския съюз (ЕС) по газопровода "Турски поток" са се увеличили рязко, съобщава "Ведомости", позовавайки се на данни от Европейската мрежа на операторите на газопреносни системи (ENTSOG) .

Износът на горива се е увеличил със 7% на годишна база до 8,3 милиарда кубически метра. През януари и февруари доставките са достигнали рекордните 50,2 и 55,4 милиона кубически метра (съответно плюс 27 и 30% на годишна база).

През пролетта нивото на доставките спадна до 45,3 милиона кубически метра (минус 2%) през март, 41,6 милиона през април (плюс 2%) и 45,9 през май (минус 2%). През юни, когато газопроводът беше спрян за планова поддръжка (изпомпване не се извършваше от 11 до 14 юни), дневният износ възлизаше на 37,1 милиона кубически метра.

В момента "Турски поток" е единственият активен маршрут за износ на газ по тръбопроводи от Русия към ЕС. Газопроводът "Ямал-Европа" с капацитет от 32,9 милиарда кубически метра годишно е спрян от края на 2021 г., "Северен поток" с капацитет от 55 милиарда кубически метра годишно - от август 2022 г., а "Северен поток 2" с подобен капацитет не е пуснат. Изпомпването на газ през украинската газотранспортна система спря на 1 януари 2025 г. поради нежеланието на другата страна да удължи транзитното споразумение.

Намаляването на обемите на доставките се случва на фона на покачващите се цени на газа. През зимата цените на европейския спот пазар се повишиха до 500-600 долара за хиляда кубически метра, което направи вноса на газ от Русия привлекателен. Сега цените са паднали до 400 долара, обясни анализаторът на FG Finam Сергей Кауфман.

В близко бъдеще доставките по "Турски поток" би трябвало да се увеличат отново, тъй като страните от ЕС са принудени да попълват своите подземни газови хранилища (ПГХ), а цените на горивата може да се повишат отново на фона на нарастващото търсене. Според Кауфман, през 2025 г. доставките по маршрута ще се увеличат с 2 процента, до 17 милиарда кубически метра.

Директорът на научните изследвания в Института по енергетика и финанси Алексей Белогорьев предположи, че доставките на руски газ по "Турски поток" и "Балкански поток" (продължение на първия) ще бъдат стабилни през следващите 2,5 години. "Малко вероятно е те да бъдат възпрепятствани дори от въвеждането на санкции от ЕС. Освен Унгария, Сърбия, Гърция и други страни, газ, доставян по "Турски поток", сега се консумира от Словакия, но с течение на времето Гърция, България и Румъния може да отпаднат от този списък", уточни той.

Най-четени