Икономисти предупреждават: Еврозоната може да се отложи

Икономисти предупреждават: Еврозоната може да се отложи

Има сериозен риск процесът на сближаване и интегриране на българската икономика в еврозоната да се окаже много по-бавен, отколкото се очаква. Причините за това се крият в изпълнението на Маастрихтските критерии за номинална конвергенция и в поетите от страната ни ангажименти за реална конвергенция и макроикономическа стабилност. Ако тези изисквания не се изпълнят, процесът на интегриране в еврозоната може да се окаже доста по-продължителен от официално заявената дата - 1 януари 2024 г.

Това е един от основните изводи в монографията: „Предизвикателства пред българската икономика по пътя към членство в еврозоната“, подготвена от катедра „Икономика“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ по повод 120 годишнината от нейното създаване.

Сред неформалните критерии, които страната ни задължително трябва да покрие, учените посочват: подобряване на бизнес средата, запазване на финансовата стабилност, повишаване ефективността на публичния сектор. Оценките за това в каква степен страната ни е готова да въведе еврото по тези „допълнителни фактори“ се съдържат и в конвергентните доклади на ЕК и ЕЦБ.

Макар да има подобрение в ефективността на държавните институции през последните години, страната ни страда от съществени управленски дефицити, става ясно от анализа на учените. Тя не се представя добре в планирането, развитието и координацията на политиките, а честите промени в законодателството и слабият контрол върху прилагането му продължават да бъдат пречка пред инвестициите.

Най-четени