Колко струват съвременните самолети за електронна война и защо са построени на базата на спрени от производство бизнес самолети?

Италия е поръчала два самолета за електронна борба EA-37B, базирани на бизнес самолетите Gulfstream G550, от L3Harris Technologies. Сделката е на стойност 300 милиона долара, пише военното издание Defense Express.

Благодарение на тази покупка, италианските военновъздушни сили ще имат възможността да прекъсват и дори да заглушават комуникациите, радарните станции и навигационните системи на вражеските подразделения. В днешните условия това ще помогне и за противодействие на дронове.

След завършването си, EA-37B ще се присъедини към съществуващия флот на страната от разузнавателни самолети Gulfstream G550 AEW/CAEW, които бяха поръчани още през 2020 г. Като цяло, той ще бъде основно подкрепление на подобна базова платформа.

Всъщност това е за осигуряване на стратегически възможности за електронно разузнаване и бой на далечни разстояния. За Украйна тази роля трябва да играят лекомоторните самолети Shark 600 , които ще се борят срещу „шахедите“.

Има няколко интересни неща около италианската покупка, първото от които е фактът, че бизнес самолетите Gulfstream G550 вече са спрени от производство. Това означава, че за създаването на самолети за електронна борба ще е необходимо да се купуват употребявани такива на вторичния пазар.

Трябва да се отбележи обаче, че над 600 G550 са произведени само за около 18 години, така че намирането на платформа няма да е проблем. Всъщност, това дори може да помогне за намаляване на разходите по проекта.

Вторият нюанс е цената, а именно 300 милиона долара за два броя. Всъщност, грубо можем да преценим, че говорим за 150 милиона долара за един EA-37B, което може да се счита за днешен стандарт за този тип самолети.

Трябва да се има предвид, че чрез използване на вече съществуващи масово произвеждани самолети, цената може да бъде малко по-ниска, отколкото при подобен проект на нова платформа. Именно затова обаче търговските бизнес самолети започнаха да се избират като основа за електронни войни и зенитно-ракетни системи.

Най-четени