Суша мори Техеран, 15-милионното му население е пред преместване

Техеран е заплашен от толкова сериозен недостиг на вода, че е възможно 15-милионното му население да бъде принудено да се премести, съобщи иранската медия „Аср-Иран“, цитирайки изказване на президента Масуд Пезешкиан, предаде ДПА.

„Ситуацията е сериозна и Техеран вече наистина няма вода“, заяви Пезешкиан. По думите му не е изключено да се наложи да бъде взето спешно решение столицата да бъде преместена.

В Иран има водна криза в повече от 20 от общо 31 провинции, посочва ДПА. Държавната новинарска агенция ИРНА съобщи, че един от най-големите водни резервоари е възможно да пресъхне напълно в рамките на следващите четири седмици.

Президентът на Иран Масуд Пезешкиан е силно обезпокоен от безводието в столицата Техеран.

Нивото е паднало до под 10% в седем резервоара в цялата страна. Два язовира в провинция Хормозган и Фарс са пресъхнали напълно и 80% от водните резервоари в цялата страна са почти празни.

Според климатични експерти нормално водоснабдяване няма да е възможно през следващите два месеца, ако валежи по-късно през годината не облекчат обстановката.

Пезешкиан посочи, че две последователни години на суша са една от причините за настоящата криза, но също така разкритикува политиката на предходното правителство, което по думите му е игнорирало проблема.

Правителствените учреждения и училищата ще бъдат затворени поне до събота заради кризата. Редица предприятия също са прекратили работа в отговор на недостига и на криза в електроснабдяването и се очакват масови уволнения.

Критиците обвиняват централното правителство и местната администрация в лошо управление при справянето с неблагоприятните метеорологични условия.

Мнозина жители на Техеран вече са напуснали столицата и са се насочили към северните провинции по брега на Каспийско море, които нямат проблеми с водата.

Най-четени