Основана от Александър Велики през 331 г. пр.н.е., Александрия някога е била туптящото сърце на елинската цивилизация - дом на легендарната Александрийска библиотека и на извисяващия се фар, едно от седемте чудеса на древния свят. През хилядолетията градът е преживял нашествия, империи и природни бедствия. Но днес е изправена пред по-тиха и коварна заплаха: изменението на климата.
Това лято, с повишаването на температурите в Средиземноморието, Александрия буквално се свлича в морето.
Според скорошно проучване, публикувано в Earth's Future, градът е най-уязвимата крайбрежна зона в целия Средиземноморски басейн.
„Виждаме как сградите в града се разрушават отдолу нагоре“, казва д-р Хеги пред Reuters. Използваните в проучването сателитни снимки и исторически карти показват, че през последните две десетилетия бреговата линия се е отдръпвала средно с 3,6 метра годишно. Циментовите бариери и морските стени не са успели да спрат навлизането на Средиземно море.
Всяка година основите на втория по големина египетски град са изгризвани от солената вода, което води до срутването на 40 сгради годишно. Преди десетилетие този брой е бил само една.
От балкона на апартамента си на деветия етаж с изглед към това, което е останало от крайбрежието на Александрия, 50-годишната Иман Мабрук се взира в тясната пясъчна ивица, която някога е била обширен плаж. Като дете тя си е играла там свободно. Сега вече се е преместила веднъж от сграда на брега на морето, която е започнала да се накланя. „Беше започнала да се накланя“, казва тя без притеснение. Тя разсъждава за упадъка на града с известен фатализъм: „Всичко остарява с времето.“
Д-р Сара Фуад, климатолог от Техническия университет в Мюнхен и водещ автор на изследването, казва това ясно:
"В продължение на векове сградите в Александрия са били чудеса на устойчивото инженерство. Но покачващите се морета и усилващите се климатични бури сега разрушават за десетилетия това, за чието изграждане са били необходими хиляди години изобретателност."
Египетските власти се опитват да реагират. Край бреговете на Александрия се изграждат вълноломи, които да притъпят вълните. Покрай ерозиращите плажове се изграждат аварийни пясъчни насипи.
В същото време градът се опитва да се справи с демографския бум. Населението на Александрия почти се е удвоило през последните 25 години и сега наближава 5,8 милиона души. Около 55 000 нови жилища са в процес на строителство, което води до повишаване на цените на недвижимите имоти, дори и когато земята под тях се руши.
Средиземно море, отдавна считано за люлката на цивилизацията, не е имунизирано. Както Александрия потъва, така потъва и част от човешката история – град, който някога е осветявал древния свят, а сега трепти под тежестта на затоплящата се планета.