Късогледството рязко нараства при децата

Късогледството рязко нараства при децата

Слънчевата светлина е важна за зрението на малчуганите

До 2050 г. половината земни жители ще са късогледи

На хоризонта се задава нова обществена здравна епидемия: честотата на късогледство, известно още като миопия, се увеличава с тревожна скорост. Американската оптометрична асоциация изчислява, че диагнозите “миопия” са се повишили с повече от 25% през последните 40 години, а Националният офталмологичен институт прогнозира, че до 2050 г. близо половината от световното население ще бъде късогледо.

Нарастването е достатъчно драматично, „това е причина терминът „епидемия от късогледство“ да се използва за описване на феномена“, казва Марк Матиас, доцент по офталмология в Медицинския факултет на Университета в Колорадо.

Децата са особено засегнати от нарастването на късогледството - и учените смятат, че може да има изненадваща връзка с това колко малко време прекарват те навън. Едно проучване показва, че през 2022 г. само 27% от децата са играли редовно навън в сравнение с 80% от подрастващите от преди две поколения.

Поради това доклад на Националната академия за 2024 г., разглеждащ причините и превенцията на късогледството, препоръчва на родителите да извеждат децата си повече навън, за да защитят по-добре зрението им.

„Нашият доклад потвърждава това, което се посочва в научната литература от повече от 15 години: че увеличеното прекарване на открито в детска възраст изглежда предпазва от появата и развитието на миопия“, казва Тери Йънг, детски офталмолог и председател на Катедрата по офталмология и визуални науки на Университета в Уисконсин.

Ето защо слънчевата светлина и прекарването на време сред природата са толкова полезни за здравето на очите.

„За по-малките деца, чиито очи все още се развиват, прекарването на време на открито помага за предотвратяване на прекомерното удължаване на очната ябълка“, казва Чейс Лудвиг хирург към Медицинския факултет на Станфордския университет.

Основната причина е, че ярката слънчева светлина предизвиква освобождаването на невротрансмитер, намиращ се в мозъка и ретината, наречен допамин, който, казва той, "регулира растежа на очите и гарантира, че ретината поддържа правилната си форма".

Друго предимство на слънчевата светлина е, че тя подпомага производството на витамин D, който може да укрепи очните тъкани.

(Със съкращения от nationalgeographic.bg)