Може катастрофално да влоши глобалното затопляне
Средната температура на Земята се покачва. Става по-топло дори там, където винаги е било мраз – в полярните райони. Те губят своя лед. Почвата също се размразява, и започва да отделя парникови газове, които преди това са били „замразени“ в нея, което допълнително засилва глобалното затопляне. Поради климатичната обратна връзка, планетата е попаднала в порочен кръг.
Преди това изглеждаше, че основно Арктика „получава газ“. В статия, публикувана в списанието Nature Climate Change, учените от Националната лаборатория на Лорънс Бъркли съобщават тревожни данни: в целия регион – известен като бореално-арктически – емисиите на метан са се увеличили с близо 9 % от 2002 г. насам. До 2021 г. 20 млн. тона от този газ се освобождават в атмосферата оттук всяка година, като този парников ефект е 30 пъти по-голям от ефекта на въглеродния диоксид.
Ситуацията се утежнява от факта, че подпочвените извори, които се появяват тук и там, се превръщат в нарастващи източници на метан. Това съобщиха учените от Кеймбриджкия университет. И ето едно ново откритие: испанските учени откриха, че Антарктида, чиито покрайнини пострадаха силно от глобалното затопляне, сега също е започнала да има „газ“ и през последния половин век температурата там се е повишила с цели 3 градуса по Целзий.
Метанът се освобождава чрез разлагане на кристалните метанови хидрати. Запасите от въглерод в тях - само в района на полуострова на Антарктида - се оценяват на 24 млрд. тона. Толкова цялото човечество изпраща в атмосферата за две години.
Метановите хидрати се „размазват“ на тънък слой по дъното – върху шелфа, който се издига, освободен от леда. Все още няма данни дали изхвърлянето се увеличава, а и няма с какво да се сравни. Но испанците наричат запасите от антарктическите хидрати „климатична бомба“, която може катастрофално да влоши глобалното затопляне. Може би си струва по някакъв начин да се извлече този метан, така че да не отиде на вятъра, все пак това е запалим газ.
Владимир Лаговский, kp.ru
(Превод: Павел Павлов)