В българското общество има остро усещане за липса на справедливост и правосъдие. Съдебните и досъдебните производства се точат с години. Специализираният съд и прокуратура бяха превърнати в удобна бухалка. Това каза началникът на кабинета „Петков” Лена Бориславова в изявление в Министерския съвет.
„Основна причина за неприемане на нашия План за възстановяване беше именно липсата на достатъчно решителни и значими заявки за реформи относно отчетността и отговорността на главния прокурор и българската прокуратура”, добави тя.
Бориславова отчете, че правителството за 100 дни вече е напът успешно да закрие и да приеме на второ четене закриването на Спецсъда и Спецпрокуратурата. В ход е внасяне на законопроект за реформа на КПКОНПИ.
„Министерският съвет вече е контактна точка на Европейската прокуратура за подаване на сигнали по независим начин и също така с Министерство на правосъдието сме напът да качим за обществено обсъждане законопроект, който ще позволи ефективно разследване и независимо такова в полза на Европейската прокуратура”, подчерта началникът на кабинета.
Бориславова посочи, че будят удивление „редица факти и поведение на прокуратурата. Като пример посочи, че на обвинението му е отнело повече от две години, за да пожелае да разпита лице, готово да даде показания за извършени престъпления и корупция.
„В същото време, за по-малко от два часа, Българската прокуратура успя да открие досъдебно производство срещу вицепремиер за участие в разговор, в който той не е участвал и който не се е състоял”, категорична е тя.
Според нея също така недоумение будела и поканата от Специализираната прокуратура да бъде изпратен лист от лица, политически личности, които те могат да разследват.
„Искам много ясно да заявя, че такъв списък няма да бъде издаван. Не е роля на изпълнителната власт да дава указания на прокуратурата кого да разследва. Роля на изпълнителната власт е да помогне на прокуратурата да разследва, когото тя пожелае, ако има достатъчно данни”, подчерта Бориславова.
Тя уточни, че именно зад тази политика застават като изпълнителна власт и допълни: „Ако прокуратурата има стари навици, ги каня най-учтиво да не ни ги налагат”.
Припомняме, че по-рано днес ръководството на прокуратурата представи позиция във връзка със „системното нарушение на принципите на върховенството на закона, изразяващо се в манипулативни и неверни твърдения от представители на изпълнителната и законодателната власти“.