Медицината не е точна наука, а низ от лекарски грешки

У нас всички пациенти са жертви на "системата" и на лекарски грешки, а "там" - в онова бленувано място " някъде там" медиците събират пациентите от съставни части и ги пускат да живеят още един живот. 

Ама дали? 

Лекарските грешки са неразделна част от медицината. И измислени филми като „Доктор Хаус“ са в основата на идиотската идея, че съществува един ултра лекар, който познава всички диагнози, който разполага с екип разбивачи на врати, които връхлитат в заключени домове и откриват източника на болестта в цвета на пердетата, изпрани с препарат с алерген от амазонската джунгла. 

Ако ще говорим за Америка, вероятността на един пациент да бъдат да бъдат направени толкова изследвания, колкото ги измисля за няколко секунди д-р Хаус, е около нула.

Първо ще бъде проверена застраховката на пациента, после той ще се подпише на около 10-тина формуляра, после ще бъде уведомен докъде му стига правото на изследвания и не на последно място: пациентите с много тежки диагнози далеч не получават най-доброто, защото това струва твърде много на застрахователите и е в техен интерес пациентът да не ги товари със себе си твърде дълго. 

Американско проучване на Националната академия по медицина от 2024 г. сочи, че ежегодно в болници в страната умират между 44 и 98 хиляди пациенти, като резултат от лекарски грешки. 

Асоциацията на Американските журналисти с профил медицина разкрива, че третата най-честа причина за смърт в САЩ се базира на неправилно предписано лечение. 

Да дойдем в Европа. Проверявам Италия. Цитирам Италианска асоциация по онкология, чието проучване, представено на конференция в Милано сочи, че „Всеки ден в Италия умират 90 души поради лекарски грешки…

В обобщение, поради медицински грешки ежегодно умират между 30 и 35 хиляди души, което с много надхвърля годишната бройка от жертви на автомобилен травматизъм по пътищата, инфаркти и рак.“ (не е уточнено дали бройката е обща за трите вида смърт или за всеки поотделно). 

Трибуналът за родителски права е обобщил, че 32% от смъртните случаи стават на операционната маса, 28% във възстановителния период, 22% в помещенията за спешна помощ и 18% поради некачествено изпълнени хирургични интервенции. 

Нидерландия. Държавата с най-добрата медицина. 

Годишно се констатират до или повече 74 хиляди лекарски грешки, като е доказано, че 1700 случая на смърт се дължат на лекарска некомпетентност. Около 6 хиляди пациенти годишно остават с трайни увреди в резултат на неправилно лечение.

Друго изследване обаче сочи, че по лично мнение на пациентите, един от двама боледували, счита, че е жертва на лекарска грешка (тоест 50%). И забележете: по ЛИЧНО мнение на пациентите (човек ще рече, че са българи!). 

По данни на Евростат, над 570 хиляди смъртни случая годишно в ЕС може да бъдат избегнати с компетентна лекарска намеса или по-точно – когато лекарите не допускат грешки. 

Докладът на Oxford Academics беше твърде технически за моите общи познания, но това разбрах без проблеми: „Жертвите на медицински грешки най-често са проявили варианти на здравни проблеми без проявления до този момент.“ – иначе казано – доктор Хаус е в състояние да се досети, защото е герой на нечий сценарий, а не лекар в реалността. 

Във Великобритания през 2018 г. починали от лекарски грешки са 22 хиляди души, чета от SkyNews, който се позовава на данни от британското здравно министерство.

Броят на починалите е изваден от общата бройка на около 230 милиона грешки при прилагане на адекватно лечение. 
Отне ми много време, четене, сравняване на доклади, за да съм сигурна, че вадя верни числа. Мога да продължа и нататък, но няма смисъл. 

Медицината никога не е била точна наука, а неразделна част от лекарските грешки е в това какво казват за себе си пациентите, в кой етап на заболяване попадат при лекар, дали са се лекували сами преди да потърсят помощ и дали тяхното състояние отговаря на способностите на лекуващия екип.

Най-четени