Причинява 17% от фаталните случаи при пневмония
Най-потърпевши са децата
Въздушното замърсяване отнема близо две години от живота на хората. Освен увреждането на белите дробове, то причинява кардиологични проблеми, заболявания на ендокринната система, причинява и 17% от смъртните случаи при пневмония. Предполага среда, която може да се определи като “рай за вирусите”. Това са част от малкото проблеми, до които води вдишването на фини прахови частици (ФПЧ), алармираха лекари от Медицинска мрежа “Въздух за здраве”.
“Мръсният въздух убива повече хора, отколкото тютюнопушенето”. Това заяви пред “Труд news” пулмологът Александър Симидчиев, председател на УС на сдружението. Той посочи, че ако нивата на замърсяване с ФПЧ се запазят, населението по света ще загуби 12,8 млрд. години живот. Пулмологът сравнява, че дори тютюнопушенето дава половин година повече живот. Изнесе даннни от световна статистика за средната загуба на продължителност на живот. Според тях алкохолът и наркотиците го съкращават с 11 месеца, лошата хигиена със 7 месеца, пътните катастрофи с 4,5 месеца, СПИН с 4 месеца, маларията с 4 месеца, туберкулозата с 3,5 месеца. Данните са на база въздействие на вредни фактори.
“Въздушното замърсяване реално въздейства не само върху белия дроб, сърцето, диабета, бъбреците, костите, психиката и т. н. Причината това да е най-съществения здравен проблем е, че ние дишаме по 16 пъти в минута. Общото количество на спокойното дишане гарантира, че всеки един от нас вдишва 9 кубика въздух ежедневно. Когато въздухът е замърсен, боклуците директно влизат вътре, и ако те са достатъчно малки като частици, стигат до органите”, обясни докторът.
Децата са най-уязвими от въздействието на въздушните замърсители, според детският пулмолог доц. д-р Рада Маркова.
Причината е по-високата дихателна честота и по-продължителното излагане на вредното им въздействие, сочи спецциалистът. Доц. Маркова посочи данни, според които деца, живеещи в райони с по-висока концентрация на фини прахови частици, имат по-ниска белодробна функция.
“Това може да доведе до хронична белодробна болест и рак”, заяви докторът. Тя посочи и друг фактор - замърсените от въздуха полени като по-агресивни в провокирането на тежко протичащи алергии.
Според доц. д-р Цветелина Тотомирова, началник на Клиниката по ендокринология и болести на обмяната във ВМА, замърсяването на въздуха може да наруши хормоналния баланс чрез т. нар. ендокринни разрушители. “Това са химикали, които имитират, блокират или променят нормалната функция на хормоните”, обясни ендокринологът. Тя посочи като последствия захарен диабет и метаболитни нарушения, дисбаланс във функциите на щитовидната жлеза, репродуктивни проблеми, затлъстяване, рак на щитовидната жлеза и гърдата.
“17% от смъртните случаи при пневмония се дължат на замърсяването на въздуха”, посочи от своя страна инфекционистът проф. д-р Нина Янчева. Тя цитира данни от изследване, според които фините прахови частици се свързани на 6% с повишена честота на посещенията в спешните отделения и хоспитализации при грип. Поясни и че има връзка между повишените стойности на азотен диоксид и 3,1% повече смъртни случаи от коронавирус. Инфекционистът поясни, че високите нива на замърсеност на въздуха са сред причините за антибиотичната резистентност.
Лекарите от “Въздух за здраве” изтъкват неотложната нужда от национална стратегия за намаляване на вредните емисии. Приоритетно изброяват оптимизирана енергийна ефективност на сградите, подобряване на управлението на градските и индустриални системи за отпадъци, мерки за ограничаване на трафика, нискоемисионни градски зони и др.
Без отопление на твърдо гориво в София от 2029 г.
От декември до февруари без замърсяващи коли в центъра
Надежда Бобчева, зам.-кмет по по направление "Зелена система, екология и земеползване" в СО.
Като основен замърсител и в София се сочи битовото отопление. Затова Столична община е в готовност да обслужи около 10 хиляди домакинства, които ще заменят източника на отопление с по-екологичен. Безплатно ще се подменят уредите за отопление на дърва и въглища на гражданите, които подадат заявление за това. Това припомни заместник-кметът на Столична община Надежда Бобчева. Посочи, че от началото на следващата година влиза в сила зоната с ниски емисии на вредни вещества от битово отопление. Тя забранява битовото отопление в девет столични района- “Средец”, “Красно село”, “Изгрев”, “Илинден”, “Студентски”, “Оборище”, “Възраждане”, “Лозенец” и “Оборище”, припомни Бобчева. Тя добави, че пълна забрана за употребата на твърди горива за битово отопление в цяла София влиза в сила от 2029 г.
От 1 декември 2024 г. до 28 февруари 2025 г. е забранено влизането на автомобили от категории М1 и N1 в зоната на булевардите “В. Левски”, “Патриарх Евтимий”, “Ген. Скобелев”, “Сливница” и ул. “Опълченска”.
Забраната не важи за жителите на районите със стикер, както и за хора със специални потребности или увреждания, подали заявление в Центъра за градска мобилност.
Общината е осигурила две измервателни станции, които могат да замерват нивото на фини прахови частици от 2,5 микрометра.
Зловоние събужда нощем
Ясно е само мястото, но не причинителят на лошата миризма на пристанището.
Мария Кехайова,
Труд news, Бургас
В Бургас е невъзможно да се вземе официална и точна информация за чистота на въздуха. Бургазлии от години сочат като замърсител петролната рафинерия, както и предприятието за ламинати “Кроношпан”.
През нощта няма бургазлия, който да не се е будил от задушлива миризма. След сигнали, официално институциите казват, че повод за притеснения няма и много рядко оповестяват, че някой показател е над нормата. Те често скачат в квартал “Долно Езерово”. На няколко пъти Общината глобява Нефтозавода за замърсяване. Жителите на жк “Славейков”, който е най- близо до “Кроношпан” непрекъснато се оплакват от мръсен въздух и задух.
Тези два източника, в последно време престанаха да тормозят жителите на града, но се появи нов източник на обгазяване - фантом, ясно е само местонахождението му.
Поне пет пъти за последните шест месеца, от пристанището се носи задушлива миризма, която събужда хората. Заради масовите сигнали, институциите неколкократно се съвещаваха и разследваха. Установено бе, че миризмата идва от пристанището, вероятно от танкер /или танкери/, но кой е корабът, който обгазява, не могли да открият.
Така разследването посочи само мястото, но не и причинителят на зловонието, което в най- горещите летни месеци бе нетърпимо.
За по-чист въздух
800 молби за подмяна на уредите за отопление в Благоевград.
Светлана Василева,
Труд news, Благоевград
Благоевград е един от градовете, които през зимата надвишава многократно нормата на фините прахови частици. Години наред Общината приема програма за овладяване на този процес, но парите все не достигат. В града повече се строи за сметка на зелените пояси. Няма топлофикационно дружество, повечето граждани се отопляват на локално парно - на дърва, пелети и малко са тези на газ. Всичко това води до лошо качество на въздуха през зимния сезон.
Затова Община Благоевград започна изпълнението на проект за подобряване качеството на въздуха чрез подмяна на отоплителни устройства на твърдо гориво с алтернативни форми на отопление. Стойността на инвестицията е над 21,7 млн. лв., осигурени по Програма “Околна среда”.
Изпълнението на проекта ще допринесе за подобряване качеството на въздуха на територията на община Благоевград чрез намаляване емисиите на фини прахови частици от битовото отопление.
За намаляване на вредните емисии се предвижда замяна на печки и котли на твърдо гориво с алтернативни екологични източници. Дейностите включват демонтаж на старите отоплителни устройства на твърдо гориво и предоставянето им за рециклиране, доставка и монтаж на новите екологични уреди и системи за отопление, както и доставка и монтаж на фотоволтаични системи за собствено потребление на домакинствата, които получават помощи за отопление.
В момента в Общината върви набиране на заявление за подмяна, до момента са подадени над 800 молби за подмяна на уредите. А проекта може да поеме подмяната на 4600 домакинства.
Екоинспектори съставиха пореден акт на “Кроношпан България” за замърсяване на въздуха над Велико Търново
Веселина Ангелова,
Труд news, Велико Търново
Екоинспектори съставиха пореден акт на “Кроношпан България” за тровене на въздуха над Велико Търново. Само през последния месец са постъпили шест сигнала за замърсяване над старата столица от дървопреработващото предприятие в кварталите “Чолаковци”, “Картала” и “Бузлуджа” и по ул. “Н. Габровски” и бул. “България”, както и в района на завода.
“Извършени са проверки на дружеството и обходи на посочените места. Данните от Автоматична измервателна станция “Кроношпан” и собствените периодични измервания не показват превишения на нормите за изследваните замърсители. На 23 октомври в района на ул. “Бяла Бона” между №2 и №4 и ул. “Рада войвода” - под ДГ “Рада войвода” в кв. “Чолаковци” е усетена специфична миризма на дървесина, характерна за производствената дейност на дружеството. Местата, на които е констатирана специфична миризмата на дървесина, са извън границите на производствената площадка на дружеството, което се явява нарушение на поставеното условие в комплексното разрешително”, заявяват от РИОСВ-Велико Търново.
От там допълват, че на “Кроношпан България” ЕООД ще бъде съставен Акт за установяване на административно нарушение.
“На 31 октомври е извършена проверка на “Кроношпан България” ЕООД, при която не е установена миризма на химикали и дървесина. Установено е, че при разтоварване на дървен материал се отделя голямо количество прах. Площадката не се почиства и оросява с цел недопускане на разпространение на неорганизирани емисии прах. Освен това, съхранението на раздробен дървесен материал се извършва извън предназначените покрити складове, което също е предпоставка за генериране на неорганизирани емисии на дървесен прах”, се казва в становището на екоинспекцията.
Експертите допълват, че установените несъответствия показват неспазване на издадено от РИОСВ предписание за предприемане на мерки за ограничаване на разпространението на неорганизирани емисии от площадката и за което ще бъдат предприети съответните административно-наказателни мерки.